Теологія зради, теологія присутності

 

З того часу, як буржуазна мораль остаточно розпочала визначати політику та культуру, нами правлять плебеї. Наші смаки розбещують плебеї. Прояви аристократизму заважають вільному обертанню товарів, послуг, людей та грошей.

 

З того часу, як ми отримали загальне виборче право, нами правлять плебеї у змові із люмпенами. Як сотня на марш-кидку має швидкість пересування, що дорівнює швидкості найледачого солдатика, так і суспільство із загальним виборчим правом рухається не швидше останнього свого виборця. Зважаючи на те, що більша частина виборців, взагалі не бажає рухатись будь-куди, суспільство у цілому приречено тихо конати обабіч дороги.

 

Постає питання: що мають робити ті, хто не бажає вмирати у суспільний канаві, и має інтенцію, спрямовану на Шуберта та Кьеркегора, а не на Шустера та Кісільова?.. Нещодавно Німеччина голосно відзначила 300-річчя із дня народження Фрідриха Великого. Фрідрих Великий толерував вчених та філософів і сам отримав титул «філософа на троні». Центральні німецькі видання на перших шпальтах розташували рефлексивні статті щодо ювілею. Майже усі ці статті мали у собі одне центральне питання: як повернути філософів на трон?.. Отже, центральним питанням сьогодення є питання: як зробити аристократію духа суспільно значущою силою?..

 

Для відповіді на це питання нам треба з`ясувати:

 

- хто є аристократією духа?..

- що означає «суспільно значущий»?..

- що означає «суспільна сила»?..

 

Аристократія духа – це особистості, які ставлять ідеальне вище за матеріальне та доводять цю позицію образом свого життя.

 

Найвищим ідеалом та найдосконалішою особистістю є Бог. Отже, людина, яка вірує в Христа, нібито слушна заготовка до аристократа духу. Не вистачає малого: розпочати жити у відповідності до своїх ідеалів. Основа для цього в нього є – людина створена за образом та подобою Божою (Бут. 1.26-27). Це трохи бентежить. Бог жалить людину, як овід - вола. Людині не дає спокою її подоба до Бога. У відчаї, людина на хвилину може навіть подумати про те, що було б непогано розпочати жити як того вимагають її власні ідеали, моральна інтуїція та інтелектуальна чесність. Але, прорахувавши наслідки повстання, людина зазвичай домовляється із собою про те, що посада менеджера вирішить її матеріальні питання, а ненав`язливе хобі – вповні собі вичерпає ідеальні. «Чего ж еще?.. И свет решил, что он умен и очень мил…» Ось так і відбувається найстрашніше, що може відбутися з людиною – духовна зрада самого себе.

 

Як зазначає Жан Данієлю, Бога неможливо вбити один раз і назавжди, Він постійно воскресає. Тому Його доводиться вбивати щохвилини. Себе також не вдається зрадити лише раз, доводиться зраджувати систематично. Людина, яка ховається від овода, біжить від самої себе.

 

У Парменіда є дуже вдалий образ. Буття – це сфера (сфайрос), яка має себе нерухомою, закованою в залізну необхідність. По великій сфері Буття катається маленька сфера нашого Космосу. Оскільки поверхня сфери не має кінця, ми приречені вештатись цією поверхнею безкінечно. Траєкторія цього вештання може навіть ніколи не повторюватись, що вдало імітує творчість та оригінальність, але, все одно – не зупинитися, ні злетіти. Доки гірлянда не згасне і кулька не зірветься в напрямку підлоги. Так розпочинається «разчеловечивание», розлюднення. Людина – істота, яка сама для себе становить онтологічну проблему. Кішка може залишатись кішкою без жодних для того зусиль, особистості треба дуже старатися, щоб залишатися особистістю. Людина, яка воліє забути про свою сутність, потроху розпочинає сповзати до тваринно-рослинного царства.

 

Християнська віра є універсальним онтологічним ножем. Втілення Творця в Творінні одним ударом викриває жерстянку безглуздого буття звідси й назавжди, наша приречена свідомість, космос нашої души вириваються на свободу.

 

Першопричина, Яка сходить в наслідок, має обличчя та біографію, ми можемо казати Їй – «Ти». Ми стаємо християнами, коли робимо вибір бути християнами понад усе інше, отримати надбуттєвий статус. Звісно, можна вибрати якесь брязкальце в середині жерстянки, проте – навіщо?.. Будь яка ваша пропозиція безкінечно відстає від нашого попиту.

 

Теологія зради має бути замінена теологією присутності. Навіть коли ми не думаємо про Бога, Бог все одне думає про нас. Він щосекунди викриває безнадійну замкненість нашого буття, завжди крокує з нами по дорозі в Емаус. Теологія зради є теологію втечи від самого себе, теологія присутності є теологією непереривного утримання Бога біля свого правого плеча. Зрадити себе означає не тільки зрадити Того, хто тебе створив, але і зробити це в Його Особистої присутності. Так-так, Господь з нами, навіть, коли ми ховаємося від Нього під ковдру. Коли ми грішимо, ми вбиваємо ще один цвях в Розіп`ятого, проте, коли ми зраджуємо дух, ми вганяємо списа Йому під ребра. У дитинстві є час, коли ми дуже добре відчуваємо у серці, проникливо-гостро, метелика нашого духа, який кличе нас врятувати світ. Якщо не станемо, як діти, хіба потрапимо до Царства Небесного?..

 

Тому, суспільна значущість розпочинається із серйозного ставлення до самого себе. Ми стаємо силою, коли ми можемо цю силу до чогось докласти. Щоб докласти силу до чогось, ми маємо стати поза нього. Перша умова на шляху становлення суспільно значущою силою – стати поза суспільство. Стати поза суспільство можливо лише, зробивши свої духовні справи більш значущими ніж свої ж суспільні справи.

 

Другою умовою є стати значущими один до одного. Це означає, що у той час, коли християнські справи нашого ближнього стають для нас менш важливими ніж його не-християнські справи, ми із ним відрізаємо по шматку наших м`язів і кидаємо їх собакам. Собаки ж обертаються та пожирають нас. (Мф. 7.6). Так ми програємо в суспільстві. Так ми ніколи нічого не будемо значити для суспільства, бо суспільство завжди найде для себе тих, хто зробить для нього не-християнські справи краще за християн. Коли ми поводимося не як християни, ми змагаємося із «лавочниками в лавках», і отримуємо своє місце на задньому дворі. До купців не варто приходити купцем, якщо ти не є купець. Церква у занепаді, Церква намагається моралізувати моралі заторів, консультувати пожежників, як гасити пожежну частину та вчить охороняти сторожів. Не варто мавпувати. Все це не справа Церкви. Все це чудово буде зроблено без нас. МИ маємо говорити із суспільством нашою спільною християнською мовою, толерувати свої цінності, нав`язувати свої сенси та частіше казати «ні». Мова йде про те, що ми взагалі не маємо опікуватись справами суспільства, крім тих, що ми означили як «наші справи». Для суспільства ми маємо приходити, як Христос: не ті, не так, не там, не тому. Немовлятами в яслах, що поженуть торгівців з Храму. Амінь.

 

Олексій Арестович,

Братсво


Коментарі (2)

Андрій 2012.02.02, 11:18
Массонський текстик. Братство усе таке?
Мрій! 2012.02.03, 20:12
На превеликий жаль,матеріальне заполонило все!Бачимо як наші люди,майже все своє життя будують собі житло 2-3-х поверхові будинки,а живуть в старості в літній кухні 10м.кв.,що від такого можна ще вимагати,це нещасні сотворіння.А Ви говорите про аристократію духа.Так!Хочеться,щоб наш народ був мудрішим,але цьому треба вчити,а не купляти дипломи інститутів,університетів,дисертації і все що погано лежить.Все написане для нас українців це сум і біда для всієї нації.Зайдіть в любу установу,в любу, і ви відчуєте кому і чому дається перевага! крапка*
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

606
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1790 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1103 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

531
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6878 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11333 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

309

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1044

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1092

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1084
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

252
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1057
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

824
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

705
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

646
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2920
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4417
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18415
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

283
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

331
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

641
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

743