Супрун розповіла, яка допомога при сонячних опіках справді потрібна

Багатьом знайома ситуація: вдень провели чимало часу на сонці, засмагаючи на пляжі, чи займаючись агрофітнесом в саду чи на городі. Вже ввечері чи на наступний день — шкіра червона та сильно пече.

Хтось біжить на кухню аби намастити шкіру сметаною чи олією, хтось в аптеку за цілющою маззю чи спреєм. Чи це допоможе? Коротка відповідь — ні. Крім цього, деякі зі способів, якими звикли “лікувати” сонячні опіки, можуть завдати ще більшої шкоди. Про це пише ексочільниця МОЗ Уляна Супрун, інформує Фіртка.

Яка допомога при сонячних опіках справді потрібна?

Передусім пам’ятайте, що засмага — це спроба шкіри захиститися від пошкодження ультрафіолетом, а сонячний опік — це в буквально опік шкіри, що людина одержує під впливом ультрафіолетового випромінювання. Він розвивається доволі повільно у порівнянні з іншими опіками — в середньому за 4-6 годин. Таким чином, симптоми сонячного опіку не проявляються одразу ж після опромінення, тому може здаватися, що все гаразд. Але це не так.

В цей час в шкірі синтезуються різні білки та ферменти. Дія цих білків, зокрема простагландинів і цитокінів, призводить до розширення шкірних судин та запалення. Це, своєю чергою, викликає характерні почервоніння, набряки та біль. Якщо опік дуже сильний — можливе утворення множинних і великих пухирів.

Як діяти, якщо отримали сонячний опік?

  • Швидше сховайтеся від сонця в прохолодне місце. Якщо є симптоми загального перегрівання — змочіть шкіру холодною водою, покладіть на великі судини (шия, пах) міхур з льодом загорнутий у чисту тканину або холодні компреси.
  • Охолодіть ділянку шкіри, яка зазнала опіку. Це можна зробити будь-яким зручним способом — змочити прохолодною водою, прикласти лід на 5-10 хвилин, холодний компрес чи інший холодний предмет. Можна прийняти прохолодний душ.
  • Пийте багато рідини, аби уникнути зневоднення.
  • Випийте знеболювальне (парацетамол чи ібупрофен), якщо є потреба зменшити біль, набряк та дискомфорт.
  • Якщо з’являються пухирі, треба накласти пов'язки зі стерильних перев'язувальних засобів з неспиртовими антисептиками (бетадин, хлоргексидин, декасан, октенісепт) та водорозчинними мазями. Поява пухирів та посилення болю можлива на 2-4 добу. Не чіпайте їх та не лопайте.
  • Якщо пухирів багато і вони великі (більше ніж 1 см в діаметрі) — зверніться до лікаря. А також, якщо у вас підвищена температура чи не минає біль протягом 48 годин.
  • Не виходьте на відкрите сонце, поки опік не загоїться. Носіть легкий одяг з натуральних тканин, який прикриватиме уражену ділянку шкіри від сонця.
  • Включіть в раціон продукти, багаті на фолієву кислоту і каротиноїди: броколі, шпинат, печінку, моркву, перець, смородину. Їхні нутрієнти допоможуть краще відновитися після опіку.

Чим можна обробити пошкоджену шкіру?

Водорозчинними препаратами — це, наприклад, тримістін, пантестін, мірамістин.

ЛИШЕ на 5-6 день після отримання опіку можна мастити уражені ділянки жирними кремами, мазями, вітамінними зовнішніми препаратами, пінними засобами.

Не варто обробляти шкіру після опіку:

Жодними кремами, пінами, оліями чи жирними речовинами.

Дексапантенолом. Цього засобу в міжнародних рекомендаціях надання допомоги під час опіку його немає. Жиророзчинні препарати створюють на шкірі плівку, яка перешкоджає вивільненню ексудату та порушує теплообмін, посилює набряк тканин.

Олією, жиром (рослинним чи тваринним), сечею, зубною пастою, спиртовими розчинами.

Аби уникнути опіків — обов’язково захищайтеся від сонця, коли виходите на вулицю! Користуйтеся сонцезахисним кремом (щоб він реально захистив треба мазати всі відкриті ділянки та використовувати достатню кількість крему), одягайте головний убір, носіть сонцезахисні окуляри з ультрафіолетовими фільтрами, закривайте тіло одягом з легких тканин. Та не перебувайте довго на сонці, особливо з 12 до 16 години. 

Чому важливо захищати шкіру від ультрафіолету та не допускати сонячних опіків? Дія ультрафіолету викликає мутації в шкірі та цим збільшує ймовірність появи раку шкіри. Є дані, які вказують, що отримання сонячних опіків лише раз на два роки може втричі підвищити ці ризики. 

Жодна засмага цього не вартує, тож бережіть себе!


12.07.2020 6263
Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

813
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11355 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1970
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1858
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2858
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4750

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

505

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1148

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1661

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1410
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1803
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1625
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8863
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

705
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

784
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1970
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

950
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

448
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

363 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

789 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

831