Тибет. Там, де розум мусить мовчати

 

Про Тибет ще раз...

Стаття Наталії Мостової в "Галицькому кореспонденті":

 

 

 

ТАМ, ДЕ РОЗУМ МУСИТЬ МОВЧАТИ

 

 

Катманду. Лхаса. Кайлас. Майже торкнутися до забороненої священної гори, яка «чистить» мізки і карму. Іноді духовне просвітлення відбувається на висоті понад 5000 м і буквально звалює з ніг. Таємничий Тибет протягом двох тижнів підкорював іванофранківець Олег Головенський.

«Багато хто переконаний, що активно живе, хоча насправді він лише невтомно метушиться», – тибетська мудрість.

 

З тибетського щоденника

 

«З перевалу Дролма-Ла (на висоті 5648 м) починається нове життя. Мінусова температура на перевалі, вітер і мізер кисню в повітрі: три кроки вгору, потім хвилину повисіти на трекінгових парках, щоб віддихатися, тоді знову три кроки вгору… Спуск, тиск за 200… Кров «кипить» у голові. «Важко» – це нічого не сказати. З семи учасників експедиції кору (ритуальний обхід священного Кайласу) пройшли тільки четверо. В мене все на межі сил тілесних або й за ними… Але воно того вартує!».

«Сьогодні знову по 12 годин у дорозі в цілковито незвичних, надскладних кліматичних умовах. Знову зупинилися в місті без назви. Принаймні maps.me і google.maps його не знають. Подолали перевал на висоті 5200 м. Ночуємо на 4604 м. Завтра виїжджаємо на священне озеро Манасаровар. Далі Кайлас!»

 

Golovenskyj 383x600

На тлі містичної священної пірамідальної гори Кайлас

 

Кайлас має покликати

 

Тибет. Кайлас – духовна колиска арійської ведичної цивілізації, яку буддисти вважають світовим місцем сили. Висота гори – близько 6700 м.

Один день медитації на Кайласі, як стверджують монахи, прирівнюється до десяти років медитації в будь-яких інших місцях.

Верхівку цієї гори й досі нікому не вдалося підкорити. І не рекомендують цього робити. Були тільки спроби, які, за переказами, завершилися доволі печально. Побутує історія про молодих американських альпіністів, які намагалися підійнятися на верхівку Кайласу: один загинув, а решта на півшляху раптом передумали і повернулися назад. Однак протягом кількох років усі члени цієї групи померли від якихось хвороб.

Найважливішою метою, тим, заради чого сюди приїжджають, є кора – паломницька буддистська традиція в Тибеті, коли гору Кайлас обходять навколо. Щось на кшталт Хресної дороги в християнському світі.

Цікаво, що кора простягається на 53 км на екстремальних висотах: від 4700 до 5650 м над рівнем моря.

За буддистськими законами, Кайлас треба обійти навколо аж 13 разів і лише тоді можна підступитися ближче до гори. Витримують не всі навіть один обхід. Багато паломників знесилено здаються, а трапляється навіть, що помирають – просто на священному шляху: шалений брак кисню, довга відстань і, що найголовніше, непідготовлений духовний стан даються взнаки.

Буддисти, індуїсти та прихильники бон-по (національна релігія тибетців) вірять, що Кайлас охороняють духи і тим, хто йде кору з нечистими помислами, вони створюють перешкоди і проблеми, якими, у свою чергу, «чистять» карму. Неготових духи відштовхують і не дозволяють пройти кору. «Це не та гора, до якої може приїхати кожен охочий, – пояснює іванофранківець. – Кажуть, що Кайлас має покликати. Я років вісім готувався до Кайласу».

А ще кажуть, що кору навколо Кайласу треба йти «без розуму», тобто логіку, думки, необхідно «вимкнути», доступ можливий тільки в стані гармонії. Кора вичищує розмаїтість сприйняття і дозволяє позбутися «розумування», яке є джерелом внутрішніх суперечностей. «Кору треба йти з вірою, чистотою, але без словесних думок. І тоді там відбуваються цікаві речі, які змінюють, напевно, особистість», – наголошує Олег Головенський.

 

Pereval Drolma La. Vysota 5648 m. Tak zvane kladovyshhe karmy. Z tsogo mistsya pochynayetsya nove zhyttya 800x600
Перевал Дролма-Ла. Висота 5648 м. Так зване кладовище карми. З цього місця починається нове життя

 

Важка кора

 

Переддень кори починається зі святих ведичних озер: Манасаравар (світле озеро, «мудрість Брахми (творця світів)»), яке прісне, там завжди штиль, і Ракшас-Тал (темне озеро), яке мертве і на якому постійно шторм. Ці озера розташовані поруч, за п’ять кілометрів одне від одного, на висоті 4600 м, обидва – 20 км у діаметрі.

 

Священне озеро Манасаравар - "Мудрість Брахми". 60-кілометрову кору (обхід) наколо озера проходять невірні жіки))

 

А далі починаються справжні фізичні випробування. Українська група ґрунтовно підготувалася до проходження кори: термобілизна, мембранний одяг, трекінгові черевики, зимові термошкарпетки… Адже на вершині перевалів, через які пролягає кора, на висоті більше 5000 м, зазвичай температура з позначкою мінус, сильний вітер, сніг по коліна…

Цікаво, що багато індусів були взуті просто в кедах на босу ногу та джинсах. І все одно йшли. До речі, для індуїстів і буддистів померти під час проходження кори навколо Кайласу вважається почесним, адже це гарантує квантовий стрибок у кармі в майбутніх інкарнаціях.

В українській групі з семи чоловік кору змогли пройти тільки четверо, серед яких і Олег Головенський, хоча й далося йому це зовсім нелегко. Священний шлях долали три дні.

«Найбільша проблема – шалений брак кисню. Там переосмислюються цінності, колись важливе стає другорядним, а раніше дріб’язкове перетворюється в пріоритетне. Навіть на тілесному рівні усвідомлюєш, яким щастям є дихати на повні груди нормальним повітрям», – пояснює Олег.

Мало того, іванофранківця на додачу дуже мордував кашель – ще внизу, в столиці Непалу Катманду, загострився хронічний бронхіт. А згодом відкрилася і виразка, про яку він раніше навіть не здогадувався. Фактично протягом семи днів нічого, крім антибіотиків, Олег не їв. Бо ж якщо на висотах починається запалення легень, то в людини часто лишається 14 годин до смерті: легені набрякають, наповнюються піною, повітря не надходить.

У такому стані українському туристу не радили летіти на висоту, навіть до столиці Тибету – Лхаси. Полетів: «Якщо вже приїхав, то мушу здолати шлях».

Попри всі випробування, Олег Головенський жодного разу не пошкодував про своє рішення. Незважаючи на фізичний дискомфорт, відшукав дещо цінніше – інший погляд на світ.

«Про моменти свого просвітлення, як правило, не розповідають. Як тільки почнеш цим ділитися – одразу втратиш, – переконаний він. – Під час кори народжуються почуття, які передати словами складно. Кардинально змінюється ієрархія цінностей і, здається, народжується мир у душі».

 

Katmandu. Poryad z hramovym kompleksom Pashupatinath svyashhennym mistsem induyistiv 450x600

 

Світлина від Oleg M. Golovenskyy.

 

«Вітаю Бога в тобі»

 

Оскільки проходження кори тривало тільки три дні, решту часу Олег Головенський із колегами мали можливість пізнавати надзвичайно цікаву місцеву культуру.

Помітили, що люди на Сході живуть і мислять по-іншому. Ставлення до часу і матеріальних речей тут суттєво відрізняється від того, що домінує в Західному світі. Матеріальне важливе, але другорядне. Там цінують внутрішній спокій, коли людина ладнає сама з собою, дотримується заповідей.

До речі, в буддизмі та індуїзмі, як і в християнстві, в основі релігії – 10 заповідей, зміст яких в принципі ідентичний. Цікаво, що у Непалі всі вітаються: «Намасте», що означає «Вітаю Бога в тобі».

Нетрадиційна для цілого світу медицина в Тибеті вважається традиційною. А сучасна – навпаки, нетрадиційною. Там звикли лікувати не наслідок, а причину, застосовуючи гомеопатію. Місцеві медики намагаються діяти не лише на хворі органи, але і на енергетичний стан людини, тобто підвищити її стан свідомості. Тибетські лікарі керуються психосоматикою і переконані, що на фізичне тіло людини цілковито впливає її стан душі. Тому підключають ще й медитативні практики.

Мав Олег Головенський і «комунальне» спостереження. У містах Непалу й Тибету масово замінюють бруківку, навіть таку, що виглядає більш якісною за ту, якою сьогодні «застилають» Івано-Франківськ. Замінюють на природній камінь і сучасні бетони. Камінь – поступово і лише в історичних центрах, бо це недешево. Бетони і сучасні асфальти – всюди в інших місцях, бо це якісніше, надійніше і дешевше за бруківку. Кажуть, бруківка не виправдовує себе: кілька років – і треба міняти. «Може б, і в Івано-Франківську починати зупиняти цю «бруківкову епопею»? – роздумує Олег. – Звісно, бруківка (навіть нашої сумнівної якості) – це краще за болото. Але чи це вершина? Ні, звичайно».

 

Zolote pivnichne lytse Kajlasu. Takym mistychnym vono ye v pershyh promenyah rankovogo sontsya v yasnu pogodu 426x600

"Золоте" північне обличчя Кайласу. Таким містичним воно виглядає в перших променях сонця в ясну погоду

 

Золото як стихія

 

Особливої уваги заслуговує розкіш Тибету. Наприклад, буддистський «Ватикан» – 1000-кімнатний палац Потала, що в Лхасі, площею 260 тис. кв.м. Вважається історичною резиденцією Далай Лами. Енергетично це одне із найпотужніших місць, як вважають багато туристів.

Всередині – сотні тонн золота в неймовірних багатотонних ступах, мандалах.  Ступа – це споруда, схожа на храм, але всередині не порожня, є символом світобудови. Все має певне значення, наприклад, сходинки – елементи духовного розвитку людини на її шляху до Бога.

Ставлення до золота тут зовсім інше. На Заході золото – це міра цінності, а на Сході це ще й елемент «стихії», символ нетлінної чистоти. «Шкода, що фотографувати всередині палацу Потала заборонено. Хоча дотримання цього правила ніхто не контролює, все одно обходиться без порушень, – каже Олег Головенський. – І в цьому чудово проявляється вся суть східного мислення: ти можеш обдурити людей, але не обдуриш себе і Бога».

 

Світлина від Anton Danilov.

Потала. Палац Далай Лам з VII століття

 

Наталя МОСТОВА

 

До теми

 

Світлина від Oleg M. Golovenskyy.

 

Непал, борщ із цибулею та сметаною та пиво «Еверест». І дивне не це поєднання, а те, що цьому передувало і як це стало можливим.

Непал був абсолютно закритим королівством до 1954 року. Саме тоді в країні вперше відкрили готель «The Royal Hotel» і видали перші 12 туристичних віз. І все це заслуга однієї людини – одесита Бориса Лисоневича! Українець за рік до того познайомився з королем Непалу в Калькутті, за його запрошенням потрапив у Непал і переконав монарха відкрити країну для туристів.

У ті роки готель відвідали безліч видатних сучасників. Бориса називали своїм другом король Іспанії Хуан Карлос, королева Єлизавета II, Жан Поль Бельмандо, який зняв про нього фільм, і багато інших. Журнал «Life» в 1959 році назвав його другою пам’яткою Непалу після Евересту. В меню й досі подають борщ за рецептом Бориса, котлету по-київськи і біфстрогонов.

Адміністратор ресторану зробив українській групі, до якої також належав і Олег Головенський, знижку 20%, коли дізнався, що туристи з України і серед них є одесити.

 

http://gk-press.if.ua/tam-de-rozum-musyt-movchaty/ 

 

Світлина від Oleg M. Golovenskyy.

 

Світлина від Oleg M. Golovenskyy.

 

Світлина від Oleg M. Golovenskyy.

Ті, що пройшли кору

 

 Світлина від Oleg M. Golovenskyy.

 
 
 Світлина від Oleg M. Golovenskyy.
 
 


26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

582
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1777 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1099 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

529
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6875 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11330 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

307

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1038

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1090

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1084
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

249
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1051
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

820
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

698
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

646
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2917
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4415
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18412
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

275
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

329
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

639
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

741