У Коломиї розпочали руйнувати нововиявлену пам’ятку архітектури місцевого значення

Реконструкція житлового будинку на вул. Р. Шухевича розпочалися тиждень тому. Їх проводить приватний підприємець Володимир Григорчук. Представник власника будинку нас запевнив: після ремонту даху будівлі повернуть до початкового стану. Однак піднявшись на другий поверх сусіднього будинку, ми побачили зовсім іншу картину: оригінальна дахівка вже частково знищена. Поряд з ще цілою черепицею – велика купа розбитої… Ліпнина й карнизи частково позбивані.

Партеровий, цегляний будинок на вулиці Р. Шухевича побудований 1903 року, про що свідчить викована дата на фронтоні. Така сама дата викладена гранітною крихтою в проході головного входу. Колись тут містився «Юденрат» – офіційний адміністративний орган місцевого самоврядування коломийських євреїв, або як його тоді називали «кагал».

Заклад діяв до 1939 р. За німецької окупації він проіснував ще два роки, після чого усіх членів ради розстріляли нацисти. Тепер тут – приватна оселя, а ця нововиявлена пам’ятка архітектури належить трьом власникам.

Власник квартири № 2 планує на горищі влаштувати коридор, гардероб, ванну і три житлові кімнати. Відповідно, загальна житлова площа збільшиться з 95,58 м. кв. до 201,18 м. кв. Як зазначено у відповіді відділу охорони культурної спадщини та музейної роботи м. Івано-Франківська, вони «не заперечують проведенню робіт з метою реконструкції в нововиявленій пам’ятці архітектури за умови погодження проектної документації з органом охорони культурної спадщини до початку будівельних робіт». Однак підпис головного архітектора Коломиї Віктора Мицая відсутній. Ми, звичайно, поцікавилися у нього, чому він документ не завірив. Пан Мицай пояснив: проект був недосконалим, тому декілька разів повертав його на доопрацювання Володимирові Григорчуку, який власне і забажав розширити власне приміщення. Тоді Володимир Григорчук просто вирішив схитрувати і, нехтуючи головного архітектора, звернувся по дозвіл безпосередньо до відділу охорони культурної спадщини та музейної роботи м. Івано-Франківська.

Заступник міського голови Тарас Яворський стверджує, що всі роботи проводяться законно.

– Наше завдання – прослідкувати, щоб вони належно відреставрували будинок, – каже він. – Натепер цей об’єкт не занесений до Державного реєстру нерухомих пам’яток України Кабінетом Міністрів України, а тому роботи проводити можна.

Однак влада, яка мала б контролювати процес ремонту нововиявленої пам’ятки, відверто кажучи, вирішила просто вмити руки. Зокрема, можновладці скористалися тим, що наразі Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» не врегульовує порядок надання містобудівних умов та обмежень, про що нам повідомили у відповіді на інформаційний запит. На наше прохання надати проектну документацію на капітальний ремонт даху міська рада «відфутболила» нас до приватного підприємства, яке розробляло цю документацію, а саме – до будівельної компанії «СВ-Престиж Буд».

Як зазначено у відповіді на наш запит, у будинку на горищі планують установити металопластикові вікна, сім дахових вікон та домурувати 60 см. для того, щоб облаштувати мансардне приміщення, що вже порушує автентику будинку і його вартість як архітектурної пам’ятки.

Натомість власник на камеру говорить зовсім інше: все залишиться незмінним. Нагадаємо, що ремонт, згідно з Законом України «Про охорону культурної спадщини» – сукупність проектних, вишукувальних і виробничих робіт, спрямованих на покращення технічного стану та підтримання в експлуатаційному стані об’єкта культурної спадщини без зміни властивостей, які є предметом охорони об’єкта культурної спадщини. Отож, вищезазначені роботи, які розпочав уже проводити один з власників будинку, руйнують автентичний стан будівлі. Якщо ремонт таки завершать, то змінять вигляд нововиявленої пам’ятки безповоротно і назавжди. На прикладі Благовіщенської церкви ми вже бачили, як здійснюються реставраційні роботи, після яких від первісного вигляду не залишається майже нічого. Коломия ж знову і вкотре втрачає те, чим гордиться і чим славиться – автентичною архітектурою.


26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

685
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1967 7
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1141 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

563
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6910 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11409 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

345

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1098

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1121

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1116
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

84
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

293
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1096
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

659
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

764
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2959
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4455
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18449
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

90
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

330
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

361
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

670