Що потрібно знати про підвищення ацетону у дитини? Консультація сімейного лікаря

Дитячий організм, на відміну від дорослого, постійно вдосконалюється і розвивається, тому на початковому етапі життя органи можуть функціонувати не в повній мірі.

Перезбудження, перевтома, хвороби, голодування і т. д.  викликають у дитини підвищену потребу в енергії. Часто це призводить до проблеми порушення обміну речовин, через що проявляється накопичення ацетону у дітей.


Що ж таке ацетонемія?

Ацетонемія - це особливий стан організму, який виникає при порушенні обміну речовин, і пов’язаний він зі зменшенням запасів глікогену, необхідного для виробництва енергії. Перше джерело, з якого дитина отримує енергію - глюкоза в крові. Але, на жаль, вистачає її на кілька хвилин. Далі організм дитини звертається до іншого джерела – глікогену.  Але і цього не досить, щоб забезпечити дитячий організм енергією. Потім дитячий організм звертається до «важкої артилерії» - жирів. Але, жири не можуть відразу перетворитися в необхідну енергію, тому спочатку утворюються проміжні речовини. Їх ще називають кетонові тіла (ацетон, ацетооцтова і бета-окімасляна кислоти), які утворюються у печінці. У невеликій кількості ці компоненти необхідні організму, тому що вони є джерелом енергії. Переважання кетонових тіл ( ацетону і кислот ) викликає інтоксикацію і токсичну дію на центральну нервову систему й інші органи.

Причиною підвищення ацетону в організмі дитини можуть стати такі фактори:

  • нераціональне харчування;
  • порушення роботи печінки і вироблення ферментів;
  • дисбактеріоз кишечника;
  • порушення роботи підшлункової залози;
  • тиреотоксикоз, або надлишок гормонів щитовидної залози;
  • наслідки перенесених інфекцій та ГРВІ;
  • нервово-артритичний діатез.

Ознаки підвищення ацетону у дитини:

  • одним з перших проявів ацетонемічного синдрому - запах ацетону в повітрі, що видихається. Але, варто зауважити, що це не той запах ацетону, яким знімають лак із нігтів. Він нагадує запах прілих яблук або кислої капусти;
  • запах ацетону у сечі дитини;
  • загальна слабкість;
  • нудота, рвота;
  • біль у животі;
  • відсутність апетиту;
  • підвищення температури;
  • блідий колір обличчя, синці під очима.

Що ж відбувається з дитячим організмом?

У результаті такого стану виникає перше замкнене коло: блювота призводить до втрати рідини, а об’ємне пиття провокує блювоту, що знову призводить до втрати рідини. Друге замкнене коло: дитині потрібна енергія, яку вона може отримати з їжею, але апетиту немає, і дитина починає голодувати. Це призводить до розпаду жирів і ще більшого утворення кетонів, які пригнічують апетит. Якщо не розірвати ці замкнуті кола, які підсилюють одне одного, то стан дитини починає різко погіршуватися.

Що робити при виникненні ацетонемії?

Звісно, найкраще лікування - це профілактика. Тому обов’язково треба давати дитині після фізичного або емоційного навантаження і на початку розвитку хвороби (ГРВІ, бронхіт і т.д.) глюкозу у вигляді рідини (солодкий чай, компот) або таблеток (глюкоза з аскорбіновою кислотою), або льодяників (не шоколад, оскільки там багато жиру).

Якщо ж цей момент проґавили, і в дитини з’явився запах ацетону з рота, тоді у першу чергу слід перевірити рівень ацетону в сечі. Для цього використовують спеціальну тест-систему на ацетон у вигляді смужок. Ці смужки можна придбати в аптеці. Треба взяти одну смужку і опустити в сечу дитини. Через кілька хвилин уже можна оцінити результат.  Якщо смужка змінить свій колір з білого на фіолетовий, то у дитини ацетон. На упаковці тест-системи є шкала, за допомогою якої за кольором можна дізнатися ступінь ацетону,  тобто чим інтенсивніший колір, тим вищий вміст кетонових тіл у сечі (від + до ++++).

Якщо у дитини з’явився запах ацетону з рота або тест-смужка позитивна (+, ++), але ще немає блювоти, тоді треба вживати глюкозу у вигляді рідини. Тобто можна дати пити відвар з родзинок (1 ст. ложка на 200 мл окропу, запарити і настояти 1 год) або компот із сухофруктів.

Якщо ж у дитини ацетон ++,+++ і є блювота, тоді краще відразу звернутися до лікаря, адже як і будь-яке інше захворювання, ацетонемію слід викорінювати в початкові хвилини її прояви, оскільки тривала присутність токсинів робить згубний вплив на організм. Та пам’ятайте, що самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!


Ольга Луговська – сімейний лікар

медичного центру «Оксфорд Медікал»

вул. Василіянок 1, вул. Незалежності 93А;

тел: (067) 3 777 299, (050) 3 777 299


24.01.2019 6937
Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1991
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1874
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1873
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5555 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2165 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1524

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

759

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

822

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1024

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1015
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1789
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3696
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10273
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26163
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10200 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7725
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

913
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

240
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

275
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

398
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1297
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

899