Шотландія розпочала національний рух у Європі. Хто наступний?

 

Двадцяте століття після найбільшого переділу Європи й світу загалом по закінченні Першої світової війни дало небувалий старт глобальним процесам. Усі їх плюси і мінуси ми вже побачили наочно. І хоча вони проходять під демократичними гаслами, проте головним завданням глобалізаторів є позбавлення народів національної самоідентичності й перетворення світу в суцільний «великий союз», яким могли б управляти вибрані. 

Однак на прикладі Радянського Союзу бачимо, що усяке штучне утворення зазнає краху. І як не принаджує до себе новостворена європейська структура – Євросоюз – проте і він уже дає тріщини. А в останні роки, як бачимо, щораз більшу прихильність до себе здобувають саме націоналістичні партії. Останні вибори у Франції – яскравий цьому приклад. 

/data/blog/59434/8b676e17ea86718bfb95ff2c2dcd485e.jpg

Единбургський замок - "ключ до Шотландії".

Зараз чи не весь світ з цікавістю спостерігає за подіями у Шотландії, яка остаточно вирішила від’єднатися від Великобританії. Сьогодні, 18 вересня, тут пройшов референдум про незалежність, в якому взяло участь понад чотири мільйони осіб. Як відомо прихильником і організатором самостійності є нинішній прем’єр-міністр Шотландії Алекс Селмонд, який напередодні референдуму закликав своїх громадян використати «єдиний в житті шанс». За останніми опитуваннями кількість прихильників та противників майже зрівнялася: за незалежність готові проголосувати 46 відсотків, проти – 47, але 7 відсотків ще не визначилися. Саме вони й вирішать долю Шотландії.

Зрозуміло, що ніхто із сильних світу цього не підтримав прихильників незалежності – такий процес навіть лякає «правителів світу», адже руйнує усі їхні плани. Барак Обама з цього привиду виразив сподівання, що «Великобританія залишиться сильною, впевненою та єдиною». А на думку відомого німецького журналіста Кристофа Хассельбаха, такий процес є небезпечним, бо може дати приклад іншим народам, які вже давно заявляють про бажання мати свої незалежні держави.

/data/blog/59434/9d4c841783da12d8e2f3227ce59568ad.jpg

Адріанів вал - укріплення збудоване у 117-138 роках.

І хоча Лондон нібито не ущемляє права шотландців й навіть обіцяє розширити можливості місцевого самоуправління, проте половина з них чомусь прагнуть до самостійності. Які б права не надавалися, та життя доводить: будь-які союзи чи спільноти стирають національну самобутність. Невиключно, що прагнення зберегти своє коріння й інстинкт самозбереження призводять до таких «самостійницьких» процесів. 

Уряд Великобританії переконує своїх громадян, що саме він рятував шотландські фінансові структури в період кризи, а шотландські націоналісти запевняють, що навпаки дуже багато своїх коштів вкладають в казну Об’єднаного Королівства. Можливо, це в часи фінансової нестабільності і є головною причиною для від’єднання. Адже і багата Каталонія в Іспанії теж своїми потужними мітингами заявляє про свою самостійність. Каталонський уряд, не зважаючи на спротив Мадриду, визначив дату референдуму, 9 листопада, коли каталонці зможуть проголосувати за від’єднання. Жителі Каталонії підтримали цей заклик – вони переконані, що Іспанія з їхнього багатого регіону витягне усе в спільну казну. Баски, які войовничіші за каталонців, теж давно борються за свою самостійність. Фландрія, основа Бельгії, виношує подібні ідеї. Навіть деякі регіони Італії заговорили про відокремлення. І французька Корсіка вже давно мріє про свою національну незалежну державу.

/data/blog/59434/4cada77dfec8c889a57a14a8c13ff3ed.jpg 

Сент-Ендрюський університет (всього в Шотландії аж 15 університетів).

Процес роз’єднання розпочався раніше у східній Європі (Югославія, Чехословакія), а тепер перекинувся й на захід. Тож не дивно, що всі сили, які сповідують глобалізацію, в один голос переконують шотландців, що вони можуть стикнутися з безліччю проблем. При цьому наголошують: маленькі держави – це пройдений історичний етап, а майбутнє за великими спільнотами. Хоча ми бачимо, що завжди лише добрий спільний котел, а проблеми, як правило, доводиться вирішувати самостійно кожному. 

Прем’єр-міністр Девід Кемерон на сторінці у Фейсбуці звернувся до жителів Шотландії із закликом проголосувати проти від’єднання: «Мільйонам людей в Англії, Північній Ірландії і Шотландії буде важко втратити нашу країну, величну країну на планеті – втратити назавжди в п’ятницю». Кемерон, як і багато інших політиків, розуміє, що Шотландія може подати приклад іншим Заморським територіям Сполученого Королівства, а їх аж 14! Це тепер їх так назвали «Заморські території», а раніше - колонії, а це: Ангілья, Бермудські острови, Британська антарктична територія, Британська територія в Індійському океані, Британські Віргінські острови, Кайманові острови, Фолклендські острови, Гібралтар, Монтсеррат, Піткерн, Острови Святої Єлени, Вознесіння і Трістан-да-Кунья, Південна Джорджія та Південні Сандвічеві острови, Акротірі і Декелія, Теркс і Кайкос. Раптом вони теж захочуть самостійності?

І хоча лідер націоналістів Шотландії не збирається у разі перемоги перетворювати відомий історичний Адріанівський вал (довжиною більше 140 кілометрів) у неподоланний кордон, однак він дуже хоче розбудувати незалежну державу.

/data/blog/59434/35611b74eb49d6eede2a9d16b9f8fa15.jpg

Кожен сьомий шотландець - рудоволосий.

Якщо шотландці оберуть незалежність, то проголошена вона буде 24 березня 1916 року. А до того часу треба ще вирішити немало різних питань, які стосуються спільних підприємств, заборгованості, валюти (Лондон проти того, щоб в Шотландії залишився фунт стерлінгів), членства в НАТО і Євросоюзі та багато інших. 

/data/blog/59434/16ee7543b006d80bfb393c29439940bf.jpg

Шон Коннері - 20 років цього шотландця знали як Джеймса Бонда (агент 007).

Та шотландці, яких визнали чи не найосвіченішими у Європі (тут в Сент-Ендрюському університеті навчався принц Вільям, де і познайомився зі своєю дружиною), вірять, що зможуть побудувати сильну державу. Якщо на це сподівається п’ятимільйонна Шотландія, то Україна з її потенційними можливостями може стати супер-державою. Але для цього нам треба найперше привести до влади УКРАЇНЦІВ!

 

svitua.com.ua


19.09.2014 1138 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

977
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2396
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2049
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2081
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6324 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2373 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

241

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1063

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1047

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1313
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

183
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

530
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1987
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26423
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

481
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10390 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7931
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

475
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

334
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

481
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

558
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1503