У Стокгольмі відбулася церемонія вручення Нобелівських премій

У столиці Швеції відбулася церемонія вручення Нобелівських премій. Вчора король Швеції Карл-Густав XVI вручив лауреатам у галузі хімії, фізики, медицини, літератури і економіки в Стокгольмі нобелівські дипломи, медалі і премії у розмірі 10 млн шведських крон (1,5 млн дол.), передає РБК.

Лауреатами Нобелівської премії з фізики за 2010 р. стали уродженці Росії Андре Гейм і Костянтин Новосьолов. Шведська Королівська академія наук присудила премію тандему російських учених за передові досліди з двовимірним матеріалом - графеном, новою формою вуглецю, принципово відмінною від звичних алмазу і графіту. Графен називають ідеальним матеріалом для виробництва мікросхем майбутнього.

Лауреатами Нобелівської премії з хімії за 2010 р. стали американський учений Річард Хек і японці Еі-ічі Негісі і Акіра Судзукі за "розробку нових, більш ефективних способів з'єднання атомів вуглецю для побудови складних молекул, які вдосконалюють повсякденне життя людей". Вчені винайшли метод перехресного поєднання (крос-поєднання) при органічному синтезі з застосуванням паладію в якості каталізатора. Цей метод використовується в дослідницьких роботах повсюдно, в тому числі для створення нових речовин у фармакології, а також розробки в галузі електроніки.

Лауреатами Нобелівської премії з економіки за 2010 р. стали Пітер Даймонд (США), Дейл Мортенсен (США) і Крістофер Піссарідес (Кіпр). Премія була присуджена за "аналіз ринків з" шорсткостями "пошуку". Теорія П. Даймонда, Д. Мортенсена і К. Піссарідеса застосовна до аналізу не тільки ринку праці, а й інших ринків.

Лауреатом Нобелівської премії з літератури за 2010 р. став перуанський письменник Маріо Варгас Льоса. Премія була присуджена за "картографування структур влади і створення ясної картини протистояння, бунту і поразки людської особистості".

Нобелівську премію з фізіології і медицини за 2010 р. отримав 85-річний британський фізіолог Роберт Едвардс. Премія була присуджена за "розробку методу екстракорпорального запліднення" (ЕКЗ), більш відомого як "зачаття в пробірці". Досягнення Р.Едвардса дозволили створити ефективний метод лікування безпліддя - медичного стану, яким страждають більше 10% всіх подружніх пар на планеті. Р.Едвардс почав досліджувати проблеми фертильності в 1950-х роках, а в 1968 р. йому вдалося домогтися запліднення яйцеклітини в лабораторних умовах.

Раніше сьогодні в м. Осло за "тривалу і ненасильницьку боротьбу за базові права людини в Китаї" був нагороджений китайський правозахисник Лю Сяобо. На церемонії нагородження не був присутній ні сам Л.Сяобо, ні хто-небудь з членів його сім'ї, яким можна було б передати нагороду. Самий правозахисник на даний час відбуває тюремний термін, а його родичі не мали можливості прибути на церемонію вчасно.

Відзначимо також, що в церемонії нагородження Л.Сяобо не взяли участь 17 держав, у тому числі Росія і Казахстан, а також Ірак, Іран, Афганістан, Венесуела, Пакистан, Куба, В'єтнам, Колумбія, Туніс, Саудівська Аравія, Філіппіни, Єгипет, Судан, Марокко і, безпосередньо, самий Китай. Вважається, що це рішення пов'язане з тиском з боку Китаю. У жовтні ц.р.представники китайської сторони різко засудили присудження Нобелівської премії миру дисиденту, так як Міністерство закордонних справ КНР розцінило цей крок як втручання іноземних урядів у політичний устрій країни.

Нобелівська премія вручається з 1901 р. Традиційно церемонія нагородження лауреатів проходить в день смерті Альфреда Нобеля - 10 грудня. Розмір грошової винагороди становить 10 млн шведських крон (1,41 млн дол США). Всі премії вручаються в Стокгольмі, за винятком Премії миру, церемонія вручення якої проходить в Осло.


11.12.2010 2624 0
Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

555
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1733 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1085 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

521
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6866 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11320 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

297

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1028

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1084

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1074
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

233
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1043
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

808
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

661
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

629
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2905
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4404
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18401
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

251
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

322
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

631
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

732