У чому таємниця Франкового міста?

 

/data/blog/65811/9a128d53fd044d0385cc536aed0096fe.jpg

 

Прогулюючись вулицями рідного Івано-Франківська, я вкотре помічаю нові неймовірні деталі, що доповнюють гармонійну картину давно відомих мені місць.

 

Здається, за роки проживання тут я мала б вивчити кожний закуточок до найменших дрібничок, проте щось заважає мені цілковито дослідити його. Щось мінливе, непостійне, невловиме, як останній пазл, який чомусь завжди міняє вигляд. Завдяки йому, я ніколи не відчуваю на одних і тих ж місцях однакові емоції та почуття. Що робить моє місто Франкове саме таким – грайливим і стриманим, охайним й захланним, сповненим мудрістю віків і сучасним, розвинутим, та все це – водночас? Таємниця, яку воно приховує, і яку я мушу розгадати.

 

Поринувши у свої роздуми, не помічаю, куди ж насправді прямую, і врешті-решт розумію, що невідомі сили (а, може, просто випадковість) привели мене до меморіального скверу. Думки про те, що це неспроста витісняються спогадами про понад десять тисяч людей – українських січових стрільців, польських повстанців та просто громадських діячів, що знайшли свій спочинок саме тут. Мимоволі погляд затримується на перехожих. Їхні лиця не насуплені чи затуманені роздумами, як часто буває біля багатолюдних офісів, а усміхнені й розслаблені. Людей мало, тож перед очима вони не зливаються в різнобарвну безформну масу, і кожного з них окремо можна роздивитися з ніг до голови. Серед них, певно, є і зразкові батьки, і недолугі начальники, й непослушні діти – проте зараз вони виглядають як прості, спраглі до відпочинку і спокою мешканці.

 

Станіславів, як дбайливий батько, опікає і викохує кожного з своїх діточок. Є чимало його вихованців, які добилися успіху та визнання у житті і, найголовніше, зуміли стати щасливими людьми, які відомі цілому світу – до прикладу, Василь Вірастюк чи Степан Ленкавський. Бо місто – це не лише історія, вулиці, площі, події, які в ньому відбуваються, але й люди, котрі є його обличчям. Та зараз, тут у сквері, в світлі останніх подій та за покликом, чи, радше, потребою своєї душі, мені хочеться згадати одну з найбільш героїчних осіб саме нашого часу - Роман Гурик.

 

Людина, що загинула за нашу честь, гідність і славу, як і сотня таких же сильних, сповнених енергії й жаги до справедливості чоловіків, Небесна Сотня. Ще у зовсім молодому віці він зрозумів, наскільки важлива національна свідомість та відчув у собі бурління козацької волелюбної крові. Як казала мама хлопця, він був шостим, хто в родині Гуриків загинув за Україну. Шість поколінь справжніх Українців, незламних Прикарпатців, якими можна пишатись, бо саме такі люди ціною власного життя виборюють вільне майбутнє для своєї народу… Як же уявити та усвідомити те, що лише декілька місяців тому юнак безтурботно мандрував центром міста, жартував та сміявся, мріяв, гуляв зі своїми друзями, можливо, і у скверику за драмтеатром. А тепер його бездиханне тіло сиріє десь глибоко під землею. Боляче…

 

Великі революції, війни завжди ділили життя людей, що їх переживали, на «до» і «після». Саме зараз ми переживаємо цей злом долі, спостерігаємо за тим, як кров’ю простих, звичайнісіньких людей пишеться наша історія, і не можемо нічого вдіяти, тільки якщо самі не йдемо в бій. Найголовніше в цю історичну мить – віра у наших серцях, чистота у наших головах та готовність до дій. Бо не можна дозволити, щоб віддана самопожертва Героя заради кожного з нас стала лише коротким епіграфом на його могилі.

 

Сумніви, страх і страждання – все це розвіялось, доки я виливала потік своїх думок на папір. Залишилась тільки гордість за своє місто, яке виховало не одну таку Людину з високими ідеалами, не раз показало світові приклади для наслідування чи приводи для заздрості. Моє місто Франкове, дякую за те, що можу без сорому казати «я люблю Івано-Франківськ», «Я люблю Україну», «Слава Україні!», і у відповідь почую тільки щире та гучне «Героям Слава!», «Герої не вмирають!».

 

…У Станіславському некрополі темніє. Останні промінчики сонця повільно сповзають за горизонт. Один з них несподівано вразив мені у вічі, і, здається, на мене сходить благословенне просвітління. Таємниця Франкового міста – це його… люди. Вони, такі різні, такі неповторні, і є цим останнім пазлом, який у будь-якому вигляді прекрасно вписується в довершену картину. Я усміхаюсь («Дякую!»), і неспішно іду до виходу. Треба ж, усе так по-дитячому просто! Вклонившись біля могил, продовжую свою прогулянку рідним містом, ступаю йому на зустріч, відкриваю його по-новому…

 

Валентина Кістерьова,

учениця школи професійної журналістики


Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1335
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2629
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2164
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2236
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6730 58
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2517 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

402

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1226

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1341

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1479
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

345
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

217
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

631
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

116
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26580
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

596
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10521 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

122
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

146
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

456
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

610
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

673