агенція новин

Сміттєвий колапс на івано-франківському сміттєзвалищі вже близько

 

 

З дня трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі минув рік. Страшна новина сколихнула Україну 28 травня 2016 року. Все почалася із пожежі на полігоні твердих побутових відходів (далі - ТПВ).

 

30 травня під завалами сміття загинув еколог і троє рятувальників. Наразі полігон у Грибовичах закритий і невідомо, чи вдасться відновити його роботу.

 

Проте, трагедія під Львовом, вочевидь, відповідальних осіб нічому не навчила - будівництво сміттєпереробного заводу залишається на рівні розмов та обіцянок.

 

Схожа ситуація може повторитися і на івано-франківському полігоні ТПВ у с.Рибне. Але і тут окрім гучних політичних заяв голови Івано-Франківської ОДА Олега Гончарука та голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа, справа із будівництвом сміттєпереробного чи сміттєспалювального заводу не рухається.

 

"Сміття в нашій області проблема №1 після відновлення дорожньої інфраструктури і всіх соціально-економічних питань. Івано-Франківщина наближається до тієї ж проблеми, яку ми маємо у Львові, - зізнається Олег Гончарук. - Але на сьогоднішній день рано говорити про будівництво заводу, тому що нема відповідей на три запитання: як організувати і забезпечувати дане підприємство сировиною, тобто сміттям, як його звозити з цілої області і вартість цієї доставки; друге – нам потрібна інвестиція. І основне – ми сьогодні маємо приклад у Рівненській області в Дубно. Збудували завод і він зупинився, бо не має достатньої кількості сміття. Я сподіваюся, що вже у 2018 році буде виготовлятися технічна документація і повинен бути підписаний договір, хто має це будувати. Сьогодні ведеться розмова з європейськими банками, в тому числі і з банком ЄБРР, тобто вони готові виступати гарантом інвестору щодо будівництва даного заводу".

 

Полігон

В Івано-Франківській області діє 32 сміттєзвалища і лише 8 паспортизовані. Більшість із цих полігонів ТПВ вже вичерпали свій ресурс або на грані закриття.

 

В Косові та Надвірній сміттєзвалища закриті, в Калуші - переповнене і потребує будівництва другої черги, а коломийське приймає лише місцеве сміття, хоч ресурс полігону вже також майже вичерпані.

 

На івано-франківському полігоні ТПВ у с.Рибне ситуація також не з кращих: об'єми сміття, яке приймає цей полігон зростають в прогресії.

 

Полігон ТПВ у с.Рибне почав працювати з 1992 року. Загальна територія полігону - 20,8 га, але робоча, на якій проводять захоронення сміття, займає тільки 13,5 га. За 25 років на сміттєзвалищі накопичилося 8,5 млн. куб. метрів сміття, а резервна потужність становить 3,2 млн. куб.м.

 

 

У 2015 році начальник комунального підприємства «Полігон ТПВ» Юрій Мороз заявив, що з такими темпами захоронення сміття полігону вистачить років на п‘ять, але «життя» сміттєзвалища можна продовжити, якщо побудувати сміттєсортувальну лінію, щоб хоч до 40% усіх відходів, які надходять на полігон, можна було переробляти.

 

"У такому стані, як зараз знаходиться полігон, і з тим навантаженням, як сюди звозять сміття з усієї області, термін його експлуатації буде складати 5-6 років. Тобто якщо ми і надалі будемо звозити таку велику кількість сміття, трамбувати і захоронювати, тут вже незабаром просто не вистачатиме територій", – у жовтні 2015 року наголосив Юрій Мороз.

 

Івано-франківська влада дещо недоговорює. Журналісти «ФІРТКИ» проаналізували офіційні дані з різних джерел і зробили свій висновок щодо ситуації на полігоні ТПВ у с.Рибне.

 

Маніпуляції з цифрами

Аналізуючи дані документів «Екологічний паспорт Івано-Франківської області» за 2005-2016 роки з офіційного сайту Міністерства екології та природних ресурсів України, кількість захороненого сміття на полігоні у с.Рібне в рази більша.

 

 

До 2006 року сміттєзвалище прийняло 4,9 млн. м.куб. або 912 тис. тонн сміття, а це в середньому 73,1 тис.тонн щорічно. Щоправда, цей об'єм вкладається у норми проектної документації полігону ТПВ в с.Рибне.

 

Наприкінці 2016 року сміттєзвалище було заповнено відходами, вага яких становила 2,05 мільйонів тонн. В об'ємі це 11,14 мільйонів м.куб., а не 8,5 млн. м.куб., як зазначає керівник КП «Полігон ТПВ» Юрій Мороз. Лише в період 2008-2010 років на полігон завезли понад 550 тис.тонн сміття. З 2011 року темпи захоронення сміття зросли в рази: біля 85 тис.тонн щорічно.

Варто зазначити, що лише з 2015 року на сміттєзвалищі в с.Рибне встановлені ваги. Від того часу облік завезеного сміття ведеться в тонах. Проте накопичення відходів на самому полігоні ТПВ визначається в метрах кубічних. Для цього використовується коефіцієнт щільності у обсягах вивезення та захоронення ТПВ. Згідно даних Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), такий коефіцієнт для полігону ТПВ у с.Рибне має становити 5,68.

 

Керівництво Івано-Франківська відверто маніпулює цифрами, не лише використовуючи некоректний коефіцієнт щільності, а іноді й занижуючи річні показники захороненого сміття на полігоні. Дивно й те, що у 2012 році полігон прийняв 97 тис.тонн сміття, 2014 – 87,6 тис.тонн та 2016 – 86,3 тис.тонн, а у 2015 році КП «Полігон ТПВ» вказує, що лише 77,3 тис.тонн сміття було захоронено на сміттєзвалищі.

 

«Сміттєзвалище в с.Рибне пропрацює ще років два-три. Там наповненість 85%. Вже зараз готують нову площадку на 10 га. Сама ж біогазова установка запрацює протягом року і це покращить ситуацію на діючому полігоні ТПВ: зменшиться ризик самозагорання, сміття почне просідати. Щодо цифр в документах та звітах, то їх завжди «малювали» майже однакові з року в рік. Загалом мерія зараз контролює ситуацію. Скоро буде сміттєсортувальна лінія, яка дасть можливість якісно відсортовувати сміття, 20% відходів не буде потрапляти на полігон. Щодо сміттєпереробного чи сміттєспалювального заводу, то цей процес довгий. Скоро не побудують», - прокоментував ситуацію заступник начальника управління екології та природних ресурсів Андрій Пліхтяк.

 

«Якщо у вас є інформація, що полігон закінчується то нехай вони дають таку інформацію. А я вам говорю, що до 2027 року полігон буде захоронювати на тій стадії який він зараз є», - прокоментував журналістам «Курс» керівник КП «Полігон ТПВ» Юрій Мороз.

 

Варто зазначити, що на полігон ТПВ у с.Рибне завозять сміття не лише із м.Івано-Франківська, а також із Тисменицького, Надвірнянського, Богородчанського та Яремчанского районів.

Сміттєсортувальна лінія, фільтратопровід та біогазова установка

Упродовж останніх десяти років з проблемою сортування і переробки твердих побутових відходів місто, та й загалом область, стикається не вперше. Проте все лишається на рівні обіцянок.

 

Нагадаємо, директор КП «Полігон ТПВ» Юрій Мороз у жовтні 2015 року стверджував, що обладнання сортувальної лінії для сміття дозволить переробляти до 40% усіх відходів, які надходять на полігон. Проте екологи стверджують, що немає змісту вкладати кошти ( це біля 5 млн.грн.) у сміттєсортувальну лінію, бо сміттєзвалище у найближчий час потрібно буде консервувати.

 

Проте у червні 2017 року щодо сортувальної лінії Юрій Мороз висловився вже неоднозначно: "Це - європейський тендер, але не ми його проводимо – проводить департамент. Наскільки я знаю, до 20-го числа розглядаються тендерні пропозиції , потім комп‘ютер назначить число торгів. Значить, кошти є виділені на рахунку в департаменті. Це буде не просто сортувальна лінія, це буде сортувально-подрібнюючий комплекс. На рахунок будівництва заводу... Зараз ви знаєте, що був підписаний меморандум між міським головою міста Івано-Франківська та Коломиї, Надвірної, Калуша і губернатором про єдину програму «Поводження з твердими побутовими відходами». Ми звернулися від комунального підприємства «Полігон ТПВ» до прем‘єр-міністра Гройсмана і міністра оборони Полторака, так як землі, на яких знаходиться зараз полігон і на яких планується будівництво заводу, – це землі Міністерства оборони, а у Франківську ним керує Військовий держлісгосп. На скільки я знаю, в області цю програму координує Микола Іванович Вітенко".

 

Майбутня ділянка для заводу, за словами Юрія Мороза, також визначена:

"Вже, якби, намітили ділянку – 10,5 гектарів, це близько до полігону і вона, якби, по логістиці найкраща, бо ближче від траси, лінія електропередач проходить і ще ми звернули увагу, що там старі ліси – ліси більше 120-ти років. Ця деревина вже не представляє цінності як деревина для промисловості... Ну, десь до кінця літа ми мали би документи по землі...".

 

Але майбутнє для Юрія Мороза вимальовується чітко: "В перспективі би мало бути: всі сміттєзвалища закриті і рекультивовані, як тільки буде побудований цей завод. І вся область мала би возити сміття".

 

Загалом у Івано-Франківську щорічно лише біля 3,2% або 13,1 м.куб. сміття збирається роздільним методом. Все інше (біля 420 тис. м.куб.) потрапляє на полігон, де його сортують роми, які поселилися на сміттєзвалищі. Фактично будування сортувальної лінії для сміття може вирішити лише легалізацію цього бізнесу, але ж ніяк не зменшить навантаження на полігон ТПВ.

 

Не нова ідея і спорудження стаціонарного фільтратопроводу, який обіцяли збудувати ще в липні 2013-го за 5,3 млн.грн., але наразі вартість такого будівництва становить біля 8,2 млн.грн.

 

Єдиним позитивним кроком є запуск біогазової установки з виробництва електроенергії, яку встановила в травні 2017 року на сміттєзвалище у с.Рибне фірма «Clear Energy», що перемогла у відкритому інвестиційному конкурсі.

 

Біогазова установка стала важливим елементом програми поводження з твердими побутовими відходами, створення якої ініціював міський голова Руслан Марцінків.

 

Епілог

Біогазова установка, фільтраційний трубопровід та сміттєсортувальна лінія на короткий час відтермінують сміттєву катастрофу на полігоні ТПВ у с.Рибне. Без будівництва сміттєпереробного чи сміттєспалювального заводу проблему зі сміттям в м.Івано-Франківськ та й в області в цілому не вирішити.

 

Вигідніше заробляти просто на захороненні сміття. Лише у 2016 році КП «Полігон ТПВ» за послуги захоронення твердих побутових відходів отримало 4,33 млн.грн., і це при тому, що Івано-Франківська міська влада витрачає майже 2 млн.грн. на утримання сміттєзвалища. Проте вартість за вивіз та захоронення ТПВ щороку зростає.

 

Даний матеріал підготовлений за підтримки Інституту Масової Інформації, Freedom House та Міністерства закордонних справ Королівства Норвегія.

 

Автор: Євген Гапич

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


18.06.2017 Євген Гапич 452 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...
23.03.2018
Ростислав Ковтун

Він – капітан відновленого Івано-Франківського «Прикарпаття» та наставник для молодих футболістів. Плеймейкер команди та її душа. Він є одним із найвідоміших прикарпатських футболістів останнього періоду.

465
17.03.2018
Ростислав Ковтун

Перемогу в шоу «Громада на мільйон» виборола прикарпатська громада - Печеніжинська ОТГ. Фіртка поспілкувалася із головою ОТГ та головний ідейником участі в проекті Ігорем Довіраком.

1085
16.03.2018

До Вашої уваги підсумки одинадцятого в цьому році тижня від історика, блогера, нашого експерта Мирослава Кошика. У випуску говоримо про Росію, Надію Савченко та комуністичні традиції в Івано-Франківську.

1178
16.03.2018
Олександр Шевченко

Днями на Комітеті з питань бюджету Верховної Ради України намагались «просунути» питання розподілу дотацій АПК. Так, це саме ті 4 млрд. грн. державних дотацій сільгоспвиробникам...

756
15.03.2018

Формальним приводом до спілкування з головним тренером БК Говерла Павлом Піскарьовим стали плани команди на плей-оф.

417
12.03.2018
Тарас Прохасько

Оскільки кожен простір є простором ще й тому, що має сполучення з іншим простором, має вхід, вихід, дірку, канал, через які відбуваються перетікання просторів...

647

Креатура Банкової не надто креативно підійшла до наступально-оборонної стратегії «Перемога Президента 2019», але хто її в цьому переконає...

204 1

Останнім часом мені щось часто доводиться блудити між епохами й імперіями. От і цього разу, повертаючись з південно-східної окраїни цісарства - з Карпат, я потрапив на залізничний двірець.

282

Цікаве питання було поставлене Олегом Головенським саме в визначенні духу чи його феноменології. Звісно, простіше розмірковувати в контексті, а от в аспектах постнауки й міждисциплінарних моментах є питання. Якщо б це питання досліджував Кант чи Дельоз -

190

Його не стало, і прогресивний світ ридма заридав. Ще з місяць будуть жалісливі жаби плавати соцмеражами і розбрискувати цитатки про "темну матерію", "темну енергію", "гравітацію", оплакувати віртуальні частинки субтильного Стіві. Порядна, засмартована ін

371
23.03.2018

Житель Лінкольна зафіксував в небі неопізнаний літаючий об'єкт, який рухався за авіалайнером. Спочатку англієць прийняв НЛО за літак, адже неподалік від міста знаходиться невелика військова авіабаза. Пізніше, придивившись уважніше, чоловік зрозумів, що п

108
20.03.2018

Дивну морську істоту знайшли мертвою на березі острову Сент-Сімон, що в штаті Джорджія. Загадкову знахідку вже порівняли з Лохнеським чудовиськом. На мертву істоту натрапив американець Джефф Воррен під час відпочинку з сином в Уольф-Айлендському запов

304
15.03.2018

У деяких містах планети НЛО бачать особливо часто, зокрема в американському Бостоні. Історія спостережень за непізнаним тут налічує кілька століть. І ось недавно ще один випадок - в Бостоні зафільмували відео з НЛО. Американські автомобілісти рухалися по

573
23.03.2018

То що, квасолька, гриби, бобові, капуста, бурячок, гарбуз, гречка, рисок і яблучка?

104
24.02.2018

Батьки мусять ставитися до своєї дитини як до людини, тобто дати їй відчути, що вона людина.

1567
20.03.2018

Одного разу селянином був врятований відлюдник даос, який тонув у глибокій річці. У відповідь на цей хоробрий вчинок даос вирішив віддячити селянинові. Він привів його в свою печеру, дістав зі схованки три чарівні речі і поклав їх перед селянином, сказав

379
22.03.2018

Ціна на продукти, які входять до складу «великодніх кошиків» виростуть на 34,2% у порівнянні з 2017 роком. Орієнтовна вартість такого набору продуктів на початку березня становила 506 грн. Про це повідомили в прес-службі Інституту аграрної ек

455
21.03.2018

Довгоочікувана українцями справжня весна не розпочнеться й у квітні, початок якого, за прогнозами синоптика, буде відносно прохолодним. Як інформує «Слово і Діло», про це заявив народний синоптик Леонід Горбань. За його словами, потеплі

1916
19.03.2018

Мешканець Івано-Франківська придбав в торговому центрі "Метро" рибу з "сюрпризом".

4036
17.03.2018

Сьогодні, 16 березня, в Івано-Франківську у маршрутки №28 відлетіло заднє колесо. У салоні великогабаритного автобуса "МАН" знаходилися пасажири, але, на щастя, ніхто не постраждав, повідомляє кореспондент Фіртки. У маршрутному таксі під час руху задню

2079