агенція новин

Святиня Бойківського краю (фото)

 

Кожний край має шановану Святиню, яка своїм благодатним впливом охороняє край від зла і нещасть. Святинею Бойківщини є Ікона Гошівської Божої Матері.

 

Чудотворна Ікона Гошівської Божої Матері

 

 

Образно подібна до Ченстоховської ікони, вона, за переданням, спочатку належала родині хорунжого Шугая. Під час пожежі, коли господарство хорунжого згоріло дотла, залишилась недоторканою лише одна стіна – на ній висіла ікона. Потім святий образ перебував у маєтку Гошовських, відтак ікона знову змінила власників. В 1736 р. Вона оновилась і «заблисла великим сяйвом», а потім на обличчі Богородиці залишилась немовби роса, а з очей спливали сльози, що засвідчило багато людей і місцевий священик. Гошовський передав ікону в монастир, а митрополит Лев Шептицький, після проведення церковного розслідування, окремим декретом проголосив її чудотворною. Від того часу ікона Гошівської Богоматері прославилась багатьма чудесами.

 

 

 Бойки переказують численні історії про зцілення людей біля образу Божої Матері. Далекого 1770 року у Гошів їхала Марія Кульчицька. Коли жінка напувала в ріці коней, одна її дитина випала з воза і втопилася. Мати взяла на руки мертву дитину, занесла її до церкви і, впавши на коліна перед іконою Божої Матері, щиро молилася і трапилось чудо – дитина повернулась до життя. До кінця ХVIII століття у «Монастирському літописі» монахи Гошівського монастиря зафіксували біля ста свідчень про зцілення через заступництво Богородиці.

 

 Гошівська ікона чудом збереглася від пожежі в час Другої світової війни, натомість монастирські будівлі були знищені. Далі слід ікони губиться: ймовірно, вона потрапила в приватну колекцію. Безблагодатна  пустка, яка запанувала у Гошеві за часів комуністичної влади, боляче відбивалась у душах бойківчан. Їхні молитви були спрямовані до зниклого образу, вони молили Божу Матір про повернення Святині.

 

 Коли у 1987 році люди почали бачити образ Богородиці на вікнах руйнованих церковних споруд, це було сприйнято як знак скорого повернення духовного осердя краю.

 

У 2001 р. з Івано-Франківська до Гошева була перенесена і встановлена на місце почитання  копія, яка датувалася реставраторами початком XX ст.

 

 11 січня 2009 року сталась ще одна вікопомна подія. Група парафіян знаменитої церкви святого Миколая Чудотворця на Аскольдовій могилі, яку очолив настоятель о. Ігор-Ілля Онишкевич освятила у  Святопреображенському монастирі отців-василіян у Гошові копію Чудотворної ікони Матері Божої.

 

Список-копію Бойківської Святині виконала художниця-іконописець Руслана Галушко за особливим благословенням Владики Богдана (Дзюраха).

 

 Фундатором ікони стала родина Василя Бартківа (село Розточки, Долинського району, Івано-Франківської обл.). Це є першим списком-копією чудотворної ікони Гошівської Богородиці, зробленою та канонічно освяченою за доби Української Незалежності.

 

Мистецтвознавці високо оцініли якість виготовлення списку. А вірні відчули велику духовну  прихильність до цього образу, який набув слави помічного. В Києві проживають десятки тисяч вихідців з Бойківщини та їхніх нащадків. Їхні спраглі прабатьківської духовності серця тягнуться до Святині. Тому список Гошівської Чудотворної на Аскольдовій могилі є шанованим як серед столичної громади бойківчан, так і серед киян.

 

 Отець Ігор, настоятель церкви святого Миколая Чудотворця на Аскольдовій горі, розповів про історію  списку Чудотворної Ікони Гошівської Божої Матері: Це було в 2008-му році. В нас в Церкві Святого Миколая Чудотворця на Аскольдовій могилі  була вже копія ікони Матері Божої Зарваницької. В нашій розмові тоді з Василем Бартківим, - а він є наш парафіянин, він приходить до нашої церкви, молиться, - в нього народилася ідея, щоби зробити список з Ікони Божої Матері Гошівської. Ця Ікона є дуже знана і дає велике заступництво.

І Василь Бартків, який є родом з Долинщини зробив цю велику жертву за сприяння ігумена Гошівського монастиря отця Дам’яна. Це є дуже символічно, що так поєдналася Гошівська Ясна гора і гора Аскольдова над Дніпром.

Ікона Гошівської Божої Матері в нашому Храмі зараз є в Святилищі. Ми її виставляємо в Храм в першу суботу місяця і в інші Богородичні свята, люди приходять помолитися до цієї ікони.

Нещодавно пан Василь виголосив таку ідею, щоби поєднати  його рідний край з Києвом ще і в той спосіб, щоби організувати паломництва, - з Івано-Франківщини люди будуть приїжджати на Аскольдову могилу – помолитися до образу Матері Божої. А ще по дорозі відвідати Крути (в нас на Аскольдовій могилі є могили крутянців), приїхати в Ніжин, проти Хресною ходою до Крутів, там є наша громада, - помолитися в Крутах за студентів, які загинули за волю України. Також відвідати церкву з розписом в Лемеші, Козелець, де є знаний іконостас, і приїхати до нас на Аскольдову могилу. Такі паломництва будуть благодійними за рахунок Фонду «Бойківська бартка», фундатором якої є пан Василь Бартків. Це є велика справа…

 

 

 

 

 

 

 

 

Гошів. Ясна гора

 

 

Церква на Аскольдовій горі

 

 

 


Григорій Бойко

 

 

 

 

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


13.04.2012 1128 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...
21.03.2019
Марія Лутчин

Доцент кафедри біохімії та біотехнології, кандидат біологічних наук 37-річна Марія Байляк стала переможницею Першої української премії «Для жінок у науці».

606
20.03.2019
Олена Британська

Нещодавно начальник відділу дорожньої інфраструктури Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Мирослав Федорків змінив посаду.

748 1
12.03.2019
Юлія Канюс

Івано-Франківщина входить до переліку областей України зі значною сумою надходжень екологічного податку.

751
09.03.2019

Ідея будівництва обсерваторії на горі Піп Іван належить генералу Речі Посполитої, інженеру Леону Бербецькому.

2375 1
05.03.2019
Марія Лутчин

Україна та українці стоять перед черговим вибором. І не тільки президента, як головної дійової персони у політиці, а курсу країни. Яким він буде – побачимо вже 31 березня.

1214
01.03.2019
Володимир Омом

Доплати та премії міського голови та його заступників протягом трьох останніх років невпинно росли, у порівнянні із середньо статистичними доходами громадян України.

4280 1

На знищення свободи Новгородців та Ливонії москві знадобилося більше 300 років, але вона впоралася.

412

Створюється вражаючий сюжет - щоб приховати певний скандал.

889 1

 Роки беруть своє… З кожним роком я стаю все добрішим – починаю любити людей. Ну, не те, щоб любити, а – жаліти.

515

Дохідна частина бюджету Франківська 2-й рік поспіль становить 3 млрд.грн. без змін, без росту.

1459 1
11.03.2019

Мешканці прадавнього міста Кілія, який знаходитися в одеській області, стали свідками загадкових вогнів у небі.

430
02.03.2019

Експерти розповіли про те, що гуманоїди з Нібіру передали землянам відразу 58 повідомлень. 

778
21.02.2019

Дослідження проводяться в рамках SETI - міжнародного проекту з пошуку позаземних цивілізацій.

570
18.03.2019

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

164
22.01.2019

13 січня парафія Миколаєво-Успенського собору міста Коломиї вийшла з канонічної юрисдикції Івано-Франківської єпархії Української Православної Церкви.

3027 2
18.03.2019

Одна дівчина вирішила замовити сукню у відомого кравця, бо шив він красиво і завжди на совість.

205
21.03.2019

Незвичне пограбування трапилося ще 13 березня в одному з інтим-бутиків міста.

3331 1
21.03.2019

Поліція та родичі розшукують водія, котрий у Крихівцях збив дитину.

3111
21.03.2019

Свинка у подарунок. Петра Порошенка у Косові вирішили зустріти не з порожніми руками.

3231
20.03.2019

Тут немає газу, мобільного зв'язку та Інтернету. Явірник Верховинського району – найвіддаленіше село Прикарпаття.

1445