У Долині депутати поскаржилися СБУ на образи в соцмережах

 

/data/blog/96945/8b69204865a97be27f6aad27e2000750.jpg

 

Зовсім недавно на сесії Долинської райради її голова Іван Данилів попросив присутніх у залі працівників СБУ дати правову оцінку «писарчукам, які у соцмережі «Фейсбук» ображають честь та гідність депутатів»…

 

Голова райради обурився, що БПП «Солідарність» у соцмережі назвали «Блоком Путіна-Порошенка», пише Фіртка з посиланням на Репортер.

 

«І це лише один із прикладів, – каже Іван Данилів. – Негативні коментарі читають мільйони людей. Вважаю, якщо є закон про засоби масової інформації, то і тут має бути якась відповідальність».

 

Прес-офіцер УСБУ в Івано-Франківській області Марія Римар пояснює, що таке не входить в їхні обов’язки. За її словами, на СБУ покладається: захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, економічного, науково-технічного і оборонного потенціалу України, інтересів держави та прав громадян від розві­дувально-підривної діяльності іноземних спецслужб, а також забезпечення охорони державної таємниці.

 

«Оскільки образа честі та гідності у соцмережах не входить до визначеного законодавством переліку, то працівники СБУ не займаються розслідуванням таких справ. За коментарі у соцмережах СБУ в Івано-Франківській області ще нікого не затримувала», – каже Марія Римар.

 

Мало того, Іван Данилів наразі навіть не звернувся до СБУ з письмовою заявою. А нема документа – нема справи.

 

Емоції розчарування

Один із яскравих прикладів того, що СБУ моніторить соцмережі – засудження Олега Єрошенка із Самбора (Львівщина) на два роки умовно, хоча такий м’ягкий вирок чоловік отримав тільки за те, що підписав із прокурором угоду про визнання вини.

 

«Я одразу після Революції Гідності не сприйняв режим Порошенка. А коли почалась мобілізація, то активно виступив проти. Після того, як я написав на своїй сторінці у «ВКонтакті», що Скрябіна убив Порошенко разом з СБУ, до мого дому прийшли правоохоронці», – розповідає Єрошенко.

 

За його словами, троє офіцерів СБУ провели обшук – вилучили комп’ютер, телефон і нотатник. Чоловікові пояснили: якщо він сам дасть паролі до своїх сторінок у соцмережах і співпрацюватиме з правоохоронцями, то вирок може бути м’ягшим. Бо стаття, за якою судили Єрошенка, передбачає до трьох років позбавлення волі.

 

«Після суду я був змушений видалити свої записи зі сторінок, проте свою позицію не змінив, – каже Олег Єрошенко. – Я й зараз виступаю проти влади, проте вже порадився з юристом і пишу свої пости так, аби СБУшники не мали до чого причепитись. Лише подумайте: мені закидали «негативне висловлювання стосовно Президента і влади». Та це 1937 рік, панове!».

 

В одному з записів Єрошенко закликав «вперед на Київ», в іншому обіцяв 1500 доларів «за голову Наливайченка».

 

«Я проти смертної кари, але поясню свої слова, – говорить житель Львівщини. – Валентин Наливайченко заборонив діяльність піраміди «МММ», через що чимало людей втратили свої заощадження. Депозит у «МММ» мав і я, тому втратив 7000 доларів. Це було емоційне вираження мого розчарування».

 

Схожий приклад: Володимир-Волинський міський суд у липні минулого року засудив жінку, яка теж у «ВКонтакті» закликала до «зміни території державного кордону». Така пропаганда обернулася для неї чотирма роками позбавлення волі, хоч і з дворічним іспитовим терміном.

 

Нагадаємо, що іванофранківець Руслан Коцаба, який у соцмережі звернувся до Петра Порошенка з заявою проти мобілізації, уже майже рік сидить у СІЗО, триває суд.

 

500 гривень за коментар

Видається, що до суду можна потрапити лише за антидержавницькі висловлювання. Проте це не так. Кілька років тому під фотографією неповнолітньої Анастасії з міста Підволочиськ (Тернопільщина) з’явилися образливі коментарі, які стосувалися національності родини дівчинки. Настя показала коментар старшій сестрі-юристу, а та швидко зметикувала – встигла повністю зафіксувати образливий текст. Хоча незабаром його видалили, справа таки дійшла до суду. Мовляв, публічний коментар образив честь та гідність усієї родини. На суд як третю сторону запрошували навіть представників тої ж російської соцмережі «ВКонтакті», але відповіді з Санкт-Петербургу так і не було.

 

Під час судового засідання суддя Назарій Сташків зазначив, що позивачі надали суду «належні докази».

 

«Інформація була особистого характеру, яка стосується безпосередньо позивачів у справі. Тобто їхнього особистого життя», – повідомив суддя і постановив стягнути з відповідачки Маріанни 500 грн. моральної компенсації, хоча позивачі просили втричі більше.

 

Суд визнав відповідача Маріанну винною ще й тому, що вона зізналась: коментар написала самостійно через неприязні стосунки між родинами. А от як би жінка запевнила, що образи не писала власноруч, роботи для міліції побільшало б…

 

По 10 років за пост

Активістка з Кубані Дарина Полюдова у соцмережі написала, що у всіх бідах Росії винен Володимир Путін. І запитала: а чому росіяни, як і українці, не можуть повалити режим? Такий запис суд визнав екстремістським і Полюдову засудили до двох років колонії.

 

А от 18-річний російський хлопчина отримав умовне позбавлення волі на два з половиною роки за те, що «поділяв погляди екстремістської організації «Правий сектор», забороненої в Російській Федерації».

 

Проте є й значно жорсткіші покарання за необдумані вислови у соцмережах. Так, військовий суд Бангкока (Таїланд) вирішив, що шість постів, які 48-річний чоловік опублікував на своїй сторінці у соцмережі «Фейсбук», містили образливі коментарі проти родини монархів.

 

Спочатку чоловіка засудили до 60 років в’язниці (по 10 років за кожен пост). Однак після того, як він визнав свою провину, термін скоротили вдвічі.

 

P. S. З одного боку, ці випадки можна назвати тиском на свободу слова, тобто права людини вільно висловлювати свої думки. З іншого, якщо взяти приклад Єрошенка, то дорослий українець, який у російській соцмережі обіцяє винагороду за вбивство, бо закрили шахрайську піраміду і він втратив гроші, чесно, не викликає співчуття.

 

Мало того, треба пам’ятати, що судимість можна отримати не лише за власні висловлювання, а й за поширення картинок, які, на думку суду та експертів, матимуть порнографічний зміст. І таке є. Взагалі, щоразу, публікуючи щось на своїй сторінці, краще подумати, чи не зашкодить воно не лише іншим, а й самому автору. Хоч насправді моральні правила ніколи не змінювалися – аби бути чесним перед собою, не варто писати чи говорити того, що не готові сказати в лице.


15.01.2016 521 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

840
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

651
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1716
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3074
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2481
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2460

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

96

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

648

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

623

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1486
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

235
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

589
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

451
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

240
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

316
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26953
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

772
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19609
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

336
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

334
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

662
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1124 1