Тонкощі об’єднання: Коломия хоче, села відмовляються

 

/data/blog/101827/1c0c8d0e396afcd6762ac870e29fd400.jpg

 

Рік тому в Україні розпочалася адміністративно-територіальна реформа. Її першим етапом мало стати об’єднання сіл та міст в територіальні громади – нові адміністративні одиниці первинного рівня, які мають замінити сільські та міські ради.

 

На початках до об’єднання сіл та перекроювання карт усі взялися із завзяттям та ентузіазмом. Та минув рік, і процеси об’єднання за суперечками та дискусіями дещо призупинились.

 

Базою для рекомендацій щодо проведення адмінреформи став власний досвід такої реформи в країнах-членах Ради Європи, зокрема Польщі та Франції. Більше того, рекомендації в майбутньому мають бути підсилені суттєвим фінансовим заохоченням: Європа обіцяє упродовж п’яти років виділяти кошти на укріплення інфраструктури в новостворених адміністративних центрах. До того ж очікується, що громадам надасться більша фінансова свобода, адже адміністративна реформа супроводжуватиметься децентралізацією: очікувано, що по-новому збиратимуться податки, більше коштів залишатиметься на місцях, міські органи самоврядування матимуть більше уповноважень для оперування цими коштами та кращого використання їх на користь громади, пише Дзеркало Коломиї.

 

Головною ідеєю адміністративно-територіальної реформи було укрупнення територіальних громад з метою економії коштів та збільшення повноважень. Доцільність об’єднання підтверджує навіть найпростіший приклад: у найменшій громаді проживає 84 людини, а працює вона за тими ж правилами, що і багатотисячна. Вони мають обрати 12 депутатів – кожного сьомого; мають призначити чотирьох членів виконкому, платити їм зарплатню. Зрозуміло, що у них просто не залишатиметься ані грошей, ані спроможності для утримання та розвитку громади. І справді, на Коломийщині не одна сільська рада працює збитково і заледве зводить кінці з кінцями за рахунок дотацій із державного бюджету. Відповідно, такий населений пункт не «потягне» і статус адміністративного центру, бо до нього є чітко прописані вимоги: у ньому має бути розвинута інфраструктура – медичний пункт, пожежна частина, дільничний відділок поліції тощо.

 

На старті реформи в Коломиї та Коломийському районі було декілька варіантів об’єднання громад. Перший передбачав зменшення існуючих 50 сільських рад до 12 громад, потім виплила цифра 9. Хоча найбільш обговорювалися два варіанти об’єднання в 8 та 4 громад відповідно.

 

Перший проект передбачав створення громад Коломиї, Отинії, Гвіздця, Печеніжина, Коршева, Матеївців, Нижнього Вербіжа та П’ядик. Згідно з другим планом центрами громад мали б стати Коломия, Отинія, Гвіздець та Печеніжин. Саме цей варіант і був затверджений Кабінетом Міністрів. Втім своє незадоволення таким ходом подій висловили мешканці Коршева та домоглися того, що там також буде створено територіальну громаду. Отже після тривалих дискусій було вирішено, що на території Коломийщини має бути 5 територіальних громад – Коломия із 44 селами, Печеніжин, Гвіздець, Отинія та Коршів. Слід відзначити, що саме на Коломийщині було створено першу громаду. Це сталося у Печеніжині. Там вже навіть встигли провести вибори старостів.

 

Однозначну згоду приєднатися до міста наразі дали лише сільські ради Шепарівців, Товмачика та Іванівців. Категорично проти об’єднання – П’ядики, Нижній Вербіж, Верхній Вербіж, Корнич, Матеївці.

 

Що стосується Коломиї, то тут не все так гладко та є доволі серйозні проблеми. Підготовлені міською радою рекомендації передбачають об’єднання в одну громаду із центром у Коломиї 29 сільських рад, це 44 населені пункти. Податкові доходи на одного жителя села наразі становлять 152 гривні, у випадку ж об’єднання в одну громаду дохід на одну особу зросте вдвічі, до 338 гривень. Так само наразі сумований баланс доходу по всіх згаданих селах становить 5 936 грн, проти доходу Коломиї – 27 113 грн. Об’єднаний дохід громади ж становитиме 33 049 грн, і користатимуться з цього і жителі всіх згаданих сільських населених пунктів – кажуть у міській раді.

 

Та мешканці сіл, з якими хоче об’єднатися Коломия, не поспішають цьому вірити. Як зазначає Богдан Колодніцький, радник міського голови з питань територіально-адміністративної реформи, проблеми з об’єднанням зараз дійсно є. Фактично, за його словами, однозначну згоду приєднатися до міста дали сільські ради Шепарівців, Товмачика та Іванівців.

 

Категорично проти об’єднання – П’ядики, Нижній Вербіж, Верхній Вербіж, Корнич, Матеївці. Влада цих сільських рад зараз домагається від Уряду стати центрами об’єднаних громад. Головним аргументом спротиву громад цих сіл є страх того, що після об’єднання їхніми землями та майном розпоряджатиметься не громада, а Коломия. Богдан Колодніцький категорично це спростовує та каже, що землею зможуть користуватися тільки мешканці цього села, а Коломия ні на що не зазіхає. Втім, продовжує пан Колодніцький, є тут і момент політики. Справа в тому, що ініціаторами спротиву часто є не самі мешканці, а сільські голови та депутати районної та обласних рад від цих округів. Вони, каже радник, не хочуть втрачати влади та впливу.

 

Тут виникає запитання, якщо села не хочуть, для чого так наполягати і ставити собі за мету обов’язково збільшити населення новоствореної громади до 100 тисяч. Та й чи потрібно таке об’єднання взагалі. Мовляв, не потрібно об’єднувати непоєднуване. У місті одна специфіка проблем, у селах – зовсім інша. І не потрібно їх змішувати в одне. На це Богдан Колодніцький відповів, що робиться це не через чиїсь амбіції чи самолюбство, а з конкретною практичною метою. Справа в тому, що ці 100 тисяч населення необхідні для співпраці із ЄС для участі у їхніх інфраструктурних програмах, залучення інвестицій та кредитів. З меншими громадами ЄС не працює. Тож якщо Коломиї не вдасться стати 100-тисячною громадою, то доведеться просити допомоги та працювати через Івано-Франківськ або Чернівці. А це шлях набагато довший та складніший.

 

Ось так у Коломиї триває адміністративно-територіальна реформа. Починалася вона оптимістично, були навіть розмови, що 2016 рік ми зустрінемо вже у 100-тисячній Коломиї. Та все насправді виявилося набагато складнішим та проблемнішим, ніж здавалося. Цілком ймовірно, що домовитися так і не вдасться. В такому разу не слід виключати, що за об’єднання громад візьмуться у Києві і зроблять цей процес добровільно-примусовим. Просто намалюють карту, затвердять межі громад і поставлять місцевих жителів перед доконаним фактом.

 

Віктор ФІТЬО


15.03.2016 1054 1
Коментарі (1)

Татьяна Шорко 2016.03.23, 11:42
На Буковині об’єднуються румунське селище і польське село. http://molbuk.ua/chernovtsy_news/107526-na-bukovyni- obyednuyutsya-rumunske-selysche-i-polske-selo.html
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

765
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11286 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1938
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1826
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2823
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4691

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

459

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1115

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1530

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1385
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1773
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1590
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8837
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

675
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

749
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1942
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

905
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

420
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

286 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

761 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

802