Третя світова почнеться в Балтії - Міллер

 

 


Зло

 

“Чотири роки тому я передбачав вторгнення Росії в Україну. Ось мій наступний прогноз, який, очевидно, зараз приголомшить багатьох: країни Балтії знаходяться поруч (з РФ – Ред.) і стануть одним з перших і найбільших випробувань обраного президента Дональда Трампа”, – пише співробітник Ради національної безпеки США за президентств Джорджа Буша-молодшого та Барака Обами Пол Д. Міллер (Paul D. Miller) в статті для Foreign Policy “Як у Латвії може розпочатись Третя світова війна”.

 

How World War III Could Begin in Latvia

 

Вона, ймовірно, не матиме форми відвертого вторгнення. Президент Росії Володимир Путін має чітку мету і загальну стратегію. Деякі стверджують, що він відштовхується від принципових раціональних, оборонних цілей: розширення НАТО загрожує Росії і Росія реагує. Захід розширив свою сферу впливу за рахунок Росії, і Росія тепер мстить. Ось чому “Українська криза – вина Заходу” за словами Джона Міршаймера (John Mearsheimer).

 

(Джон Дж. Міршаймер – американський політолог, професор Чиказького університету, фахівець з міжнародних відносин. У своїй роботі 1993 року стверджував, що ядерний арсенал України та Німеччини міг би гарантувати більш стабільний мир, оскільки був би фактором стримування в Європі. У згадуваній вище роботі Міршаймер всиловлює думку, що західні уряди своїми спробами залучити Україну в НАТО кинули виклик ключовим інтересам безпеки Росії. Він пропонує зробити Україну “нейтральним буфером між НАТО і Росією”. Політолог також вважає, що в Угоді про асоціацію з ЄС для України передбачений “шлях до членства в НАТО з чорного ходу, і жоден розсудливий російський лідер не інтерпретував би це інакше” – Ред.).

 

Як і більшість академічних аналізів це – маячня. Путін не веде холодних розрахунків в пошуках раціонального.

 

Путін вважає гегемонію Росії в ближньому зарубіжжі необхідною умовою для безпеки Росії через свої уявлення про російську державність та історичну місію. Путін (а його наближче оточення, можливо, ще більше, ніж він) не просто націоналіст. Кремль, як видається, пов’язаний своєрідною формою російського націоналізму, що переплітається з релігією, історичною долею та месіанством. У цій інтерпретації Росія є хранителем православ’я з місією захисту й розширення віри.

 

Дійсно раціональна Росія не буде бачити в розширенні НАТО і Європейського Союзу загрозу – тому що ліберальний порядок є відкритим та всеосяжним і не буде насправді загрожувати безпеці та процвітанню Росії. Але для Путіна і росіян, які бачать світ через призму російського релігійного націоналізму, Захід уже за своєю суттю є загрозою через “виродження і глобалізм”.

 

З цієї точки зору НАТО не є якісним гарантом ліберального порядку в Європі. Але є зловорожим агентом “виродженого Заходу” і “основною перешкодою для величі Росії”. Таким чином, велика стратегія Путіна вимагає розриву НАТО. Зокрема, він повинен зробити гарантії взаємної безпеки статті V безглуздими (стаття V Статуту НАТО гарантує застосування сил Альянсу на захист країни – члена НАТО, що зазнав військової агресії – Ред.).

 

Путіну вже вдавалося підривати довіру до НАТО. Його останні дві мети – Грузія і Україна – не є членами НАТО. Але в 2008 році ці країни були публічно запевнені, що їм будуть надані плани дій щодо членства, дорожні карта до членства. Росія чітко і публічно виступала проти будь-яких кроків у напрямку членства в НАТО для обох країн – а потім приступила до вторгнення у ці держави.

 

Інвазії Росії  у Грузію та Україну створили спірні території – Південну Осетію, Абхазію та Крим, зайняті російськими військовими. Жодна країна ніколи не вступить в НАТО, будучи частково окупованою Росією.

 

Путін тепер має найбільш сприятливу після закінчення холодної війни міжнародну обстановку  для продовження російської експансії. Європейська єдність зламана. Члени Альянсу ставлять під сумнів цінність пакту про взаємну безпеку. І наступний американський президент, здається, виглядає зручним для Росії, готовим виправдати безвідповідальну поведінку Росії.

 

Наступний крок Путіна буде більш небезпечним, ніж попередні. Тому що він, швидше за все, рухатиметься в країни Балтії, які є членами НАТО. Він не буде посилати великі формування в уніформі російських солдатів через міжнародний кордон – бо тоді навіть найобережніші члени НАТО не зможуть ігнорувати відверте вторгнення.

 

Замість цього Путін буде провокувати збройну кризу. Ймовірно, протягом найближчих двох років. Можливо, російськомовні громадяни Латвії чи Естонії (чверть латишів і естонців є етнічними росіянами) почнуть бунтувати, стверджуючи, що зазнають переслідувань. З проханням “міжнародного захисту.” І з’явиться підозріло добре озброєний і добре навчений “Народний фронт звільнення росіян Балтії”. А кілька гучних вбивств і вибухів бомб поставлять країни Балтії на край громадянської війни.

 

Росія ж блокуватиме всі резолюції Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй. І буде пропонувати свої односторонні послуги в якості миротворця. Буде скликано самміт Північноатлантичної ради. Польща очолить зусилля з негайного застосування статті V Статуту НАТО, визнання нападу Росії на Балтію і згуртування для колективного захисту від російської агресії. Німці і французи люто чинитимуть опір. Всі будуть дивитися на Сполучені Штати, щоб побачити: до якого шляху схиляється лідер Альянсу.

 

Якщо Альянс не зіпреться на статтю V, гарантія взаємної безпеки НАТО стає функціональним безглуздям. Жоден з членів Альянсу не матиме жодного довір’я до договору для гарантії власного захисту від Росії в майбутньому. Геополітичний годинник прокручується назад – у 1939 рік. Деякі країни Східної Європи зможуть вибрати підніжку на потязі “Росія”. Інші, починаючи з Польщі, почнуть озброюватися до зубів.

 

Мрія Путіна про розшматований Захід і відкрите поле для діяльності в Європі будуть реалізовані.

 

Але якщо Альянс дійсно виконає статтю V, це буде рівносильно оголошенню Заходу війни Росії.

 

І це саме той момент, коли Трамп повинен буде вирішити: чи вартий захист Латвії ризику Третьої світової війни.

 

Latvian soldiers march during a military parade on November 18, 2008 to celebrate Latvia's 90th anniversary of independence from Russia, an era of freedom that was snuffed out by the Soviet Union after World War II and only restored in 1991. Nationalism rose in Latvia towards the end of the 19th century, culminating in a declaration of independence on November 18, 1918, after World War I and two revolutions in Russia had brought down the Tsarist empire. Latvia joined the European Union and NATO in 2004. AFP PHOTO/ILMARS ZNOTINS (Photo credit should read ILMARS ZNOTINS/AFP/Getty Images)
 
(Латвійські солдати на військовому параді 18 листопада 2008 року з нагоди 90-ї річниці незалежності Латвії від Росії. Ilmars ZNOTINS / AFP)
 
 
 


18.11.2016 1247 1
Коментарі (1)

Василь Риба 2016.11.22, 23:02
не такий Вова як їго тут намалювали, але але навчений у нас може в ЄС робити шухер. Бо війна в Сірії була потрібна Клінтон з Саудами, війна в Ук. потрібша Сша аби ввидіти рівень глибокої стурб. в ЄС, тепер пора вже Єс перестати їсти марципани і будувати армії та знижувати добробут. Мучлімів має гнати не Трамп, а вперід ЄС, бо тут катастрофа. а в нас зразу мир, бо слухайте вище відео-статю китайолога
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

621
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1806 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1108 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

532
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6882 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11353 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

312

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1048

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1094

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1089
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

257
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1062
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

827
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

718
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

649
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2922
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4418
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18419
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

290
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

335
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

644
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

746