У найкоротший день року святкували Різдво

 

Зимове сонцестояння (21 грудня) – день, коли Сонце перебуває найнижче над горизонтом. Астрономічно цей день не сильно відрізняється від попереднього та наступного. Проте вже в кам'яному віці люди відстежували 21 грудня та відзначали його в особливий спосіб. Про це свідчить, наприклад, знамените святилище Стоунхендж в Англії. Впродовж тисячоліть день зимового сонцестояння наділяли духовним і релігійним значенням, пов’язючи з ним уявлення про те, що пік темряви минає й весняне оновлення вже на порозі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стародавнє святилише Стоунхендж влаштоване так, щоб промені вранішнього сонця в день зимового сонцестояння пройшли точно його центральною алеєю.

 

День зимового сонцестояння 2 тис. років тому припадав  на 25 грудня. Язичники в цей день святкували «повернення Сонця». Християни ж обрали цей день для святкування свого найбільшого свята – Різдва. Адаптувати – це краще, ніж забути, – ймовірно думали тоді. 

 

Календарна реформа папи Григорія XIII поклала край традиції, коли збігалися зимове сонцестояння та Різдво. 25 грудня зберегли як дату найбільшого християнського свята, а найкоротший день року за григоріанським календарем змістили на 21 грудня. Саме на цю дату найчастіше припадає день зимового сонцестояння, проте, залежно від високосних років, може іноді зміщуватися на 20 або 22 грудня.

 

Для людей XXI ст. день зимового сонцестояння є передусім астрономічною подією, яка зумовлена геометрією площиниорбіти Землі навколо Сонця та нахилом осі обертання планети. Існує точна дата досягнення зимового сонцестояння на щорічній орбіті навколо Сонця. Цього року це відбулося о 18 год.11 хв. за центральноєвропейським часом (19 год.11 хв. за київським) 21 грудня. 

 

Вісь обертання Землі не перпендикулярна площині, в якій наша планета обертається навколо Сонця. Вона перебуває під кутом 23,4 градуса. Це зумовлює те, що взимку в Північній півкулі сонце пізніше заходить і раніше сходить, ніж влітку, а дні загалом коротші. Двічі на рік Земля проходить через точку, в якій небесний екватор і шлях Сонця (екліптика) перетинаються. Це – 21 березня і 22 вересня, коли день є точно такої ж тривалості, як і ніч (рівнодення).

 

Коли земля відносно цих двох точок віддалена на 90 градусів, тоді вона досягає літнього та зимового сонцестояння. В день зимового сонцестояння Сонце розташоване в сузір'ї Стрільця, а під час літнього сонцестояння – між сузір'ями Тельця та Близнюків. Однак, це не завжди було так, і в майбутньому також буде змінюватися. Через так звану прецесію Земна вісь періодично зазнає змін, і, відповідно, нахил між екліптикою та небесним екватором також не є завжди однаковим.

 

Кожні 25 780 років Сонце проходить через весь Зодіак.  В епоху Античності під час зимового сонцестояння Сонце, наприклад, було в сузір’ї Козерога, а через 300 років люди побачать його в зодіакальному знаку Змієносця. 

 

Але чому день зимового сонцестояння не завжди випадає на 21 грудня? Це пов'язано з тим, що сонячний рік (час повного орбітального повороту Землі навколо Сонця) майже на шість годин довший від 365 календарних днів. Тому час зимового сонцестояння з року в рік зміщується приблизно на шість годин вперед. У високосний рік відбувається стрибок майже на 18 годин назад. Тому день зимового сонцестояння також може випадати на 20 або 22 грудня.

 

Проте всіх, хто радіє довшим дням і більшій кількості світла, застерігаємо, що Сонце ще не починає раніше сходити. Найпізніший схід сонця цієї зими відбудеться вранці Нового року. Лише відтоді зранку світла буде все більше.

 

 

Соломія КРИВЕНКО,

Збруч

 

ФІРТКА. Загалом у всіх традиціях час сприймався як циклічна субстанція. Денний та річний цикли проектувалися символічно і на цикл "кругообігу душ".

Всім відомий дохристиянський Кельтський хрест - це примітивний календар з чотирма реперними точками річного циклу:

внизу - точка Різдва (Зимове Сонцестояння) нового циклу часу (відродження),

справа - точка Весняного рівнодення (Пасха),

вгорі - День Літнього Сонцестояння (Івана), зрілість,

справа - День Осіннього Рівнодення (Хелоуїн, Всіх святих) - час Муддрості і затухання, Смерть...

...але не "безнадійна" а така, що передує відродженню в новому життєвому циклі...

 

 


Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1990
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1874
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1873
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5554 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2165 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1524

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

759

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

822

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1024

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1015
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1789
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3696
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10273
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26163
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10199 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7725
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

913
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

240
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

275
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

398
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1297
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

899