Труби готують до тепла. Коли у Франківську включать опалення та якими будуть цифри у платіжках

За графіком опалювальний сезон стартує з 16 жовтня. Два франківські теплопостачальні підприємства закінчують останні приготування.


Борги зменшуються до холодів

ДМП «Івано-Франківськтеплокомун­енерго» (ІФТКЕ) обслуговує 626 багатоквартирних будинків і гуртожитків, 33 об’єкти державного, 59 обласного та 132 міського бюджетів, а також до 229 об’єктів інших юридичних осіб. Підприємство має 31 котельню, пише Репортер

Кажуть, до опалювального сезону готові.

«Котельні перевірили, завершуємо ремонт тепломереж, – говорить в.о. головного інженера Михайло Кобилянський. – Залишилося одне проблемне питання – це випробування на щільність будинкових мереж. Більшість ми вже перевірили, до 5 жовтня маємо перевірити всі. Якщо виникатимуть пориви, то будемо їх усувати до включення опалення».

За словами Кобилянського, у Франківську є десь 40 будинків, де внутрішні тепломережі у критичному стані, а в багатьох – просто в поганому. Їх треба міняти, але це вже турбота мешканців, бо вони є власниками свого житла.

Крім того, франківці заборгували ІФТКЕ 65 млн грн.

«Борг зменшується, кошти надходять щодня, на 1 жовтня буде десь 60 млн грн, – каже Ігор Угриновський, заступник директора з розрахунків ІФТКЕ. – Зазвичай на квітень борг накопичується, бо не всі можуть одразу розрахуватися в опалювальний сезон, а влітку, в міжопалювальний період, зменшується. У квітні ми закінчили сезон з боргом 87 млн грн. Але попереду 2,5 місяці опалювального сезону, тому, як показує практика, борг мешканців перед підприємством зросте».

Міський бюджет також заборгував за комунальні заклади – 30 млн грн. За словами Ігоря Угриновського, місто потрохи сплачує борг за графіком реструктуризації.

Підняття тарифів цього року на підприємстві не прогнозують.

Тарифи не ростуть

ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» (СТЕК) обслуговує 192 житлові будинки, 52 заклади культури, освіти та охорони здоров’я. Компанія має одну велику котельню. Тут теж кажуть, що до сезону майже готові.

«Котельні й мережі технічно готові на 95 %, ліквідовуємо пориви, але могли б починати сезон і завтра, – говорить директор компанії Сергій Мельник. – Гідравлічні роботи зробили ще в травні-червні. Зараз повторно встановлюємо в будинки лічильники, які зняли на літній період, бо їх крадуть».

Але від поривів після запуску опалення ніхто не застрахований. Причина та сама – старі внутрішньобудинкові мережі.

«У будинках є мережі, які по 30-40 років ніхто не міняв. Основна проблема запуску – коли виникають пориви у підвалах та квартирах. Власниками внутрішніх мереж є самі мешканці, а у них є управитель, який мав би це вирішувати», – каже Мельник.

Франківці заборгували компанії понад 13,6 млн грн. Ще 2,5 млн – борг міського бюджету. За словами Сергія Мельника, борги мешканців зростають, бо є «сумнівна» заборгованість, яку, скоріш за все, платити не збираються, а вимикати боржникам опалення, згідно із законом, не можна.

Тариф у СТЕКу зростати не буде, у компанії навпаки хотіли б його знизити.

«Ми хочемо зменшити тариф, оскільки знизилася ціна газу. Але органи місцевого самоврядування не мають права коригувати тарифи, лише встановлювати нові, – пояснює Сергій Мельник. – Для цього потрібні нові договори… Тому ми написали в міністерство регіо­нального розвитку, щоб там дали дозвіл органам місцевого самоврядування ще провести корегування на цей сезон».

Минулого четверга на сесії міської ради депутати таки проголосували за зниження тарифів для користувачів СТЕКа. Тому, скоріш за все, ціна таки буде нижчою.

Збиткові газовики

У АТ «Івано-Франківськгаз» прогнози менш оптимістичні. Як повідомляє пресслужба компанії, сума збитків газовиків сягає майже 300 млн грн.

«Збиткові тарифи на розподіл газу та відповідна недостатність фінансування призводять до критичного стану мереж, створюють ризики для безпечного та стабільного газопостачання. За чотири роки їх дії збитки компанії склали 515 млн грн, а загалом по галузі – 20 млрд грн», – каже фінансовий директор «Івано-Франківськгаз» Дмит­ро Горбатюк.

До того ж, у тарифі від НКРЕКП передбачили надто мало грошей на заміну зношених мереж, повідомляють газовики. А загроза аварійності зростає. Також підприємство просить Нац­комісію підвищити тариф на розподіл газу та компенсувати збитки операторам мереж.

Влада допоможе грошима

Будинки з проблемними мережами є на Кисілевської (ОСББ «Весняна оселя»), Вовчинецькій, Довженка, Толстого (ТОВ «Громадська управляюча компанія»), Опільського, Чорновола (ТОВ «Балтія Сервіс»).

«Власники зобов’язані забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного та капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку. Якщо будуть проблеми із запуском тепла, буде порив у мережі, винні самі мешканці, які протягом літнього періоду не провели ремонт», – говорить Михайло Смушак, директор міського департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою.

Міська влада готова допомогти ОСБ і ЖБК з фінансуванням ремонтів. Для цього є міський конкурс проєктів і програм розвитку місцевого самоврядування.

«На конкурс треба подаватися з початку року, саме тоді на це виділяють кошти, – розповідає Смушак. – З травня і протягом літа виконуються роботи. Зараз подаватися вже не має сенсу, бо всі кошти розписані, а додаткові – хіба через сесію міськради».

Цього року на підготовку до опалювального сезону на майже 60 об’єктів з міського бюджету виділили понад 4 млн грн.


30.09.2019 1627
Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1788
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1786
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1766
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5267 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2072 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1453

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

603

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

703

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

894

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

933
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1665
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3593
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10178
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26052
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10082 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7652
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

836
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1341
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

312
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1201
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

789
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

1016