Споживачів звільнили від сплати судового збору в судах будь-якої інстанції

Нарешті усунули протиріччя між двома законами, через яке споживачі, подаючи позов до суду, змушені були платити судовий збір.

Велика палата Верховного суду ухвалила рішення, в якому визнала, що позивачі в справах про захист їхніх прав звільнені від сплати судового збору відповідно до закону України «Про захист прав споживачів» не лише в суді першої інстанції. Про це йдеться в повідомленні прес-служби Верховного суду, пише «Слово і Діло».

Велика палата Верховного суду зазначила, що споживач може захищати свої права не лише в суді першої інстанції, а й у судах інших інстанцій, розгляд справи в яких є частиною єдиного цивільного процесу. А це означає, що він не має сплачувати судовий збір, подаючи апеляцію або звертаючись до судів інших інстанцій.

Нагадаємо, з вересня 2015 року, після того як набули чинності поправки до закону «Про судовий збір», звертатися до суду в Україні стало набагато дорожче через зростання судового збору. Але якщо розлучатися або вирішувати майнові спори люди не перестали, то судитися з магазином, який продав прострочений товар, хімчисткою, що зіпсувала сукню, або банком охочих поменшало.

Якщо раніше споживачі подавали позови до суду, не сплачуючи судовий збір, то після зміни закону «Про судовий збір» оплата мита, що починалася з 500 гривень, могла бути вищою, ніж заподіяна споживачу шкода. Що ж стосується позовів про захист прав споживачів банківських послуг, то сума збору могла досягати декількох тисяч гривень залежно від суми самого позову.

Багато споживачів втратили можливість звертатися до суду через дорожнечу судового процесу. А головне – не було згоди між суддями касаційної інстанції про обов'язок позивачів-споживачів товарів і послуг сплачувати судовий збір, розповіла «Слову і Ділу» київський адвокат Марина Лебедєва.

«Коли був ухвалений новий закон «Про судовий збір», люди, які зверталися до суду з позовом про захист своїх споживчих прав, не розуміли, чому з них стали вимагати оплату судового збору. На ділі ж виникло протиріччя між двома законами. З одного боку, в законі «Про захист прав споживачів» не скасували положення про те, що споживачі мають право звертатися до суду за своїм захистом, не сплачуючи судовий збір, з іншого боку, їх не включили до списку пільговиків, звільнених від судового збору в новій редакції закону «Про судовий збір», – зазначила юрист.

За її словами, в судовій практиці також виникло протиріччя. Деякі судді вважали необхідною сплату судового збору, посилаючись на те, що закон «Про судовий збір» – новий, тому має більшу силу. Інші судді погоджувалися з тим, що закон «Про захист прав споживачів» – це спеціальний закон, і слід посилатися на норми, записані в ньому.

«Велика палата Верховного суду ці протиріччя усунула, роз'яснивши, що відсутність у законі України «Про судовий збір» у переліку осіб, звільнених від сплати цього збору, категорії споживачів не означає, що вони не мають зазначеної пільги. Адже вона встановлена спеціальним для споживачів законом»,, – пояснила Лебедєва.

За її словами, парламент зберіг для споживачів пільги зі сплати судового збору за позовами, пов'язаними з порушенням їхніх прав, у законі України «Про захист прав споживачів». Тому тепер судді можуть керуватися рішенням Великої палати Верховного суду, посилаючись на спеціальний закон.


24.03.2018 1398
Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1964
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1861
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1858
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5499 46
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2154 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1510

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

746

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

799

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1001

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1005
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1772
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3682
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10259
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26150
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10187 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7715
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

899
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

210
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

265
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

382
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1278
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

885