Рік без Майстра

 

 

Помер видатний художник Володимир Чернявський. Сумуємо…Пройшов рік відтоді, як не стало художника Володимира Чернявського. Коли він був з нами, його картини жили, немов мовчазні живі істоти, незримо з’єднані зі своїм творцем. Час від часу він повертався до своїх робіт: підправляв, вдосконалював, додавав до вже, здавалося, відбутих портретів і пейзажів нові мазки й відтінки. Тепер його твори живуть своїм суверенним життям. Нам, людям, здається, що вони осиротіли. Насправді ж, вони отримали новий ступінь свободи і тепер рухаються у вічність. Вони переживуть нас і тішитимуть людей майбутнього. Тих невідомих, яких ми ніколи не побачимо.

 

Олійні фарби висихають довго – століттями. Цей процес змінює колористику полотен. Вони стають шляхетнішими, палітра ускладнюється, на яскраві фарби лягає шар благородної патини. Чернявський недарма використовував технології старих майстрів. Саме завдяки ним, цим технологіям, картини шістнадцятого і сімнадцятого століть дожили до нашого часу саме як картини, а не як грудки пороху.

 

Чернявський думав про вічність. Намагався перекинути через горизонт життя, відміряного людській особі, свої твори. Йому це вдалося. Учні малюють його портрети. Його полотна перетворюються на складові місцевих мистецьких легенд. Колекціонери цікавляться тими картинами, які вже увійшли до каталогів. Невдовзі запрацює  музей Чернявського. Потім вийдуть друком книги про нього. Цей процес невідворотний, як течія історії, як старіння матерії, як рух Сонця по небесному колу.

 

Можливо теперішньому Івано-Франківську не до спадку одного із своїх великих Майстрів і містиків. Місто охоплене соціальними лихоманками, характерними для непевних часів. Місто живе примітивними прагненнями та ілюзіями. Але це мине. І дух ностальгії за справжнім дивом запанує на вулицях і площах міста, яке ще тільки почало усвідомлювати своє призначення. Самі собою відійдуть до забуття крикливі пристосуванці, згасне пам’ять про кон’юктурників та імітаторів від мистецтва. Час усе розставить на свої місця і позиції.

 

Й тоді Володимир Чернявський повернеться до міста, у якому за життя він змагався із вічністю.

 

 

Володимир Єшкілєв

 

 

 

Довідково:

Володимир Чернявський народився 10 листопада 1948 p. у м. Івано-Франківську. Класичну художню освіту здобув закінчивши Петербурзьку академію мистецтв у 1974 році. До 1983 року жив і працював у Криму.

1986 року Володимир Чернявський повернувся до Івано-Франківська, де жив і працював до дня смерті, 14 жовтня 2010 року.

З 1986 року був членом Національної спілки художників України.

Володимир Чернявський був академіком-сенатором Римської академії модерного мистецтва (Італія), яка п’ять разів присуджувала прикарпатському митцеві свою відзнаку «Золота медуза». Окрім того, був нагороджений спеціальною нагородою в сфері мистецтв області Лаціо (Італія).

Володимир Чернявський є автором творчої копії портрета засновника міста Станіслава (тепер Івано-Франківськ) Андрія Потоцького, яка була зроблена з картини невідомого художника XVIII століття. Найбільш відомі роботи Володимира Чернявського "Березовий ієрогліф", "Світанок у Венеції", "Морська мозаїка". Майстер створив понад 250 живописних і графічних полотен та композицій. Намалював портрети українських політиків Леоніда Кучми, Юлії Тимошенко, а також нинішнього очільника області - Михайла Вишиванюка.

Картини Володимира Чернявського зберігаються в музеях та приватних колекціях 22 країн світу.

 


Коментарі (1)

Учень 2011.10.15, 09:46
Неймовірної глибини, унікальної освіченості, небаченої в наш час шляхетності Особистість. Хто мав щастя спілкуватися з ним, той знає.
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

659
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1906 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1127 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

550
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6901 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11391 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

331

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1068

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1112

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1106
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

275
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1077
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

845
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

745
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

655
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2946
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4438
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18437
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

316
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

350
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

660
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

766