Шеф-редактор альманаху "Мантикора" Володимир Єшкілєв: "Все поміняється, але книжка залишиться"

 

/data/blog/33509/7a771bcf7ab7c02d94bfdf40d2d6d710.jpg

 

В Івано-Франківську триває міжнародний фестиваль матеріалістичної літератури «Карпатська мантикора». Проводиться він вже вдруге. Перший раз його провели у 2011 році.

 

Цьогорічна «Мантикора» проходить під девізом «Час діяти!» і матиме на меті обговорити сучасний стан і перспективи дитячої та підліткової метареалістичної літератури.

 

Програма Фестивалю включатиме круглі столи, доповіді, обговорення, дискусії на актуальні теми за участю письменників-фантастів, художників-оформлювачів фантастичної та літературних критиків з України, Росії, Швейцарії. За традицією, до участі у Фестивалі також долучаться переможці конкурсу підліткової фантастики «Золота Мантикора-2013», оголошеного влітку минулого року редакцією альманаху «Мантикора».

 

Цьогоріч, як і в минулому році головну премію конкурсу – «Золоту Мантикору» - так і не було присуджено жодному письменнику. Премію ж «Велика Залізна Мантикора» в цьму році в цьому році отримає письменниця з Санкт-Петербургу Тетяна Томах (торік таку премію отримав письменник Володимир Венгловський). Крім того, буде вручено три премії «Залізна Мантикора» та 10 дипломів лауреата конкурсу.

 

Ще однією подією Фестивалю стане презентація другого числа альманаху «Мантикора» - шеф-редактори Володимир Єшкілєв і Наталья Щерба.

 

Про мету фестивалю та «фантастичну Україну» «Фіртка» розмовляла з Володимиром Єшкілєвим.

 

Навіщо Вам цього всього?

- Власне метою цього всього фестивалю є реабілітація фантастики в Україні. Тому, що в Україні склалася така ситуація, що література суспільством завжди вважалася чимось дотичним до визвольних змагань, політики. Тобто, література, так як служанка якоїсь суспільно-політичної ситуації… вона повинна до чогось закликати, до чогось вести. Відповідно, на тлі цієї ідеї, фантастика виглядала чимось не серйозним, маргінальним, чимось таким, що явно не слугує тому, що чекає від неї широкі народні маси.

І, відповідно, фантастика в Україні і не розвивалася. Одне прізвище Олеся Бердника не рятує ситуацію. І в цьому ми відстали. Так сталося що на початку 21 століття коли взагалі літературні практики всі занепали: всюди стали зменшуватися наклади, все стало занепадати в літературі, зявився інтернет і електронні речі, які вбивають книжку як таку.

А фантастика стала тим локомотивом який почав витягувати літературу із, так би мовити, «заднього місця». Революційним моментом стала поява книжки Гаррі Поттер, яка власне поміняла структуру публіки, що читає, в планетарному масштабі. І, безперечно, що тепер фантастика є локомотивом, вона із якоїсь такої утриманки перетворилася на передову частину літератури.

 

В Україні теж?

А в Україні нічого такого не помінялося. У нас архаїка, у нас дикість. Люди мислять так, як вони мислили у 20 роках ХХ століття. Відповідно, ми хочемо цю ситуацію якимось чином переламати. Ось і все. Ми хочемо зробити так, тому що в Україні книжка теж занепадає. Чому? Тому, що не читають. Традиціно не читали, плюс ще зараз додаються реалії ХХІ століття з інтернетом і всім іншим, і взагалі перестають читати.

 

Чому гасло фестивалю «Час діяти!»?

Власне фантастика це те, чим можна зацікавити дітей і підлітків. Тим, чим можна зацікавити молодше покоління. Тому в нас таке гасло фестивалю –  «Час діяти!». Тому, що якщо ми не будемо діяти зараз, якщо ми не виховаємо на фантастиці, на фентезі це нове покоління читачів, то потім дорослими вони перейдуть на іншу літературу, але починати то з чогось потрібно!? Тоді ми втратимо останні надії і через 20 років в Україні ні українською, ні російською, ні англійською мовою вже ніхто не буде читати.

Коли прийдуть китайці і населення стане євро-китайським, тоді може знову почнуть читати. Але вже почнуть читати напевне Лао Яня чи Кінь Цяо, але не будуть читати нас. От і все.

 

Чи має Українська фантастика той потенціал, щоби зацікавити читача?

Потенціал то вона має, але будь який потенціал – це всього лише потенціал. І якщо йього не розвинути, якщо його не перетворити у щось масове, щось грамотне, підтримуване і фінансовуване, то, безперечно, воно так і залишиться потенціалом, який поки що залишається в Україні. В нас три століття одні потенціали і нічого з тих потенціалів не робиться.

 

Інтернет заможе замінити паперову книжку?

Ніколи. Це різні речі. Так само, як колись вважалося, що телебачення повністю знищить радіо, а кіноіндустрія - театри. Це були 50-ті роки ХХ століття. І аналітики, мас-мадіа вважли, що радіо помре, що його витисне телебачення. Але цього не відбулося.

 

Але і радіо уже не те…

Правильно, радіо уже не те. І книжка буде не тою, і інтернет буде не тим. Все поміняється, але книжка залишиться. І важливо, щоб це була українська книжка, бо ми живемо в час глобальних маніпуляцій. І щоб нами не маніпулювали ззовні, важливо щоб ми мали що протиставити своє сучасне, важливо, щоб ми зайняли певні ніші. Для цього ми і започаткували Фестиваль метареалістичної літератури "Карпатська Мантикора" - щоб сформувати кістяк, який би напрацьовував концепти і виробляв стратегію розвитку сучасної актуальної літератури в Україні в контексті світових трендів. 


22.03.2013 2590 1
Коментарі (1)

Оля 2013.03.22, 17:47
цікаві події відбуваються на нашому "хуторі"))))))))))))))))
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

158
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

735
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1065 4
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2576
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1864
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2167

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

219

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

351

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1298

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1292
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1032
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

850
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14699
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

725
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10508
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6215
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

744
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

817
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2982
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

691
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

763
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

667