"У нас немає трудотерапії". Що кажуть у наркологічному центрі на Франківщині, який звинуватили у трудовій експлуатації

Південно-західне міжрегіональне управління Держслужби з питань праці виявило у закладі реабілітації від залежностей на Івано-Франківщині випадок трудової експлуатації.

Йдеться про релокований з Харкова у травні 2022 року наркологічний центр "Хелп", нині розташований у Делятині. Наразі там проходять лікування 11 людей.

У коментарі Суспільному очільник центру Богдан Чепіль сказав, що не погоджується з терміном "трудова експлуатація" стосовно свого закладу, а також додав, що у центрі не застосовують трудотерапію, передає Фіртка.

Про ситуацію в наркологічному центрі "Хелп" та як її коментують поліцейські, читайте у матеріалі Суспільного.


"Клієнт підписує контракт, в якому погоджується з усіма правилами й етапами реабілітації"

Зі слів керівника наркологічного центру "Хелп" Богдана Чепіля, у закладі існують правила, яких пацієнти повинні дотримуватися. Перед підписанням контракту клієнти ознайомлюються з ними, а також дізнаються про етапи та терміни реабілітації.

"Якщо людина приїжджає і погоджується, то вона зобов'язана здати на зберігання телефон, документи та дорогоцінні речі на період реабілітації. Правилами центру є дзвінки родичам двічі на тиждень.

Не можна між собою битися, вживати алкоголь та наркотики. Слід дотримуватися розкладу дня", — пояснює Богдан Чепіль.


"Може, наш центр не сподобався організаціям, які вже давно на Франківщині"

З 2017 по 2022 рік центр "Хелп" діяв у Харкові. Після початку великої війни заклад релокували на Івано-Франківщину. Богдан Чепіль каже, що рідні пацієнтів також ознайомлені з умовами та правилами реабілітації.

"Родичі були в шоку від того, що сталося. Коли відчинили двері, забігли о шостій ранку. Ми завжди пускаємо всіх. За цей час разів десять приходили й з СБУ, і з "Червоного Хреста".

Ми завжди впускаємо всіх. І вони проводили опитування, кого утримують добровільно, а кого — ні. У нас немає трудотерапії, бо це вже — трудова експлуатація", — говорить керівник "Хелпу".

Зі слів Богдана Чепіля, ситуація з Держслужбою з питань праці могла виникнути через конкуренцію.

"Моя версія така: може, наш центр не сподобався організаціям, які вже давно працюють на Івано-Франківщині. Маю на увазі, що переїхав такий заклад, до якого люди приїжджають", — каже Богдан Чепіль.


Як коментують ситуацію з трудовою експлуатацією у поліції

У коментарі Суспільному керівник сектору комунікації поліції в області Андрій Яцків розповів, що слідчі відкрили провадження за ст. 146 Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає від трьох до десяти років ув'язнення.

Наразі поліцейські провели обшуки у наркологічному центрі "Хелп", триває експертиза. Підозр у відкритому провадженні поки не оголошували, сказав Яцків.


"Утримують у закритих кімнатах із зачиненими вікнами"

23 квітня на сторінці Південно-західного управління Держслужби з питань праці у Facebook оприлюднили підсумки перевірки центру реабілітації від залежностей. Співробітники служби опитали пацієнтів закладу, зокрема 13-річного підлітка.

"За результатами опитувань, з'ясували, що людей утримують у закритих кімнатах із зачиненими вікнами, примушують до виконання різного виду робіт на території закладу, де вони проходять реабілітацію, забирають паспорти та інші документи, обмежують свободу у пересуванні тощо", — йдеться у дописі.

Якщо пацієнти відмовлялися, їх обмежували в солодощах та палінні, забороняли спілкуватися з рідними, примушували до позачергового прибирання та продовжували терміни реабілітації. У цих діях — ознаки трудової експлуатації, пишуть на сторінці Держслужби з питань праці.

За словами керівника "Хелпу" Богдана Чепіля, обшуки відбулися 8 квітня 2024 року. Тоді поліцейські вилучили з центру документацію. Зі слів Чепіля, наразі заклад два тижні "не може нормально працювати".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Міграційна служба Івано-Франківщини зобов’язала виїхати з України двох іноземців-лікарів

"Видворили" через злочини: з Івано-Франківщини депортують громадянина Грузії


24.04.2024 Іван Муканик 554
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

988
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

799
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1920
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3271
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2567
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2558

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

266

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

748

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

705

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1630
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

377
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

714
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

632
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

366
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

397
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27056
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

856
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19692
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

445
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

409
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

744
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1380 4