Що таке «подагра» та чим вона загрожує? Консультація ревматолога

Подагра – це одна з доволі поширених патологій обміну речовин, яка виникає внаслідок відкладання солей сечової кислоти у суглобах.

Вражає дане захворювання як чоловіків, так і жінок, переважно у віці після 45 років.

Сечова кислота утворюється у нашому організмі внаслідок розщеплення пуринових основ, котрі надходять з продуктами харчування. В нормі сечова кислота повинна виводитися нирками разом з сечею.

Проте, інколи даний урат може накопичуватися в організмі саме у тих тканинах, де фактично відсутнє кровопостачання, зокрема у суглобах, сухожиллях, хрящах. Це, у свою чергу, призводить до руйнування суглоба.

Накопичення солей сечової кислоти можливе у двох випадках:

  • при патології нирок, коли уражена нирка не може повністю вивести сечову кислоту;
  • при надмірній кількості сечової кислоти у крові, що несе надто сильне навантаження на нирки.

Також накопичення сечової кислоти викликає тривалий прийом препаратів з ацетилсаліциловою кислотою. Лікарі відмічають, що стрімкому росту захворюваності на подагру сприяє поширене вживання продуктів харчування, що містять пурини (м’ясо, риба) і алкоголю.

Головним симптомом подагри є подагричний артрит – запальний процес суглобів кистей та стоп, найчастіше суглоба великого пальця ноги, а точніше  місце з’єднання проксимальної фаланги великого пальця ноги із плесном). Напад подагричного артриту виникає переважно вранці, характеризується інтенсивним стискаючим болем у суглобі, набряком, локальним підвищенням температури, гіперемією шкіри.

Вдень біль поступово зникає і вночі, ближче до ранку, з’являється знову. Це може тривати близько тижня. При частих нападах подагричного артриту відмічається суттєва деформація і руйнування враженого суглоба. 

Також своєрідним симптомом подагри є поява наростів на руках або ногах, чи так званих «тофусів». З часом ці «тофуси» лопаються і можна побачити білуватий вміст у вигляді кристалів солі. На місці наростів людина відчуває нестерпний біль, який неможливо зупинити легкими знеболюючими препаратами.

При подагрі досить часто виникають ускладнення з боку внутрішніх органів. Варто зауважити, що збільшений вміст солей сечової кислоти сприяє утворенню каменів у нирках і викликає ниркову недостатність.

При появі ознак подагри варто звернутися до сімейного лікаря та лікаря-ревматолога. Діагноз базується на даних анамнезу, огляді ураженої ділянки, лабораторній діагностиці (загальний аналіз крові та загальний аналіз сечі). Лікування подагри спрямоване на усунення дискомфорту пацієнта, контролю рівня сечової кислоти, попередження будь-яких ускладнень.

 Лікування подагри включає в себе:

  • прийом нестероїдних протизапальних засобів для усунення болю та запальних ознак;
  • прийом препаратів, що знижують рівень сечової кислоти й тих, що перешкоджають її утворенню безпосередньо в організмі;
  • місцево: компреси, ванночки на уражену ділянку;
  • комплексна дієтотерапія, що вимагає повного виключення пуринів з раціону, вживання мінеральних вод;
  • лікувальна гімнастика, плавання, спортивна ходьба.

Не забувайте, що вчасне виявлення симптомів і правильна діагностика – це запорука успішного лікування! Звертайтеся до спеціалістів відділення ревматології медичного центру Оксфорд Медікал та отримайте своєчасну та ефективну медичну допомогу!

Мисліборська Зоряна Зіновіївна – лікар ревматолог вищої категорії, лікар медичного центру «Оксфорд Медікал Івано-Франківськ»


16.10.2019 10736
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2428
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19543
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1750
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1223 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2270
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3876

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

141

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2012

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

699

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1313
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

382
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

909
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24405
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

640
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

614
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

750
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1644
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8055
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

494
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

783
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2058 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

740