Топ-12 ризиків для української економіки в 2012 році

 

"Дзеркало тижня. Україна" склало список основних викликів, з якими доведеться зіткнутися вітчизняній економіці цього року.

 

 

Топ-12 економічних ризиків 2012

 

1. Рецесія в Європі, охолодження інших економік світу

Ескалація кризи в Європі загрожує скороченням припливу інвестицій в Україну, відтоком валюти, подорожчанням позик, ускладненням рефінансування зовнішньої заборгованості і т.п.

 

2. Консервація цін на російський газ

У найближчій перспективі реальної альтернативи російському "блакитному паливу" немає, всупереч деклараціям уряду (вугільним, сланцевим, власного видобутку, азербайджанським і т.д.). Від того, якою буде ціна, значно залежать курс гривні та рівень інфляції. А підвищення тарифів на газ для населення на 50% може додати до інфляції більше 1%.

 

3. Непоновлення співпраці з МВФ

Якщо Україна не зможе домовитися з Росією про зниження ціни газу, гроші МВФ стануть критичними. Разом з тим, активізація взаємодії з МВФ важлива, насамперед, як сигнал для іноземних інвесторів, що з Україниою можна мати справу. А їхні кошти вкрай потрібні для формування профіциту фінансового рахунку, без якого НБУ буде непросто утримати гривню.

 

4. Девальвація

Багато експертів погоджуються, що стабільна гривня в 2011 році стала результатом насамперед жорсткої монетарної політики НБУ. Враховуючи наближення виборів, Нацбанк намагатиметься і надалі гнути свою лінію. Але маневрувати доведеться по лезу ножа. За розрахунками експертів з Німецької консультативної групи з питань економічних реформ, для врівноваження платіжного балансу та забезпечення незмінності золотовалютних резервів курс гривні повинен девальвувати до $ 8,4 грн.

 

5. Обслуговування зовнішніх боргів

До 1 жовтня 2012 року державна, банківський і корпоративний сектори повинні повернути 52,6 млрд. дол зовнішніх запозичень. Можливість рефінансування боргів ускладнюватиметься непростою кон’юнктурою на міжнародних фінансових ринках. Якщо це і відбудеться, то за вищою ціною.

 

6. Соцпопулізм перед парламентськими виборами

Враховуючи незначне підвищення соцстандартів в чинному варіанті бюджету, з наближенням виборів його, найімовірніше, переглянуть.

 

7. Посилення фіскального тиску на бізнес

Індикатором вибіркового підходу ДПС до платників податків може бути не тільки сумно відоме відшкодування ПДВ. Але і, скажімо, зменшення збору акцизу на алкоголь (до цього бізнесу, як відомо, має відношення не один представник чинної політсили) і зростання тіньового обороту алкогольних виробів (дані Інституту економіки і прогнозування) до 40%.

 

8. Зменшення інвестицій в економіку

При існуючих порядках у державі фактично жоден бізнесмен не може бути впевнений у непорушності права приватної власності, захисту своїх інтересів законними методами. Складається враження, що інвестувати в Україну можуть наважитися або божевільні, або самогубці. У рік виборів український інвестор завжди не особливо охоче вкладає свої кошти в економіку.

 

9. Скорочення кредитування

Проблеми з ліквідністю банків у другій половині 2011 року призвели до скорочення кредитного портфеля. Охолодження економіки в 2012 році знизить як бажання банків видавати кредити, так і бажання позичальників їх брати. Додатковим важелем гальмування кредитування будуть зусилля регулятора зі стримування ринку споживчих позик.

 

10. Ослаблення банківського сектора

Наближення виборів, девальваційні очікування, ускладнення макроекономічної ситуації здатні спровокувати відтік коштів населення з депозитів, які вже традиційно для України можуть піти на валютний ринок і спровокувати новий виток проблем.

 

11. Низький урожай

Одним з ключових чинників зростання інфляції в 2012 році може стати низький урожай (частка продуктів харчування в структурі інфляції – 53,5%). Через минулорічне надвиробництво овочів і, відповідно, різке падіння цін на них (на 44,1%), селяни понесли чималі збитки (високий урожай – теж традиційно проблема в Україні), і далеко не всі ризикуватимуть цього року ще раз.

 

12. Подорожчання пального

Торік пальне і масла подорожчали на 30,9%. Зростання цін у 2012-му може бути не менш болючим. Вже очевидний привід для запуску інфляційного маховика – світове зростання цін на нафту через напруженості навколо Ірану.

 
Джерело: ZN.UA


29.01.2012 Дзеркало тижня 903 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1282
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2574
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2141
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2204
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6623 58
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2482 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

376

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1188

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1314

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1446
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

311
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

183
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

610
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

86
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26549
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

575
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10491 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

86
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

117
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

430
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

576
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

647