Судити не можна виправдати. Чи є у справи Коцаби перспективи в Страсбурзькому суді?

 

/data/blog/106494/3b84317df82645568227926b768a766a.jpg

 

Івано-Франківський міський суд оголосив вирок у справі блогера Руслана Коцаби – 3 роки і 6 місяців позбавлення волі. Більше половини терміну, відповідно до «закону Савченко», він уже відсидів у СІЗО.

 

Прокуратура просила для Коцаби 13 років ув’язнення, але державної зради у діях медійника суд не виявив, визнавши, однак, його винним у перешкоджанні діяльності Збройних сил України за ролик із закликом ухилятися від мобілізації.

 

Адвокати готуються подавати апеляцію, а якщо вирок підтвердять усі українські судові інстанції, вони налаштовані подавати позов до Європейського суду з прав людини.


Численні камери ледве розмістилися у залі суду. Блогер Руслан Коцаба прийшов у чорній вишиванці, з хрестом на шиї, а на всіх попередніх засіданнях тримав у руках вервечку.

 

Ще до початку оголошення вироку він заявив журналістам: «Вирок був написаний не тут. І прокурор говорив те, що йому казали. Байдужі люди своєю байдужістю зараз навіть не усвідомлюють, що сьогодні, 12 травня,  в Україні почалися офіційно диктатура і тоталітаризм».

 

Сторона обвинувачення на попередньому засіданні просила для Коцаби 13 років позбавлення волі, наголошуючи, що його провина повністю доведена. За словами прокурора Володимира Грищука, діяльність блогера була спрямована проти основ національної безпеки України.

 

«Основною проблемою є вирішення в правовому аспекті питання про те, де закінчується свобода вираження думки та починаються діяння, що полягають у публічних закликах антидержавного спрямування і поширення неправдивої інформації, направлених на заподіяння шкоди обороноздатності України в особливий період, що Кримінальним кодексом України розцінюються як злочини», – сказав прокурор.

 

Адвокати заявили про намір подавати апеляцію

Відбулося більше ніж десять судових засідань у справі Коцаби, заслухали 43 свідків. Суд не побачив у діях Коцаби ознак державної зради, акредитацію журналіста в угрупованні бойовиків «ЛНР» та  підготовку матеріалів для російських ЗМІ розцінив як реалізацію права на свободу слова.

 

Водночас відеозвернення «Я відмовляюся від мобілізації» визнав однією з форм перешкоджання діяльності Збройних сил України.

 

Хоча, за словами судді Олесі Зеленко, присуджений термін покарання є «нижчим за найнижчу межу за цією статтею». У СІЗО Коцаба перебуває з лютого 2015 року, цей термін йому зараховуватиметься за «законом Савченко» – день за два.

 

Суд скасував арешт на майно та кошти Коцаби, а до набуття вироком законної сили запобіжний захід – тримання під вартою – залишив без змін.

 

Одна із захисників Коцаби у суді Тетяна Монтян назвала вирок «зразково показовим».

 


Інший адвокат Ігор Сулима повідомив, що захист подаватиме апеляцію і сподівається, що до кінця місяця її розглянуть.

 

«Незалежно, чи випустить апеляційний суд його, чи він вийде після 3 років і 6 місяців, ми все одно будемо подавати касацію. Ми пройдемо всі інстанції, буде подано (позов – ред.) до Європейського суду з прав людини», – зазначив захисник.

 

Не зрадив, але винен?

Зняття обвинувачень у державній зраді було закономірним, тому що навіть якщо людина її вчинила, за чинним українським законодавством, це дуже складно довести – значно складніше, ніж перешкоджання армії, вважає Борис Бабін, завідувач сектору Інституту законодавства Верховної Ради, а раніше – урядовий уповноважений у справах Європейського суду.

 

За словами Бабіна, у Страсбурзі оцінюють справу комплексно, враховуючи, чи дійсно була обмежена свобода слова, чи було це обмеження виправданим і чи відповідає покарання небезпеці, яку, на думку суду, становили дії засудженого журналіста.

 

«У нас уже є прецеденти рішень проти України, коли навіть Європейський суд сказав: дійсно, тут було зловживання свободою слова, тут держава мала можливість покарати журналіста, але виникає питання відповідності тієї шкоди, яка виникла через це зловживання свободою слова, і покарання», – зауважив юрист.

 

Міжнародна правозахисна організація Amnesty international визнала Руслана Коцабу в’язнем сумління – першим в Україні за п’ять років. Такий статус надається людям, які, на думку правозахисників, переслідуються виключно за мирне висловлювання своїх поглядів, пояснює речниця українського представництва організації Марія Гур’єва.

 

«Записавши відео, Руслан Коцаба фактично реалізовував своє право на свободу вираження, – каже вона. – Більше того, у своєму рішенні суд керувався тільки самим відео, але не було знайдено людей, яким воно завадило піти до армії.

 

З огляду на це ми засуджуємо подібне рішення, ми засуджуємо переслідування Руслана Коцаби за висловлення поглядів та вимагаємо відпустити журналіста».

 

Незалежна медіа-профспілка України вважає обвинувачення проти Коцаби недостатньо обґрунтованими.

 

 

 

 


13.05.2016 1350 0
Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

637
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1860 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1117 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

541
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6892 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11365 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

321

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1057

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1100

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1096
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

266
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1068
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

835
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

729
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

653
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2937
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4425
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18427
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

296
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

341
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

651
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

756