У Косівському районі школярі створюють еко-меблі

 

 

У Косівському районі школярі створюють еко-меблі для літнього класу, збирають гроші на облаштування шкільного майданчика, розповідають про користь еко-торб.

 

Організаторка програми «Майстерня сільських ініціатив» Іванна Чупак написала для UFRA, чому ці учні восьмих – одинадцятих класів можуть стати прикладом для будь-якого громадського активіста з багаторічним стажем реалізації проектів.

 

Все почалося у жовтні 2014-го року, коли я почала їздити по селах і школах Косівського району, щоб набрати учасників на нову пілотну програму неформальної громадянської освіти шкільної молоді «Майстерня сільських ініціатив». Її мета – розвивати сільський публічний простір, підтримувати молодіжні ініціативи, спрямовані на соціальний, культурний і освітній розвиток сіл, розширювати мережі нових форм освіти для сільської молоді і розвивати волонтерство в сільській місцевості.

 

Зараз «Майстерня сільських ініціатив» втілюється в Івано-Франківській, Черкаській, Донецькій та Дніпропетровській областях.

 

Косівський район був для мене новим і маловідомим регіоном для роботи. Проте, я обрала Косівщину для цієї експериментальної програми не просто так. З одного боку, постійно чула про культурний ресурс гірського району з його майстрами, гуцульською культурою, ба навіть екзотичним базаром щосуботи. З іншого боку, поїхавши туди вперше, зрозуміла, наскільки вдвічі або й утричі важче місцевій молоді отримати ті можливості саморозвитку, які має молодь в околицях Івано-Франківська чи навіть Коломиї.

 

Зусилля виправдали себе. З-поміж понад п’ятдесяти школярів сільських шкіл я обрала двадцять п’ять. Учні з Яблунівської, Старокутської, Космацької загальноосвітніх шкіл та Яблунівської школи-інтернату, які мешкають у дев’яти селах Косівського району протягом чотирьох місяців втілили десять громадських ініціатив!

 

Програма складалася з чотирьох етапів. Спочатку – два семінари-тренінги. Під час них учасники розвивали ідеї та навчалися основам проектного менеджменту, отримували навички й інструменти для творення власної громадської позиції та активності. Далі – реалізація власної ініціативи та семінар-оцінка й розвиток перспектив.

 

Чим же ж я так пишаюся? Типовими толоками зі збирання сміття або черговою промоцією еко-торб? Можливо, це звично у великому місті і з іншою віковою групою та громадою. У випадку ж цих учасників це унікальні процеси, до яких долучалися як бабусі, дідусі, батьки, вчителі, так і лісництво, місцеві ЗМІ та приватні підприємці.

 

Докладніше спинюся на проекті «Еко-меблі», який реалізували двоє хлопців у Яблуневі. Збираючи від односельчан непотрібний їм пінопласт і підключивши до процесу вчительку трудового навчання, вони почали шити крісла з мішковини та пінопластовим наповнювачем, легкі й зручні для сидіння. Мрією і метою хлопців є створити таку кількість крісел, щоб навесні оформити для Яблунівської школи літній клас.

 

Ще один проект – побудова місця для відпочинку у дворі школи – став для мене нетиповим через те, що взялися за нього четверо дівчат. Вони створили в селі справжню фандрайзингову кампанію для будівництва майданчику: зібрали макулатуру на понад 1500 гривень, а серед дрібного бізнесу – понад 4000 гривень.

 

Особисто мене цей результат вражає. Адже йдеться про пошуки додаткових ресурсів для першого проекту чотирнадцяти – шістнадцятирічних школярок. Тепер у дворі школи можна знайти лавиці для сидіння й турніки для занять спортом.

 

У Яблуневі активістки розповсюджують еко-торби. Не просто торби для багаторазового використання, а пошиті з екологічно чистої мішковини. Дівчата, які розробили ідею, підключили до процесу шиття однокласників на уроках трудового навчання, власних мам і бабусь. Так вони несвідомо зробили проект не тільки екологічним, та ще й трансгенераційним. В рамках проекту ідея еко-торб розповсюджувалась, насамперед, у школі. Наступний крок – поширення її в селі та співпраця з магазинами в Яблуневі.

Це тільки три приклади з десяти. Було ще творення смітників на вулицях Космача, відродження гуцульських посиденьок у тому-таки селі, благодійні проекти для підтримки одиноких старших людей в Яблуневі, побудова спортивного майданчика на території школи-інтернату, допомога безпритульним тваринам, еко-толоки зі збирання сміття в околицях села Люча і нарешті творення документального фільму-інтерв’ю зі старожилами села Кути.

 

Ці ініціативи – тільки старт формування живого сільського простору, який тримає в собі величезний нерозкритий ресурс. Під час «Майстерні сільських ініціатив» ми використовували так званий підхід ABCD – Asset Based Community Development. Це означає розвиток громади, зіпертий на її ресурси. Ми менше говорили про проблеми сіл, і в такий спосіб привернули увагу молоді до нерозкритих людських та інституційних ресурсів села. Цей підхід дозволяє створити позитивне бачення того, що є навколо у сільській місцевості, не «зациклюючись» на негативі.

 

Творення ментальної мапи села за допомогою ABCD дало учасникам можливість відрефлексувати, чому варто щось підтримувати і змінювати на краще навколо себе, і чому, можливо, варто колись повернутись і сказати: «Я хочу тут залишитись, працювати і жити».

 

Щойно завершився новий набір учасників на 2015 − 2016-й програмний рік. Нові двадцять п’ять учасників «Майстерні сільських ініціатив» розпочинають навчання з проектного менеджменту 24 жовтня в Косові.

 

Більше про програму «Майстерня сільських ініціатив» можна дізнатися у соцмережах


17.10.2015 340 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

724
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

550
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1639
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2919
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2424
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2404

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

436

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

571

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1424

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1501
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

530
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

390
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

770
30.04.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

153
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

267
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26880
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

730
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

288
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

292
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

613
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

935
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

816