агенція новин

Святиня Бойківського краю (фото)

 

Кожний край має шановану Святиню, яка своїм благодатним впливом охороняє край від зла і нещасть. Святинею Бойківщини є Ікона Гошівської Божої Матері.

 

Чудотворна Ікона Гошівської Божої Матері

 

 

Образно подібна до Ченстоховської ікони, вона, за переданням, спочатку належала родині хорунжого Шугая. Під час пожежі, коли господарство хорунжого згоріло дотла, залишилась недоторканою лише одна стіна – на ній висіла ікона. Потім святий образ перебував у маєтку Гошовських, відтак ікона знову змінила власників. В 1736 р. Вона оновилась і «заблисла великим сяйвом», а потім на обличчі Богородиці залишилась немовби роса, а з очей спливали сльози, що засвідчило багато людей і місцевий священик. Гошовський передав ікону в монастир, а митрополит Лев Шептицький, після проведення церковного розслідування, окремим декретом проголосив її чудотворною. Від того часу ікона Гошівської Богоматері прославилась багатьма чудесами.

 

 

 Бойки переказують численні історії про зцілення людей біля образу Божої Матері. Далекого 1770 року у Гошів їхала Марія Кульчицька. Коли жінка напувала в ріці коней, одна її дитина випала з воза і втопилася. Мати взяла на руки мертву дитину, занесла її до церкви і, впавши на коліна перед іконою Божої Матері, щиро молилася і трапилось чудо – дитина повернулась до життя. До кінця ХVIII століття у «Монастирському літописі» монахи Гошівського монастиря зафіксували біля ста свідчень про зцілення через заступництво Богородиці.

 

 Гошівська ікона чудом збереглася від пожежі в час Другої світової війни, натомість монастирські будівлі були знищені. Далі слід ікони губиться: ймовірно, вона потрапила в приватну колекцію. Безблагодатна  пустка, яка запанувала у Гошеві за часів комуністичної влади, боляче відбивалась у душах бойківчан. Їхні молитви були спрямовані до зниклого образу, вони молили Божу Матір про повернення Святині.

 

 Коли у 1987 році люди почали бачити образ Богородиці на вікнах руйнованих церковних споруд, це було сприйнято як знак скорого повернення духовного осердя краю.

 

У 2001 р. з Івано-Франківська до Гошева була перенесена і встановлена на місце почитання  копія, яка датувалася реставраторами початком XX ст.

 

 11 січня 2009 року сталась ще одна вікопомна подія. Група парафіян знаменитої церкви святого Миколая Чудотворця на Аскольдовій могилі, яку очолив настоятель о. Ігор-Ілля Онишкевич освятила у  Святопреображенському монастирі отців-василіян у Гошові копію Чудотворної ікони Матері Божої.

 

Список-копію Бойківської Святині виконала художниця-іконописець Руслана Галушко за особливим благословенням Владики Богдана (Дзюраха).

 

 Фундатором ікони стала родина Василя Бартківа (село Розточки, Долинського району, Івано-Франківської обл.). Це є першим списком-копією чудотворної ікони Гошівської Богородиці, зробленою та канонічно освяченою за доби Української Незалежності.

 

Мистецтвознавці високо оцініли якість виготовлення списку. А вірні відчули велику духовну  прихильність до цього образу, який набув слави помічного. В Києві проживають десятки тисяч вихідців з Бойківщини та їхніх нащадків. Їхні спраглі прабатьківської духовності серця тягнуться до Святині. Тому список Гошівської Чудотворної на Аскольдовій могилі є шанованим як серед столичної громади бойківчан, так і серед киян.

 

 Отець Ігор, настоятель церкви святого Миколая Чудотворця на Аскольдовій горі, розповів про історію  списку Чудотворної Ікони Гошівської Божої Матері: Це було в 2008-му році. В нас в Церкві Святого Миколая Чудотворця на Аскольдовій могилі  була вже копія ікони Матері Божої Зарваницької. В нашій розмові тоді з Василем Бартківим, - а він є наш парафіянин, він приходить до нашої церкви, молиться, - в нього народилася ідея, щоби зробити список з Ікони Божої Матері Гошівської. Ця Ікона є дуже знана і дає велике заступництво.

І Василь Бартків, який є родом з Долинщини зробив цю велику жертву за сприяння ігумена Гошівського монастиря отця Дам’яна. Це є дуже символічно, що так поєдналася Гошівська Ясна гора і гора Аскольдова над Дніпром.

Ікона Гошівської Божої Матері в нашому Храмі зараз є в Святилищі. Ми її виставляємо в Храм в першу суботу місяця і в інші Богородичні свята, люди приходять помолитися до цієї ікони.

Нещодавно пан Василь виголосив таку ідею, щоби поєднати  його рідний край з Києвом ще і в той спосіб, щоби організувати паломництва, - з Івано-Франківщини люди будуть приїжджати на Аскольдову могилу – помолитися до образу Матері Божої. А ще по дорозі відвідати Крути (в нас на Аскольдовій могилі є могили крутянців), приїхати в Ніжин, проти Хресною ходою до Крутів, там є наша громада, - помолитися в Крутах за студентів, які загинули за волю України. Також відвідати церкву з розписом в Лемеші, Козелець, де є знаний іконостас, і приїхати до нас на Аскольдову могилу. Такі паломництва будуть благодійними за рахунок Фонду «Бойківська бартка», фундатором якої є пан Василь Бартків. Це є велика справа…

 

 

 

 

 

 

 

 

Гошів. Ясна гора

 

 

Церква на Аскольдовій горі

 

 

 


Григорій Бойко

 

 

 

 

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


13.04.2012 1278 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...
16.05.2019
Наталія Храбатин

Чи правлять масони світом? В якій мірі вони контролюють українську економіку та політику? Масони не дуже поспішають розповідати про свою діяльність та ділитися планами.

3613
13.05.2019
Марія Лутчин

Туреччина, Єгипет, Болгарія, Чорногорія, Таїланд чи навіть Шрі-Ланка. Такі вже звичні місця для відпочинку закордоном для українського туриста.

1677 1
10.05.2019
Володимир Омом

Андрій Ділай, колишній гравець  футбольної команди Івано-франківська, що брала участь у чемпіонаті  СРСР серед команд Першої ліги.

1134
10.05.2019

На Прикарпатті, як завжди, не обходиться без парадоксів. Що більше місто – то бідніший міський голова. Натомість мери невеликих містечок купаються у розкошах.

1708
07.05.2019
Лілія Маршалко

Упродовж трьох днів Івано-Франківськ став столицею  живопису, скульптури, літератури, кіно, театру, музики та народних мистецтв.

1275 1
02.05.2019

Щороку для покращення соціально-економічного розвитку Івано-Франківської області Кабмін виділяє грошову допомогу у вигляді субвенцій.

971

Ми живемо за часів швидких змін. Смисли легко – й, здається, безтурботно – переливаються у нові форми.

982

Мерська услужливість = ризик фінансових втрат. Про землю, "алхіміків", новий генплан і приховані мотиви. Фахівцям і "чайникам".

1248 2

Політика розкриває себе повноцінно в дихотомії — свій чи чужий: свій зі своїм метаболізмом; чужий — з іншородним.

718

Поки перейдемо до політики, зачепимо іншу тему. Прийшла весна.

1165
20.05.2019

 Уфолог Скотт Уорінг опублікував на своєму сайті новий матеріал. 

145
08.05.2019

Існує теорія, згідно з якою Гітлер створив загін мутантів, і вони можуть почати космічну війну.

608 1
15.04.2019

Нещодавно над зруйнованим 4-м енергоблоком ЧАЕС було виявлено таємничий літаючий об'єкт.

1859 4
13.05.2019

12 травня, з нагоди Дня матері, Архієпархія УГКЦ організувала Молитовну ходу Вервиці вулицями Івано-Франківська.

1767
03.05.2019

Згідно з писаннями та переказами, точним відображенням яких є церковний календар...

549 1
20.05.2019

Вечоріло. Битим шляхом йшло двоє подорожніх — батько й семирічний син.

149
22.05.2019

За фахом Галина Кориневич – деревообробник, але нині працює пакувальницею на заводі з виготовлення бруківки.

1005
21.05.2019

У понеділок, 20 травня орієнтовно з 16:00 год на території Івано-Франківської області розпочалися інтенсивні опади.

3153
20.05.2019

Протягом тижня на території Івано-Франківської області через сильні зливи підтоплено будинки, пошкоджено мости та дороги.

5597
19.05.2019

Державний реєстратор Богородчанської селищної ради Івано-Франківської області Орися Гринишин у своїй декларації про майновий стан за 2018 рік вказала, що володіє церковною спорудою.

2382