Три поради на щодень – від сезонних вірусів та інфекцій

 

 

Коли чекати хвилю сезонних гострих респіраторних вірусних інфекцій і грипу? Як уберегти від вірусів та інфекцій дітей і вберегтися самому? Радить заступник головного лікаря обласної санепідстанції, епідеміолог Марія Бойко.

 

Тепла осінь цього року сприяє повільному зростанню захворюваності, пояснює епідеміолог. Та із наступним похолоданням, дощами, снігом захворюваність на застуду, тобто гострі респіраторні інфекції, зросте. Традиційно серед хворих майже 60% – діти до 18-ти років.

 

За даними Мінохорони здоров’я України, епідемічний підйом захворюваності на ГРВІ та грип прогнозується на кінець листопада – середину грудня. Прогноз спирається на спостереження 1990-их років, коли епідемічні спалахи грипу та ГРВІ реєструвались саме в цей час. Але впродовж останніх 5-7 років у нашій області ситуація змінилась. Найбільше хворіють на ГРВІ  в лютому та наприкінці березня – на початку квітня, коли буває нестійка весняна погода, останні подихи зими.

 

Цього епідемічного сезону до нас прийдуть два нові штами вірусу грипу. Це вірус грипу А-Вікторія-2011 та вірус грипу В-Вісконсін-2010. Очікується й поширення грипу А-Каліфорнія-2009, відомого як пандемічний, з яким наша імунна система уже зустрічалась три роки тому і виробила захисні механізми.

 

Натомість медиків турбує циркуляція штамів Вісконсін та Вікторія, які ще не проявляли себе в Україні. А тому важко передбачити не тільки особливості перебігу хвороби, а й її прояви, а також те, наскільки інтенсивно хворітимуть люди та які будуть ускладнення. Проте, всі штами грипу виявляють себе однаково. Передовсім спричиняють раптову гарячку – до 39,5 0С. Інші типові прояви: хворого починає морозити, наростає біль голови, до цього приєднується біль і ломота в м'язах, відчуття жару, наростає слабкість, дратує яскраве світло.

 

Кожен випадок грипу страшний не так своїми виявами, як ускладненнями. Скажімо, вірус А-Каліфорнія викликав важку форму пнев­монії. Тож слід дуже відповідально ставитися до перших ознак захворювання. При цьому не можна лікуватись самостійно, продовжувати ходити на роботу, відвідувати навчальні заклади – таке «геройство» може призвести до ускладнень.

 

Як можемо підготуватися до сезонного спалаху ГРВІ та грипу? Без сумніву, визнаним методом профілактики грипу є вакцинація. Але не можна забувати про прості й усім відомі застороги. Треба берегтися від переохолодження, носити теплий одяг та взуття, рукавички. Відомо, що волога погода сприяє переохолодженню. А для нашого регіону характерна підвищена вологість. На холоді енергетичні затрати організму збільшуються, їх треба компенсувати гарячим чаєм, краще з лимоном, перекушувати краще також гарячою їжею. Зігріватися спиртним небезпечно: судини спочатку розширюються, але потім різко звужуються, кров не доходить до кінцівок, що сприяє обмороженню.

 

Чи можна вберегтися, коли вдома хтось із близьких хворіє на ГРВІ чи грип? Потрібно виділити хворому окрему кімнату, її слід часто провітрювати, влаштовувати вологе прибирання. Посуд повинен бути індивідуальний. Постільну білизну, хусточки для носа і рушники слід прати при високій температурі. Спілкуючись із хворим, варто користуватися маскою.

 

Три актуальні поради на цьогорічний епідсезон. Добре харчуватися – поживно, вітамінно, смачно. Добре висиплятися, добре відпочивати. Уникати людних місць і не «геройствувати» без крайньої потреби.

 

Наталія КУШНІРЕНКО

 

Галицький кореспондент

 

 


26.11.2012 1289 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

624
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2239
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1989
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2015
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6019 53
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2293 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

154

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

981

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

982

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1229
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

466
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1921
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3823
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26334
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

417
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10331 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7872
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

421
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

422
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

505
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1435
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

1026