Румунські кавуни і шведські посмішки в контексті спростування міфів

 

Під час поїздки в Болгарію розвіяв остаточно для себе ще один міф. Розпочну з того, що наша дорога до моря вела через Румунію. Ще минулого року наша компанія під час аналогічної поїздки намагалася ніде не зупинятися в Румунії. На нашу свідомість тиснули розповіді про грабіжників-циганів, лякало незнання румунської мови, а також вся історія від удару румунської армії в тил Українській галицькій армії під час Українсько-польської війни 1918–1919 рр. до румунських претензій на острів Зміїний уже в період незалежності.

Наш страх, як влучно зазначив Ю.Андрухович у своєму «Лексиконі інтимних міст», напевно, пояснювався надзвичайною подібністю українців і румунів через спільний «інфантилізм, олігофренію, клептоманію – і в той же час дику національну зарозумілість».

Але вже на зворотній дорозі з Болгарії минулого року ми дозволили собі зупинитися в румунському селі і купити гарного вина. І чудо – нас не тільки не пограбували, а ще й наші діти отримали в подарунок від селян велике гроно винограду.

У цьому ж році ми спокійно накупили під радісні і здивовані посмішки продавчинь в місті Бузео ковбаси, сиру, пива… Проте найбільша ломка наших стереотипів про Румунію відбулася біля румунського села Поганеллі.

Там ми зупинилися купити біля дороги кавуни і дині. Але вже сама назва населеного пункту (згадайте «В пошуках капітана Гранта») спроектувала нашу долю, і ми загубили ключ від автомобіля. Бачили б ви, з якою наполегливістю і самовіддачею здоровенні дядьки-румуни гусачком разом з нами лазили по траві в пошуках загубленого. І як після цього подумаєш погано про румунів?

Потім, зачаровані кавуновими баштанами, ми знову зупинилися обабіч дороги. Назустріч нам вибігли з якоїсь халабудки на полі знищені важкою сільською працею румун і румунка, а також їхній замурзаний синочок.

Після недовгої торгівлі ми вже вантажили куплені кавуни в автомобіль, як раптом селянин приніс ще кавунів для дітей у подарунок. Тоді ми подарували румунам українське пиво. Далі румун приніс нам ще дині, а ми обдарували румунського хлопчика цукерками. І це б могло тривати до безкінечності…

Нарешті автомобіль рушив і, вдивляючись в обличчя румунського хлопчика, що чомусь пив львівське пиво, а не насолоджувався подарованими цукерками, я ще раз переконався – немає поганих чи добрих народів і повсюдно є змога зустрітися з гарними людьми незалежно від їх національної приналежності.

Через декілька днів, уже в Болгарії, ми замовили для себе екскурсію на шхуні з міста Балчика вздовж морського узбережжя. З нашою компанією попливли два десятки шведів.

Аніматор, користуючись тим, що шведи не знають російської, одразу заявив нам щось на кшталт: «Ці шведи тупі, нічого не розуміють, а ви покажете їм, як правильно в конкурсах брати участь». І так нас заохочували під час всієї подорожі.

Натомість ми побачили інших шведів – добрих, ввічливих, активних і емоційних людей, яких, якби не світлий колір волосся, високий зріст та сині очі, можна було б сприйняти за українців.

Після цієї подорожі стало зрозуміло, що міфи про «добрі і погані народи» штучно створюються, бо комусь це потрібно. А найбільше – урядовим установам, щоб виправдати власну безпомічність і безглузду політику «зловісною діяльністю» народів-сусідів. Проте від вчинків кожного з нас залежить, як українці будуть сприйматися й оцінюватися в світі.


24.08.2013 Сергій Адамович 1967 5
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1239
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2544
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2122
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2176
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6569 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2461 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

352

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1155

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1295

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1416
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

290
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

592
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2073
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26523
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

560
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10473 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8020
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

547
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

412
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

553
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

629
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1592