Розтале відродження

 

 

 

Розтале відродження. Компроміс. Покоління nowhere-menів.

 

Ми говоримо мемами, виголошуємо слогани і вимагаємо всього і негайно. Нам здається, що на все інше бракує часу, тож ми задоволені тим, що хтось робить роботу за нас. Роботу думати.

 

Найпопулярніший різновид читання тепер – гострі цитати, скомпільовані з фото чи карикатурами.

 

Цитати видатних людей; чиїсь мотто, які забуваються так само швидко, як напис на пачці “куріння вбиває”.

 

Закрив, поклав у кишеню, дихай глибше.

 

Я стаю таким самим, і мене це лякає.

 

Зачекінився. Лайкнув. У тренді.

 

Компроміс.

 

Ми плутаємо безнадійність із терпінням; беззмістовність з толерантністю, відсутність сподівань - з терпимістю.

 

Перебільшую? Звичайно. Ми ж усі на цих шпальтах – видатні гравці у «гіпербол».

 

Але справжній пророк апріорі не може бути популярним. Так само, якщо з формули видалити якусь складову, вона втрачає не лише можливість розв’язання (що вторинне), але навіть і сам зміст.

 

Я хотів би знову копати сніг, вигрібати з-під твердої землі маленькі скам’янілі кавалки розуму і топити ними піч. Але тепер для того, щоб зігрітися, не треба рити глибоко.

 

Ми зневірились в освіті почасти тому, що вона скомпрометувала себе. З екранів на нас дивляться обличчя успішних людей, які ніде не навчались, не мають дипломів та часто навіть не можуть вимовити слова “інтелект” чи “генофонд”. Або якщо можуть, то лише по складах.

 

«Пророки епохи Амнєпоха».

 

Вони вбивають віру у те, що розум взагалі здатен це змінити. Але ще більше вбиває цю віру ілюзія доступності фундаментальних знань. Ми перестрибуємо зі слогана на слоган зі швидкістю блохи, не даючи собі шансу заглибитися у їхню суть; не долаючи шлях до них, а лише користуючись есенцією, яка потрапляє в ефір.

 

Чим пахне? Діором чи лайном? Навіть замислитися над цим, здається, немає часу.

 

“Education is not your friend. Освіта не є твоїм другом” – улюблений слоган ще однієї касти сучасних пророків, які вірять у здатність розширення свідомості не завдяки освіті, а за допомогою синтетичних засобів.

 

Ми, застаріла нація, яка, здається, вже не має часу на зволікання, експериментуємо з культурою хіппі і беремо від неї найгірше. Ті кажуть: “В житті треба спробувати все”.

 

Стрибнемо без парашута? З’їмо подвійну?..  Втім, мало хто з них говорить, що “все спробувати” може передбачати також спробу стрибнути у ядерну фізику чи навчитися віртуозній грі на скрипці. Але такий стрибок триватиме довше і вимагатиме більшого, аніж черговий експеримент зі свідомістю. Той експеримент триватиме все життя, але про це не йдеться, адже філософія “спробувати все” виключає, що будь-яке систематичне заняття дорівнює знання.

 

Така філософія свободи виявилась псевдофілософією. Про яку свободу йдеться, коли людьми, які не знають основ, набагато легше маніпулювати?

 

Родзинки, насіння, горішки, ковток, напас.

 

Трохи солоденького?

 

Доступність малих доз розуму паплюжить саму ідею видобутку. Продюсування нових думок тепер нагадує “ретвіттінг”.

 

Замість кохатися, ми згодні поїб...ся нашвидку. В прямому і переносному сенсі. 

 

Секс теж став електронною поштовою листівкою, схвальним check-in me.

 

Відповідальність і терпіння? Згода отримати не все і не одразу, замінивши це глибоким проникненням усіма органами в усі органи, включаючи мозок?

 

Це може бути боляче, але тільки так приходить розуміння.

 

Я не проти доступності мудрості чи сексу, але я проти доступності відчуття їх доступності.

 

 “Смєкаєш?”

 

(с) Джек Горобець.

 

Втім, хто я такий, щоб повчати?

 

Єдине, що відрізняє мене від тих, кого критикую: я дуже боюся швидкості, тому подорожую на велосипеді.

 

Я боюся швидкості не через страх розбитися (можливість спостерігати, злітаючи у безкінечність, намальовану власними мізками на асфальті абстракцію, не лякає мене). Єдине, чого я боюся, - проґавити щось у гонитві за темпом.

 

Я не вмію навчатися на власних помилках і так само, як більшість із нас, є хворим на «твіттер», але я ще не втратив здатності спостерігати. І те, що я бачу, вимагає негайно натиснути на гальма.

 

Есе в газеті не змінить світ, який не змінило навіть самогубство Ісуса, але мені хотілося б зробити лише одну річ: зупинитися на кілька хвилин і побачити, як бодай хтось призупинився поруч.

 

Єдине, що по-справжньому об’єднує людей, – це їхня параноя.

 

Я перестав довіряти відчуттю негайного задоволення. Я став боятися дітей, які зростають без батьків, а також дорослих жінок, які не народжують.

 

Можливо, я бачу демонів там, де їх нема. Але давайте спробуємо читати одне одному вголос доти, доки не дочитаємо весь роман до кінця.

 

Коли я бачу, як всі ми привчаємося до задоволення нашвидкуруч і втрачаємо віру у поступовість руху, мені стає моторошно.

 

Блоха-філософ стрибає зі скельця на скельце.

 

Лід тане.

 

Що там, у глибині?

 

Чий це, взагалі, проект? КДБ? ЦРУ? Мосзад? Чи може, не було ніякого проекту?..

 

М’яка, тепла трясовина, в якій захлинеться навіть творець хаосу. Квапливо борсаючись, сам диявол вже не здатний намацати під ногами твердь.


 

Олексій Бобровніков,

Галицький Кореспондент



Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2005
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1878
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1877
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5571 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2169 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1530

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

770

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

834

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1043

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1021
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1793
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3700
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10285
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26174
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10210 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7737
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

919
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

253
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

282
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

402
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1304
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

902