агенція новин

Ще раз про популізм

 Популізм має різні форми і різне забарвлення. Він може бути правим і лівим, радикальним і ностальгійним. Але у фундаменті будь-якої з його модифікацій – задушливе панування інстинктів і стереотипів більшості над прагненнями продуктивної меншості.

Історія знову нікого нічому не вчить. Адже це вже було – за доби Леніна-Сталіна, у Третьому Райху або у Камбоджі часів Пол Пота. І завжди закінчувалося однаково – зубожінням і стражданнями тої пануючої більшості, котра чомусь вирішила, що кухонна філософія старої бабки – істина, що зійшла з неба. Ворожі будь-яким формам успіху кухарки з кухарчуками одного разу вже намагалися керувати одною шостою земної кулі. Тепер на цій території населення вимирає. І жодна еротика не здатна вилікувати надламану спадковість. А залишки продуктивної меншості й досі не можуть знайти своїх шляхів серед руїн і смітників, що залишилися від «диктатури ображеної більшості».

Ми щасливо (насправді – не дуже щасливо) пережили кілька символічних періодів популізму. Привид червоного популізму востаннє піднісся над Україною у 98-ому, коли Симоненко отримав на виборах більше третини голосів українських виборців. Після того червоний привид розвіявся, а його бліда тінь нині підзаробляє додатком до керуючої і спрямовуючої сили української модернізації. Після того популізм часто змінював партійні кольори і титульні обличчя, обираючи із принагідних переважно жіночі. Вітренко, Семенюк, Баба Параска, Леді Ю, Ганна Герман, Ірина Фаріон – рівень жіночого шарму був різним, але енергія народного прагнення знайти «просту істину», яка струмила з цих вікопомних образів, рвала і рве час і простір на дрібне політичне клаптя. Популізм, насправді, був є і буде пануючою ідеологією України. Там, де не існує еліти, безроздільно царюють імперативи і герої плебсу.

Теперішні вибори додали до царювання популізму нові нюанси і відтінки. Популізм зійшов з телеекранів і пішов у народ. Пішов разом із «зарядженими» насупленими ходаками, що розносять по квартирам потенційних виборців кольорові і чорно-білі постерки і постерчата. Популізм прикинувся бульдозерами, які терміново розкатують асфальт вулицями і доріжками, робітниками, що монтують двері у під’їздах та агітаторами, котрі нашіптують: «Тепер ми сильні! Ми їм покажемо!» Насправді ж ніякого «тепер» у нас не існує. У нас вічне «учора» і всі «актуальні» відповіді на українські питання 2010 року можна прочитати в рішеннях XXVIІ з’їзду КПУ. Й доки в нас будуть переливати з одного популістського барила до іншого, ніякого «тепер» тут не з’явиться.

Стилістично популізм тісно зв’язаний з романтикою. Країна вічного популізму одночасно є країною вічного романтизму. Романтики все ще не впевнені в існуванні української держави. Не впевнені і крапка. Вони все ще намагаються її чи то збудувати спочатку, чи то сперечаються про органічність її теперішніх кордонів. Вони не вміють рахувати гроші і не розуміють, що часи великих «політгеографічних» проектів минули. Що маємо, те маємо. Не більше й не менше. Ще, зрозуміло, можна посперечатись про острів Тузлу і кілька гектарів у дельті Дунаю, але та політгеорафічна Україна, яку намалювали Сталін у сорок п’ятому і Хрущов у п’ятдесят четвертому, скоріше за все, доживе до середини ХХІ століття. І саме цю Україну треба приводити до норми і тями. Починаючи з громадських вбиралень і закінчуючи космічною галуззю. Приводити до норми, незважаючи на те, скільки коштуватимуть гречка, капуста і бараболя. Тому що пануючі інстинкти окрім хаосу нікуди не заведуть. А «прості відповіді» ні на які питання насправді не відповідають.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


Коментарі (0)

Çàãðóçêà...

07.04.2020
Мар’яна Гутич

Уряд Канади й надалі закликає її жителів максимально залишатись вдома і виходити на вулицю лише у випадку крайньої потреби.

580
06.04.2020
Юлія Канюс

Попри карантин, політичні партії у Франківську вже готуються до місцевих виборів. 

730
03.04.2020

Серед мешканців багато людей, котрі хотіли б придбати житло одразу, чи оформити в розтермінування для покращення житлових умов тощо.

2361
02.04.2020
Олена Британська

Розповідаємо, як змінилось їхнє життя з введенням обмежень, чи почуваються захищеними та чи не з'явились думки про повернення назад.

1419
31.03.2020

Ігри з м'ячем, орігамі, прибирання в лісі та навіть випікання хлібу разом - ось чим займаються батьки із дітьми на карантині. І це ще навіть не весь список.

821 1
28.03.2020
Марія Лутчин

ТОП-5 порад, як не набрати зайві кілограми, коли ти #залишаєшсявдома на карантині від іменитої тренерки Галини Рекрутяк.

2190 2

Під прикриттям карантину відбувається наглий дерибан коштів і майна міста.

36

Середньосвітова смертність від коронавірусу складає 5,8%. Проте це тільки середня температура по палаті, яка в кожній окремій палаті (країні) різна.

1245 1

ВЕСНу/2020 весь світ запам’ятає…

1065

Зараз багато розмов про індексацію і перерахунки пенсій, що мали відбутись станом на 1 березня 2020 року і не здійснюються, не зважаючи на обіцянки...

1147 2
25.03.2020

Астероїд наблизиться до нашої планети на мінімальну відстань 29 квітня.

1143 1
22.03.2020

Відомий авторитетний астролог зробив астрологічний аналіз того процесу, що відбувається у світі і припустив чотири варіанти розвитку подій.

16497
12.03.2020

Вчені з європейської обсерваторії ESO виявили в сузір'ї Риб гарячу гігантську екзопланету, де йдуть дощі з крапель розплавленого заліза.

1492
09.04.2020

Наразі церква вивчає різні механізми освячення паски.

40
09.04.2020

Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у спеціальному зверненні дав детальні поради щодо поведінки у храмі на Страсний тиждень та Великдень, зокрема щодо сповіді і причастя, та оголосив диспензи (звільнення) Церкви усім в

43
15.03.2020

Далеко в горах жив один старий пустельник. Він жив з того, що йому приносили люди.

1403
09.04.2020

Карантин карантином, а до крамниці іноді ходити треба.

22
31.03.2020

В Івано-Франківську на час карантину заборонять розпалювати багаття і розпивати спиртні напої на природі.

5021
30.03.2020

Стало відомо, в яких районах Івано-Франківщини є хворі на коронавірус. Найбільше їх — в обласному центрі.

10758
30.03.2020

В 11 випуску шоу, який відбувся 29 березня, за свій шанс поборолись представники команди Дана Балана.

1478