Путін і хакери: 7 висновків після доповіді спецслужб США

 

 

Доповідь про втручання російських хакерів у хід президентських виборів в США, підготовлена трьома провідними розвідувальними агентствами США, стала ключовою подією не лише останніх днів – але й, цілком можливо, стане однією з головних подій року.

Нечуване явище: у відкритій частині доповіді робиться висновок, що за спробами втручання в американську виборчу кампанію стоїть Росія і особисто Путін. Попри те, що автори доповіді шукали максимально обтічні заяви,

 

                     | висновок про особисту участь президента РФ до злочину на території США більш ніж однозначний.

 

Що це означає? Поки що можна зробити кілька висновків щодо підсумків президентських перегонів і подальшого розвитку хакерського скандалу.

1. Вибори 45-го президента США за будь-якого результату увійшли б в історію як недостатньо легітимні,

оскільки обидва головні кандидати на пост президента були причетні до скандалів.

Зокрема, у доповіді йдеться, що кібератаки переслідували дві мети – підірвати шанси на перемогу в президентських виборах Хіларі Клінтон і знизити довіру до американського виборчого процесу в цілому.

Кремль завжди дуже уважно стежив за ходом виборів в США, помічаючи будь-які порушення, щоби згодом вказувати на них, коли США вчергове заговорять про відсутність реальної демократії в Росії.

Якби Клінтон виграла, то додатковим бонусом стала би можливість підриву її легітимності. Грунт для цього був підготовлений скандалами з використанням Клінтон особистої поштової скриньки, підігравання їй керівництвом Демократичної партії на шкоду позиціям Берні Сандерса під час праймеріз, а також зовсім не кришталево чистими джерелами фінансування кампанії.

2. Американські спецслужби не ставлять під сумнів результати виборів у тому, що стосується безпосереднього підрахунку голосів.

Таким чином знімається – однак лише тимчасово, – можливість складної внутрішньополітичної кризи.

Втім, говорити про вирішення цієї проблеми явно зарано. Хоча б через те, що після публікації доповіді переможець виборів Дональд Трамп опиняється немов у пастці: спецслужби за потреби зможуть пролити більше світла на можливу роль Росії в його перемозі.

3. Доповідь також фіксує, що традиційно у Кремля складаються хороші стосунки з тими лідерами, в яких є бізнес-інтереси в Росії.

І тут ключовий момент – спецслужби залишають важливий резерв  для можливого розкручування історії в майбутньому.

У чому він полягає? За конституційним положенням щодо винагороди, президент США не може отримувати кошти від інших країн або урядів.

Компанії, що належать Трампу, традиційно були пов'язані з іноземним бізнесом і вже цього досить, щоб почати говорити про порушення конституції новообраним президентом з його першого дня на службі.

 

                 | Але справа набуває особливої гостроти, якщо серед бізнес-контактів Трампа знайдуться такі, що ведуть до Москви і дозволять довести конфлікт інтересів.

 

До речі, це не меншим чином стосується кандидата на посаду держсекретаря США Рекса Тіллерсона, чиї апетити щодо російської нафти за часи роботи главою ExxonMobil ні для кого не є секретом.

Іронія долі: сюжет з "конфліктом інтересів" певним чином повторює історію зі свідоцтвом про народження Барака Обами. Від 2011 року Трамп був одним з найгучніших скептиків щодо того, що президент Обама народився в США і, відповідно, може займати посаду президента. Тепер подібне звинувачення бумерангом може повернутися до нього.

4. Відносини Трампа зі спецслужбами США добряче зіпсовані.

Сумніви майбутнього президента в об'єктивності висновків спецслужб – удар по існуючій в американському суспільстві вірі в місію тих, хто захищає США на видимих і невидимих фронтах.

Доводити американському суспільству, що правими є не розвідувальники США, а кремлівський лідер – дуже швидкий шлях до власної ізоляції. Останнім американським президентом, який опинився у схожому становищі, був Річард Ніксон, і відомо, чим закінчилася його кар'єра.

За підсумками нинішнього скандалу в перехідній команді Трампа вже з'явився перший бажаючий її залишити.

Ним став колишній директор ЦРУ Джеймс Вулсі, який відмовився від подальшого співробітництва через  позицію Трампа щодо спецслужб.

5. Поведінка Трампа протягом усього "кібергейта" ще раз продемонструвала особливості його темпераменту.

Схоже, він має настільки акцентоване его, що все, що не вписується в його уявлення про дійсність, оголошується неправильним або політично вмотивованим.

Під час кампанії він звинувачував у тенденційності американські ЗМІ. Протягом останнього місяця він піддав сумніву діяльність спецслужб. Його вкрай негативне ставлення до всієї спадщини Обами також добре відоме.

Через це є передчуття, що хороші відносини з Путіним триватимуть до першого протистояння воль і характерів, а потім відбудеться те, що у фізиці називається "відштовхуванням тіл з однаковими зарядами".

6. До того ж Трамп продовжує перебувати в полоні зайвої самовпевненості.

Рік тому він заявив, що має таку міцну підтримку, що навіть якщо застрелить когось на вулиці, то не втратить довіру електорату.

Сьогодні ж це найважливіше питання – чи зміниться в результаті "кібергейта" ставлення американців до Трампа. Від відповіді на нього залежить, як довго Трамп перебуватиме в статусі президента.

І нарешті останній висновок, який стосується не тільки США, але й інших країн світу.

7. Ці вибори стануть також віхою в усвідомленні того, що кібератаки є способом ведення альтернативної війни.

Раніше і в США, і в Росії кібератаки були прирівняні до військових дій, і навіть мали місце спроби укласти пакт про електронний ненапад.

Але тільки зараз провідні країни можуть винести практичні уроки для гарантування своєї кібербезпеки. Швидше за все, остання заява Федеральної служби захисту конституції Німеччини про атаки російських хакерів на сервери ОБСЄ є черговим доказом цієї загрози.

Для країн ЄС, де в нинішньому році мають відбутися вибори, це особливо актуально. Вже зараз очевидно, що всі ці вибори будуть супроводжуватися підозрами про втручання Росії.

 

 

Автор: Юлія Курнишова,

експерт Інституту соціально-економічних досліджень

http://www.eurointegration.com.ua/


09.01.2017 1023 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2003
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1877
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1876
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5566 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2168 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1528

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

769

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

832

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1038

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1019
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1792
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3698
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10284
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26169
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10206 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7734
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

916
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

250
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

279
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

401
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1302
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

901