Тунгуський метеорит: що було виявлено на місці падіння (ФОТО)

Понад сто років тому у віддаленому районі Сибіру пролунав потужний вибух, який був відчутний у радіусі 100 кілометрів.

Дехто вважав, що на цій території відбулося падіння космічного корабля інопланетян, інші дотримувалися версії зіткнення Землі з кометою або чорною дірою, а вчені й досі не розгадали причину цього явища, інформує Фіртка з посиланням на 24 канал.

30 червня 1908 року посеред лісистої місцевості в Сибіру, поблизу річки Підкам’яна Тунгуска стався вибух, від якого постраждала значна територія. Вогняна куля, яка, за різними свідченнями, була діаметром від 50 до 100 метрів, зіткнулася із Землею та спустошила тисячі квадратних кілометрів тайги.

На місці загинули тварини, а на території, яка охопила 22 тисячі квадратних кілометрів, було повалено близько 80 мільйонів дерев. Метеостанції реєстрували сейсмічні хвилі, які спричинив вибух у різних куточках Землі.

Таємниче явище завдало величезної шкоди природі та навколишнім населеним пунктам, проте влада не поспішала з’ясовувати причину катаклізму. У Москві та Петербурзі про катастрофу в Сибіру навіть не писали, було лише декілька повідомлень у місцевих газетах. Перші дослідження розпочали лише в 20-х роках минулого століття. До місця вибуху відправилися чотири експедиції, які очолював мінералог Леонід Кулик. Наслідки катастрофи були очевидними й тоді. Дослідники виявили величезну територію з поваленими деревами, яка мала дивну форму метелика.

Леонід Кулик дотримувався версії, що в цьому районі відбулося падіння космічного боліда. Саме на це вказували очевидці. На щастя, місце вибуху було незаселеним, проте всього за 30 кілометрів від епіцентру подій жили поодинокі евенки. Вони описували, що події тоді почалися із землетрусу, почали падати дерева та пролунав грім, а потім у небі нібито з’явилося "друге сонце".

На думку дослідників, саме так мешканці могли назвати появу в небі космічного тіла. Ще один очевидець катастрофи, житель факторії Ванарава, яка розташована за 70 кілометрів від цього місця, стверджував, що в той момент небо на півночі роздвоїлося і високо над лісом з’явився вогонь. Земля навколо тремтіла, а вибухова хвиля розтрощила вікна в домівках.



Проте, під час досліджень вчені не виявили кратерів чи значних залишків метеорита. Кулик пояснив це тим, що уламки космічного тіла, найімовірніше, загрузли в болотяному ґрунті та були поховані під ним. Згодом з’явилася версія, що Тунгуський метеорит складався здебільшого з льоду. Така теорія пояснювала відсутність уламків, а також феномен сріблястих хмар, які спостерігали в цій області через добу після вибуху. Катастрофа на декілька років перетворила багату на рослинність частину тайги на кладовище лісу.

Було досліджено, що енергія вибуху становила від 10 до 40 мегатон у тротиловому еквіваленті. Така потужність дорівнює 2 тисячам підірваних ядерних бомб, подібних до скинутої у 1945 році на Хіросіму. Через деякий час рослинність на території почала відновлюватися з нечуваною швидкістю. Посилений ріст дерев свідчив про можливий радіаційний викид.

У 1973 році під час чергових досліджень було проаналізовано зразки порід, виявлених у шарі торфу, який датований 1908 роком. Породи мали метеорне походження, що вкотре підтверджувало версію падіння космічного тіла. Проте метеорні дощі трапляються доволі часто, і, зазвичай, залишають мікроскопічні уламки на поверхні землі. Тож чи належали віднайдені частинки саме руйнівному небесному тілу – залишається невідомим.

На початку 2000-х років явище почала досліджувати група вчених з Італії. Вони зацікавилися озером Чеко, яке розташоване за 8 км від ймовірного епіцентру вибуху. Це озеро діаметром 500 метрів привернуло увагу дослідників своєю доволі дивною округлою формою. Важливим став і той факт, що до 1908 року Чеко не було позначене на жодній карті.

Італійці припустили, що незвичайна форма озера – результат удару великої частини, яка відкололася після вибуху Тунгуського метеорита. Багато хто ставив під сумнів теорію італійських дослідників, однак по суті вона лише підтверджувала версію падіння космічного тіла.

Інтерес до Тунгуського катаклізму не вщухає. Сучасні астрономи щодня уважно спостерігають за небом, щоб запобігти можливій катастрофі такого масштабу. Адже, якби метеорит таких розмірів зіткнувся із землею в місці, заселеному людьми, наслідки були б набагато трагічнішими. У 2013 році в Челябінську зафіксували падіння невеликого порівняно метеорита, діаметром 19 метрів. Зіткнення завдало значних руйнувань, набагато більших, ніж передбачали дослідники.

Прийнято вважати, що такі метеорити можуть падати на Землю кожні 100 років, а такі як Тунгуський – раз на тисячоліття. Зараз астрономи переглянули свої дослідження та збільшили таку ймовірність вдесятеро. Тобто, за їхніми припущеннями, космічні тіла, такі як Тунгуський метеорит, можуть стикатися із Землею кожні 100-200 років.

Сьогодні кожен сам обирає для себе версію для пояснення цього таємничого явища. Окрім зіткнення з метеоритом, кометою чи астероїдом, дехто досі вірить в інше походження вибуху. Його пов’язують із кульовими блискавками, виверженням вулкана, ударом лазерної гармати, а також таємними експериментами американського фізика Тесли. Хтось вважає, що на місці стався ядерний вибух. Шукачі таємничого стверджують, що там відбулася аварія позаземного космічного корабля. А місцеві мешканці регулярно проводять на цій території екскурсії для всіх цікавих.


30.08.2019 8386
Коментарі ()

24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6462 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

10885 6
25.01.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

12157 25
18.01.2024
Тіна Любчик

У п'ятницю, 19 січня, в Івано-Франківському національному медичному університеті відбудуться вибори ректора. На посаду претендують троє працівників вишу: доктор медичних наук Микола Островський, доктор медичних наук Роман Яцишин та кандидат медичних наук Руслан Савчук.  

5800
18.01.2024

Каркасні будинки відрізняються високою міцністю, надійністю і довговічністю, а також відносно недорогі в будівництві. Втім, у 2024 році ціни на будівництво каркасних будинків в Україні, як і на все інше, продовжують зростати.  

3729
16.01.2024

Всі наші бюджети – від територіальних громад і до обласного та державного, повинні стати «бюджетами перемоги».

2960

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

493

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

757

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

746

У вівторок, 20 лютого, під час зустрічі з виборцями Дональд Трамп зробив комплімент на адресу росії: «Вони перемогли Гітлера. Вони перемогли Наполеона. Це воєнна машина». Розглянемо, що за цим стоїть.

1058
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

408
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

456
08.03.2024

Фізіологічно їжа потрібна людині для підтримки життєдіяльності, проте у декого ці межі стерті, тому ці люди їдять не лише, коли голоді, а й коли знервовані, засмучені або перезбуджені.  

540
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4084
10.03.2024

Дитина приходить до місця, якого не знає і не розуміє. Чому мама каже мовчати? Чому тато не дозволяє бігати? Чому світять свічки та багато квітів?

11622
05.03.2024

Два досвідчених і дуже майстерних шахових гравців сіли за дошку з чорно-білими клітинами і розставили на ній свої війська.

6647
01.03.2024

"Чернецтво завжди є віддзеркаленням суспільства. Люди хочуть, щоб були добрі монахи, гарно поводилися. Але середовище теж формує людину", - ділиться монах. 

1149
19.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18044
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

295
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

403
07.03.2024

На думку комісії, президент має виконувати свої повноваження до вступу на посаду наступника. А вибори президента мають бути призначені упродовж 30 днів після завершення воєнного стану.   

691
04.03.2024

Серед тих, хто довіряє президенту Володимиру Зеленському, підтримують зовнішню політику влади 82%, тоді як серед тих, хто не довіряє — 41%.

811