У австрійських будинках Коломиї вичерпався термін придатності

 

Виходячи на вулицю, мешканцям міста частіше випадає нагода зустрітися з «летючою» штукатуркою.

 

Адже у Коломиї почастішали випадки падіння елементів декору будинків, останнім з яких став нещасний випадок на вулиці Театральній – у місцевому Держкомземі упав балкон, але не сам, а з людиною.

 

Постраждав від падіння депутат Коломийської районної ради, який не тільки добряче перелякався, але й отримав тілесні ушкодження – перелом стегна та забиття грудної клітки.

 

Поки за цим фактом прокуратура проводить розслідування, 33-річний чоловік перебуває в одній з палат Івано-Франківської обласної клінічної лікарні. Опісля цього випадку, падіння частин будинків не припинилося: днями над головами коломийців «пролетів» карниз, який відпав від будинку, що на площі Шевченка, у приміщенні якого нині знаходиться магазин «Кая». На щастя, постраждалих немає, проте такі події змусили владні структури замислитись над цією проблемою.

 

У міському відділі містобудування та архітектури переконані, що такі випадки – знак згори, тому час братися до справи. Головний архітектор Юрій Процюк остаточною причиною обвалу вважає старі австрійські будівлі, у яких вичерпався термін придатності. «Вік будинків робить своє. Аби якось протидіяти таким ситуаціям, варто проводити поточні ремонти. Деякі карнизи, які не мають складного автентичного декору, можна замінити на полегшену структуру, – зазначив Юрій Процюк. – Якщо ж повертатися до балкону, який впав, то там була технічно неправильно виконана робота. Ззовні він був оббитий вагонкою, проте всередині ніхто не бачив, що там робиться. А там постійно була волога, таким чином просто прикрили критичний стан балкону».

 

У Коломиї налічується приблизно півсотні аварійних приміщень, повідомляють у ратуші міста. Проте зайнятися їхнім ремонтом чиновники не поспішають, усе списують на нестачу коштів. За їхніми підрахунками, ремонт одного балкону містові обійдеться у 10 тисяч гривень, а це на нинішній день немалі кошти. Хоча роботи обіцяють проводити. Головний архітектор Коломиї стверджує, що ніхто не приховував те, що балкон аварійний, про це йшлося навіть у попередженні, наклеєному на дверях. Очевидиця нещасного випадку Юлія Василівна розповідає, що сама перелякалася після побаченого. «Мене охопив страх, коли я побачила, що сталося. Чоловік лежав та кричав від болю, – розповідає жінка. – Тисячі разів йшла мова про те, що балкон чекає така доля».

 

Про те, що і будинок на площа Шевченка матиме схожий сценарій, переконаний власник магазину «Кая» Андрій Блєнов.

 

– Увесь будинок, де і знаходиться наш магазин, у жахливому стані. Щодня з нього обсипається штукатурка, а підвали – давно затоплені, у них постійно стоїть вода, – розповідає Андрій Блєнов. – Фасад у дрібних тріщинах та не припиняє руйнуватися. Коли у 2001 році проводили ремонт по цілій Коломиї, біля нашого будинку встановлювали бруківку. Майстри пошуміли вібратором, а по стінах пішли тріщини.

 

Обійшовши довкола увесь будинок, ми переконалися, що він справді перебуває у жахливому стані. Неозброєним оком можна помітити, що на інші карнизи чекає така сама доля. Пан Блєнов стверджує, що карниз над магазином до цього випадку неодноразово падав. «Не потрібно бути фахівцем, аби це зрозуміти. Можна побачити, як виглядає та частина карнизу, що залишилася», – розповів чоловік.

 

Поки чиновники у своїх кабінетах тільки вирішують, як діяти з аварійними приміщеннями, будівлі тим часом динамічно обсипаються. Попередні два випадки дивом не закінчилися трагедією – всі залишилися живими. Проте «будівельний» сценарій міг піти іншим чином. Головний архітектор Юрій Процюк каже, що міська рада зараз шукає методи впливу, насамперед на мешканців Коломиї. Адже більшість людей робить ремонт фасадів, не проконсультувавшись з відділом містобудування та архітектури, тим самим наносячи шкоду будівлі. «На сесії міської ради прийняли рішення про необхідність розробити правила благоустрою у новій редакції, – поділився планами Юрій Процюк. – Бо положення теперішніх правил є неактуальними. За наданою інформацією, зараз у Кабінеті Міністрів розробляються типові правила благоустрою України, на базі яких ми й робитимемо редакцію. До нас прийшла підказка згори, що цим питанням потрібно зайнятися. А прокуратура нехай вже визначає, хто нестиме відповідальність». У відділі повідомили, що у відповідних договорах між балансоутримувачем та орендарем чітко прописано, хто повинен проводити поточний та капітальний ремонти. Тому коломийці теж повинні над цим питанням задуматися.

 

Нещасні випадки з «летючими» елементами декору можуть трапитися у будь-яку хвилину. Австрійські будівлі вже не мають колишнього стану якості. Варто лише пройтися середмістям, щоб побачити тріщини на будівлях та обвалені елементи декору. Аби не потрапити під «дощ» із штукатурки чи цегли, потрібно провести капітальний ремонт. Напевне, коломийським будівлям він зараз неабияк потрібний.



25.07.2012 2206 1
Коментарі (1)

Юрій 2012.07.25, 15:39
До Гдичинського - він був у Австрії і знає як пензлик тримати
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1239
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2544
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2122
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2176
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6567 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2460 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

352

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1155

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1295

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1416
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

290
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

592
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2073
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26522
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

560
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10473 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8020
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

546
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

412
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

553
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

629
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1591