Savkaband або моцартівське виховання

 

 

Коли німець у XVII столітті дізнавався, що ваше прізвище – Бах, він в ту ж мить перемодельовував ваш професійний портрет у своїй голові на «музиканта», і у більшості випадків німець слушно чинив. Глядімо, і прізвище «Савка» набуде подібних ознак для сучасного українця.

 

На Міжнародному музичному фестивалі LvivMozArt Палац Потоцьких, що на Коперника, став гостиною для надмузичної сім’ї:

 

Мама Людмила – ніжний вокал, Андрій Савка – струнні: скрипка, гітара, альт (на концерті), Данило та Михайло – одні з наймолодших Савок – разом із наймолодшим Михайлом (якому лише 9 місяців) поки лише шанувальники.  Найяскравішою перлиною Савчиного океану є Данило, який розвивається як композитор.

 

“Ми жартуємо, що ми – SavkaBand, бо ми всі Cавки і нас багато!”, – говорить Людмила.

 

 

Формат концерту окреслюється рамками домашнього родинного музикування (чудовий струнний квартет: Лідія Футорська (І скрипка), Марта Бура (ІІ скрипка), Андрій Савка (альт), Ярослав Мигаль (віолончель), а також фаготист – Олександр Іванюк, що є хресним соліста-піаніста) із крапельками історій, жартів та комедій, нагадуючи розповіді про музикування у домівці Косачів, чи Лисенків, чи іншої української «аристократії» часів бідермаєру. Сім’я Савка видозмінила сприйняття розкішної, однак холодної мелізмованої зали, додавши музичного тепла та дитячого сміху.

 

До чого тут Моцарт?

Згадаймо ще раз історію життя Вольфґанґа Амадея та його батька Леопольда. Ще донедавна музичні чутки, як вірус, розмножувалися на недостатньо освічених устах про надгеніальність Моцарта та трактування його особи як святого. Насправді ж всі геніальності є все ж таки людьми, і на них діяли ті ж закони суспільства та фізики. Тому, за переконливими арґументами професорки Любов Кияновської, Моцарт був одним із геніальних композиторів, проте міти про його «перетворення води у вино» вже давно спростовано, а джерелом успіху була найперш педагогіка.

 

Андрій Савка – чудовий батько, як і Леопольд Моцарт, зайнявся музичним вихованням своїх дітей із самого малечку із упорядкованою та виробленою ним системою навчання (до Леопольда, практично, такого ніхто не робив).

 

 

Музика – це недооцінений спосіб розвитку молодих особистостей із фізіологічної, естетичної та моральної точок зору. Якщо б ваша маленька дитина із раннього віку почала займатися музикою – вона неодмінно була б композитором, бавлячись у цікаву для неї гру: комбінування звуків.

 

«Музика поглинає його повністю – він пропадає в ній годинами. Пояснити словами, що виражає у своїх творах йому складно. Мабуть тому, що йому здається зайвим додатково витлумачувати те, що вже сказано музикою», – розповідає батько.

 

 

Проте не кожен, хто навчається музики, стає музичним унікумом, і, чесно кажучи, метою музичного навчання ніколи не було створення суспільства музикантів, проте суспільства із тонким відчуттям філософського, емпіричного сенсу через звукову систематику. Музикант – людина, яка нарекла себе на постійні довгі занурення без можливості глибоко вдиху та видиху, проте це людина по-справжньому вільна. Маленький Данило сьогодні насолоджується лише свободою, одночасно коли від всього іншого його ще захищають батьки, які створюють найкращі умови для найшвидшого вдосконалення: не кожен фортепіанний концерт, написаний дев’ятирічним хлопчиком, виконується оркестром у філармонії, проте не кожен хлопчик такого віку здатен його написати.

 

 Окрім фіксованих творів, Данило продемонстрував на концерті свої імпровізаторські можливості.

 

«Для нього такі імпровізації, як розвага. Я ніколи не знаю, що буде далі…», – представляла із двома малими братиками Данина на руках наступний номер мама Людмила.

 

 

Незважаючи на легку квадратність та варіаційність імпровізацій, Данило музикував, дуже вільно почуваючись у гармонічних конструкціях та фактурі. Він показав неймовірну витримку, провівши майже годинний концерт, де виконував свою музичну частку у кожному скомпонованому ним творі.

 

У Данила вже у доробку близько сотні авторських творів для різного складу інструментів та кілька пісень. Він став ініціатором концерту «SavkaВand збирає друзів», який був благодійним.

 

«Напевне, всі були б щасливі, якщо б таких концертів не потрібно було б проводити», – поділилася під час концерту мама, – «тато постійно запитує: «Що ти хотів сказати цією музикою?». – Данило не любить це запитання. Він вважає, що все, що він хотів передати музикою, він вже передав, і слів не потрібно»

 

Батьки – це та опора, яка здатна піднести вище від будь-чиїх явних цілей, проте, одночасно, її вага може стати фатально непідйомною.  Хоч життя Вольфі та Данила чимось схожі, проте хочеться вірити, що вони мають більше різночинностей, спільною знаходячи лише геніальність!

 

Фото надані організаторами LvivMozArt

Петро ЖЕРУХА, moderato.in.ua


02.09.2017 Петро ЖЕРУХА 1854 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1922
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1838
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1838
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5413 43
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2132 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1491

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

713

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

771

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

965

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

990
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1745
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3657
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10229
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26111
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10161 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7693
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

874
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

128
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

231
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

363
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1258
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

857