The Financial Times: Вибір Києва – ЄС чи Росія?

У Януковича мало часу. Він, можливо, й хотів би спершу пересвідчитися, що може отримати від кожного сусіда, але ті обоє вимагають тіснішої інтеграції. А Москва ще й сприймає невизначеність України як поступку. Проблема в тому, що президент імовірно керується не настроями в суспільстві, все ще переважно проєвропейськими, а інтересами олігархів. Про це пише Нейл Баклі у британській The Financial Times.

На питання під час конференції цього місяця, з ким Україна воліє інтегруватися – Європейським Союзом чи Росією, президент Віктор Янукович загадково відповів українським прислів’ям: «Чоботи дорогу знають».

Місце обговорення було підхожим: Лівадійський палац у Ялті, де в 1945 році Черчілль, Рузвельт і Сталін покраяли між собою Європу. Шість десятиліть по тому Україна лежить затиснута між гравітаційними центрами Москви та ЄС.

Після того, як Помаранчева революція в 2004-му привела до влади прозахідного Віктора Ющенка, питання курсу України здавалося вирішеним. Її метою стало членство в НАТО і ЄС. Але обрання в лютому орієнтованого на Москву пана Януковича, переможеного кандидата 2004-го, який відновив економічну дружбу з Росією, знову відкрило питання української долі.

Це питання стає руба в середу, коли до Києва приїздить російський прем’єр Владімір Путін, щоб поговорити про ціни на газ та інші сфери, які можуть зблизити країни. Воно буде актуальним і на місцевих виборах у неділю – під час важливої проміжної перевірки як популярності пана Януковича, так і заяв опозиції, ніби його коаліція спробує вплинути на результати.

Правду кажучи, європейські амбіції України викликали сумніви ще до обрання пана Януковича. Хаотичне помаранчеве врядування змусило багатьох українців розчаруватися в «демократії». А залишки ілюзій серед населення зникли тому, що ЄС не спромігся дати Україні реалістичну перспективу членства, – хоча, згідно з опитуваннями, чимало громадян, особливо в Західній Україні, й далі підтримують європейську інтеграцію.

У Ялті пан Янукович запевняв, що «європейський вибір» його країни лишається «незмінним пріоритетом», разом з тим потрібно й відбудовувати зв’язки з Росією.

Президент, здається, хоче побачити, що можна отримати від кожної сторони. Але і ЄС, і Росія зараз пропонують Україні значно глибшу інтеграцію. Тому їй усе одно доведеться зробити вибір.

Росія напирає дедалі більше. Рішуче налаштований полегшити тягар на економіку України, яка базується на важкій промисловості й сильно постраждала від минулорічної глобальної рецесії, пан Янукович домовився у квітні про знижку на російський газ. За це він на 25 років подовжив для Росії оренду українського порту Севастополя, де розміщується її Чорноморський флот. Судячи з усього, на найближче майбутнє це виключає приєднання України до НАТО. І заодно розпалює апетити Кремля.

ЄС, хоч і не пропонує членства, принаймні веде з Україною переговори про зону вільної торгівлі.

Чиновники ЄС кажуть, що вихід на 500-мільйонний внутрішній ринок є дуже принадною перспективою. Угода про вільну торгівлю змусить Україну прийняти прозоре інвестиційне законодавство та модернізувати промисловість. Це може зашкодити її негайним інтересам, але матиме довгострокову вигоду.

Проєвропейські економісти радять прислухатися до пропозицій ЄС, а не Росії. Привабливість Росії в основному полягає в дешевій енергії, здатній потішити застарілий та неефективний промисловий сектор України.

На думку московських офіційних осіб, радянська індустрія України, як-от авіаційні та космічні технології, може відродитися лише завдяки співпраці з давніми російськими сестринськими компаніями.

Утім, вибір України не обмежується економікою. Важливо також, якою вона хоче бути країною. Тісніша інтеграція з ЄС означає прийняття європейських цінностей зі сфери демократії та свободи слова – але не «керованої демократії» в російському стилі, до якої тяжіє пан Янукович.

Аналітики припускають, що багаті прибічники президента – в Україні олігархи проявляють значно більшу ініціативу, ніж у Росії – ставляться до інтеграції з ЄС не з таким ентузіазмом, як стверджують. Вони, пояснює один колишній інсайдер із політики, воліють експлуатувати непрозоре політичне та законодавче середовище, аби робити «швидкі гроші».

Через те пан Янукович, який, щоб не втратити підтримку, зобов’язаний стабілізувати економіку, може почуватися так, ніби не має іншого вибору, як тільки добиватися допомоги від Москви. Але оскільки його поступки, схоже, лише стимулюють більші вимоги, йому слід згадати ще одне прислів’я, часто повторюване серед росіян: «Апетит приходить під час їжі».

 

Нейл Баклі, The Financial Times (Велика Британія)

ІноЗМІ


27.10.2010 2966 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1110
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2471
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2084
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2131
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6445 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2417 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

291

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1116

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1141

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1357
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

237
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

561
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2025
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26474
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

523
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10426 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7967
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

506
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

369
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

519
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

593
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1539