Сотні ГЕС замінять у Карпатах туристів?

 

Екологічною загрозою №1, яка сколихне Україну у 2012 році, природоохороніці називають наміри масового спорудження міні-ГЕС на карпатських річках.

 

Як пише у своїй колонці на УП заступник голови Національного екологічного центру Олексій Василюк, серед прогнозованих наслідків будівництва – загибель червонокнижних риб: харіуса європейського, дунайського лосося, форелі, втрата туристичного потенціалу та збільшення небезпеки від паводків.

 

Оперуючи неоднозначним терміном "зелена енергетика", таємничі підприємці планують спорудити на карпатських річках близько 550 малих гідроелектростанцій. Саме стільки міні-ГЕС нині знаходиться на різних етапах проектування і погодження.

 

У Закарпатській області їх планується до 330, Львівській – близько 20, Івано-Франківській – за різними підрахунками від 50 до 150, у Чернівецькій – близько 20 Це означає що у більше півтисячі місцях карпатські річки будуть на кілометри загнані у труби і назавжди втрачені для природи і туризму. Лише р. Чорний Черемош може опинитися в трубі в кількох місцях.

 

Майже всі заплановані ГЕС належать до так званих "дериваційних". Технологія спорудження цих ГЕС на гірських річках передбачає такий принцип роботи: воду з гірської річки направляють у трубу, через яку вона прямує залежно від  місцевості, від кількох сотень метрів до кількох кілометрів. Потім вода потрапляє на агрегат, крутить турбіну, і нарешті потрапляє назад у русло ріки.

 

При проектуванні цих гідроспоруд не надто зважають на рекреаційну привабливість і навіть на заповідний статус території.

 

Варто побачити фото перших електростанцій, як стає зрозуміло, що привабливого в них мало.

 

 

В деяких місцях сільські ради вже дозволили будівництво "зелених" електростанцій, проте швидко зрозуміли  свою помилку. Тепер на місці майбутніх ГЕС – спотворені гірські ландшафти, будівельна техніка і протести селян.

 

На притоці Білого Черемоша в Івано-Франківській області вже запущена перша ГЕС в області. Селяни скаржаться, що на відрізку в кількасот метрів вода в руслі майже зникла.

 

Попри протести селян та застереження громадських організацій, обласна влада обіцяє ще 330 міні-ГЕС. У 2008 році була розроблена протипаводкова програма, а в 2010 в цю програму включили інвестиційний проект з будівництва малих гідроелектростанцій.

 

На відміну від європейських країн, на досвід яких охоче посилаються українські посадовці, у нас проекти будівництва ретельно приховуються від громади і тим більше – від громадських організацій, а самі власники і підприємці спілкування з ЗМІ уникають. Лише в Закарпатті  є 20 підприємств, які взялися за будівництво ГЕС. Хто вони?

 

 

Будівництво міні-ГЕС перешкодить рухові на нерест форелі і інших гірських видів риби. Багато з них занесені до Червоної книги України. Місцеві чиновники заспокоюють екологів, мовляв, рибу від потрапляння в конструкції гідроелектростанцій убезпечать спеціальними гратами.

 

"На річці Пробійна Верховинського району, де вже побудована дериваційна ГЕС, заходи рибоохорони — це ґрати такої величини, що від потрапляння в трубу зможуть убезпечити хіба що людину. Натомість риба, мальок та інші живі організми, що потрапляють туди, будуть буквально перемелені турбінами, — каже Анатолій Павелко з ГО "Бюро екологічних розслідувань".

 

Крім того, у самих погоджувальних висновках, зокрема щодо ряду малих ГЕС у Закарпатській області, прямо зазначено, скільки риби з Червоної книги буде знищено.

 

Річки більше не будуть придатними для екстремальних сплавів; краєвиди перестануть радувати око на пам’ятних фотографіях. Окрім очевидних втрат для природи, суттєво похитнеться туристична галузь Карпатського регіону, без якої економіку гірських областей та Прикарпаття уявити важко.

 

Екологи бачать і додаткові ризики, що принесуть горянам міні-ГЕС. "Ще більші ризики можуть проявити себе при будівництві каскаду греблевих ГЕС: якщо під час чергового паводку в гірському регіоні верхня дамба не витримає, існує ризик, що решта падатимуть, як складене в ряд доміно. Масштаби такої катастрофи, руйнування та людські жертви, до яких це призведе, годі й уявити", – додає Анатолій Павелко.

 

 

Проте місцеві чиновники і завзяті підприємці квапляться, активно організовуючи громадські обговорення в селах та переконуючи жителів Карпат дозволити побудувати міні-ГЕС саме в їх селах. Поспіх на стільки нагальний, що з’явились перші випадки незаконного будівництва міні-ГЕС. Так, у  руслі ріки Чорний Черемош біля с. Дземброня на Івано-Франківщині вже зараз нелегально зводять гідроелектростанцію.

 

Екологічні організації оголосили про початок всеукраїнської кампанії на захист карпатських річок під гаслом "Не допустити нанесення шкоди природі Карпат будівництвом міні-ГЕС! - Збережемо Карпати від міні-ГЕС, збережемо міні-ГЕС для зеленої енергетики! Створена група у мережі Facebook, до якої можуть приєднатись всі небайдужі http://www.facebook.com/groups/318608194818363/


17.01.2012 Олексій Василюк 1646 3
Коментарі (3)

Природа. 2012.01.17, 17:13
Як тільки Вишиванюк вкотре очолив ОДА то відразу пообіцяв десятки ГЕС на річках області, мало хто з людей пам"ятає, що обіцяє голова ОДА, але по темі - українську владу ніколи не цікавило збереження української землі, як це наприклад робиться у тій же Німеччині, у нас так - прийшов-наобіцяв-і деколи треба виконувати, в даному випадку з цією ГЕС. Чорний Черемош унікальна ріка в унікальній місцині район Дземброні, знищити таку красу не вартує будь яких обіцянок.
Українець 2012.01.18, 08:41
Міні-ГЕС велика помилка і небезпека, зважаючи на те, "через що" у нас в Україні все роблять. Тож, цікаве попереду, готуйтесь...
Кук 2012.01.18, 11:21
Зважаючи на те, "через що" у нас все робиться, проблему цю зовсім незабаром розвяжуть не затуркані місцеві громади, а просто файні дощі.
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

658
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1906 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1127 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

550
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6901 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11390 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

331

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1068

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1112

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1104
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

274
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1077
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

845
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

745
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

655
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2946
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4438
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18437
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

316
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

350
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

660
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

766