The Financial Times (Велика Британія): Місцеві вибори в Україні зміцнили позиції Януковича

36% українців підтримали на виборах президентську партію. Утім, як свідчать екзит-поли, де-не-де у Партії регіонів забрала голоси опозиційна сила Юлії Тимошенко, а в тої – радикальна «Свобода». Висновки спостерігачів іще не оприлюднені, а попередні оцінки щодо чесності чи фальсифікованості виборів змішані – пише Роман Олеарчик у британській The Financial Times.

Партія президента України Віктора Януковича впевнено лідирувала на надзвичайно конкурентних виборах місцевих рад та сільських, селищних і міських голів, проведених у неділю. Це демонструють екзит-поли.

Попередні результати від шанованої соціологічної компанії GfK дають президентській Партії регіонів 36% голосів по країні. Партія заклятої суперниці пана Януковича, Юлії Тимошенко, «Батьківщина» зібрала 13%.

Результати свідчать про надійний тил для пана Януковича, якого опозиційні групи звинувачують у затиканні рота засобам масової інформації та організації виборчих фальсифікацій. Соратники президента заявили про перемогу й швиденько оголосили вибори «демократичними», поспішаючи легітимізувати результати.

Але партія пані Тимошенко не була представлена на виборах у кількох ключових областях і пообіцяла оскаржити результати на підставі численних порушень виборчої процедури. Партія каже, що була змушена бойкотувати вибори в деяких регіонах країни, після того як суперечливі судові постанови по суті поставили опонентів замість її місцевих партійних осередків

Згідно з екзит-полами, соратники пані Тимошенко перемогли на виборах мерів у двох східноукраїнських містах, у серці традиційного електорального тіла пана Януковича. Зате праворадикальна партія «Свобода» активно переманила виборців пані Тимошенко на заході.

У понеділок очікують оприлюднення попередніх висновків 2500 спостерігачів за виборами, включно із 500 іноземними. Пані Тимошенко та інші лідери опозиції заявили про поширені порушення на понад 15 тисячах окремих виборчих перегонах по країні. Підтвердження цьому, однак, не було відразу надано, а підрахунок голосів може тривати ще кілька днів.

Це перші вибори за президентства пана Януковича, який з невеликим відривом переміг Тимошенко на президентських виборах у лютому. Перебіг місцевих виборів уважно відстежують, щоб зрозуміти, наскільки відданий він демократичним здобуткам Помаранчевої революції 2004 року.

Небагато неурядових організацій-спостерігачів очікують повторення фальсифікацій, які мали місце 2004 року. Але опозиційні політики й демократичні активісти наполягають, що передвиборчий процес уже був несправедливим: упереджені мас-медіа та інші фактори посприяли тому, щоб остаточні результати були на користь союзників пана Януковича.

Пан Янукович обіцяв розвивати демократію та покращувати відносини з Росією, утримуючи водночас Київ на шляху європейської інтеграції. Проте його звинувачують у монополізації влади шляхом зміни української Конституції, репресій проти опозиціонерів, пригніченні демократії та свободи преси.

Янукович заперечує ці звинувачення, хвалячись, що встановив «стабільність», якої потребує хвороблива українська економіка. Критики кажуть, що він намагається копіювати успіхи Путіна у створенні «керованої демократії».

У минулі тижні США та ЄС закликали Януковича гарантувати справедливе голосування та свободу преси. Їхня критика, однак, залишається порівняно м’якою через побоювання, що жорсткіший підхід може підштовхнути Янукович ближче до Москви.

Опозиційні групи заявляли, що протестуватимуть, та закликають міжнародну спільноту засудити вибори.

«Загроза авторитаризму в Україні реальна, тому європейські та американські політики повинні ретельно вивчити, чи були справедливими вибори 31 жовтня», – каже Тимошенко.

 

Роман Олеарчик, The Financial Times (Велика Британія)  

 

ІноЗМІ


01.11.2010 2038 0
Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

682
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1956 7
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1139 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

561
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6908 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11405 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

343

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1091

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1119

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1114
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

80
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

291
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1091
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

658
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

762
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2956
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4453
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18445
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

84
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

328
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

359
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

669