Проєкт з ліквідації джерел засолення в Калуші реалізувати неможливо (ВІДЕО)

Досі роботи з ліквідації джерел засолення поверхневих вод і водоносного горизонту не розпочалися. Більше того — міська рада не може клопотати про виділення коштів з державного бюджету, оскільки об’єкти, які є джерелом засолення, — Домбровський кар’єр, відвали і хвостосховища, — громаді міста не належать.

Минулого року в Калуші відбулося виїзне засідання Івано-Франківської обласної ради, присвячене екологічним проблемам міста. Відтак обласний бюджет виділив Калушу 2,7 млн гривень на виготовлення проєктно-кошторисної документації з ліквідації джерел забруднення підземних вод та рекультивації порушених земель на території гірничо-технологічних об’єктів колишнього калієво-магнієвого виробництва, інформує Фіртка з посиланням на Вікна.

Проєкт для Калуша виготовив Львівський інститут Гірхімпром за 1,8 млн гривень. Згідно з документом, який представили наприкінці минулого року, кошторис виконання першочергових робіт становить 240 млн гривень. Однак досі роботи з ліквідації джерел засолення поверхневих вод і водоносного горизонту не розпочалися. Більше того — міська рада не може клопотати про виділення коштів з державного бюджету, оскільки об’єкти, які є джерелом засолення, — Домбровський кар’єр,  відвали і хвостосховища, — громаді міста не належать.

Постійна депутатська комісія з питань власності, житлово-комунального господарства та екології Калуської міської ради розглянула питання про підготовку звернень до обласної ради і Кабінету міністрів щодо проєкту з ліквідації джерел забруднення підземних вод. Але за браком інформації рішення не напрацювали. Відтак у вівторок, 25 вересня, комісія зібралася знову. Цього разу участь у її роботі взяла перший заступник міського голови Галина Романко, представники підрозділів міської влади, а також ТОВ «Оріана-Еко» і АТ «Оріана» — компаній, які мали прояснити, кому належать об’єкти і якими мають бути дії міської влади, щоб у Калуші, нарешті, розпочалася ліквідація джерел засолення.

Як пояснила Галина Романко, місто звертатися за фінансування природоохоронних заходів не може, і, оскільки кар’єр і хвостосховище №2 (як з’ясувалося, хвостосховище №1 не має документів. — Авт.) належать АТ «Оріана», то міська рада тричі зверталася до керівника підприємства, яке на 99,9% належить державі, щоб він, у свою чергу, подав запити на державне фінансування заходів з ліквідації джерел засолення. Спочатку він начебто погодився, але згодом відмовився бути виконавцем робіт і розпорядником бюджетних коштів.

Утім, як з’ясувалося під час обговорення, «Оріана» вже не може виконувати роботи на кар’єрі, відвалах і хвостоховищах, бо вони їй більше не належать.

 

Судовий нюанс

Так, у 2016 році Івано-Франківський господарський суд затвердив план санації «Оріани», в якому була передбачена переробка розсолів і створення з цією метою ТОВ «Оріана-Еко». Товариство, яке утворилося в лютому 2017 року, має двох засновників: донедавна 51% статутного капіталу належали АТ «Оріана» (кар’єр, майно тощо) вартістю 187,7 млн гривень, а 49% — ТОВ «Калуська соляна компанія», або 180 млн гривень.

На початку минулого, 2018 року, ТОВ «Оріана-Еко» почало підготовку до налагодження виробництва. Зокрема, в лютому «Оріана» наповнила статутний капітал товариства своїми активами, а ТОВ «Оріана-Еко» взяло в оренду 650 га землі. Тоді ж на офіційному сайті міської ради опублікували інформацію про інвестиційну пропозицію про будівництво установки з переробки розсолів Домбровського кар’єру. Проєкт передбачав будівництво установки з наступним одержанням кам’яної солі, калімагнезії та каустичної соди. Кам’яна сіль та сода каустична могли постачати на виробництво хлору та каустичної соди на ТзОВ «Карпатнафтохім». Калімагнезія — мінеральне добриво для агропромислового комплексу України. Інвестор на той час отримав необхідні для переробки розсолів ліцензії.

Крім того, свої активи, зокрема Домбровський кар’єр і хвостосховища, «Оріана» передала в статутний капітал товариства «Оріана-Еко» в лютому 2018 року. А вже в березні того ж року на все нерухоме майно «Оріани» наклали арешт. Більше року передача майна «Оріани» в статутний фонд ТОВ «Оріана-Еко» оскаржується в судах та навіть стала підставою для порушення кримінальної справи.

«Калуська соляна компанія», в свою чергу, звернулася до суду визнати недійсним пункт загальних зборів акціонерів «Оріана-Еко», яким статутний капітал товариства було збільшено більш ніж на 31 млн гривень — сума ПДВ на активи «Оріани». Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову, однак апеляційний суд у серпні прийняв інше рішення. Відтак на даний момент розмір частки «Оріани» в ТОВ «Оріана-Еко» зменшився до 46% статутного капіталу,  а частка соляної компанії зросла до 54%. Таким чином, зараз приватна компанія має контроль над «Оріана-Еко». І оскільки об’єкти, які становлять екологічну загрозу, належать фактично господарському товариству, то залучити державні кошти на виконання заходів за проєктом Гірхімпрому — неможливо.

Засолення рухається в бік водозабору

Директор ТОВ «Оріана-Еко» Василь Петрів повідомив: щороку в Домбровський кар’єр прибуває в середньому 1,55 млн кубічних метрів води і його рівень зростає на 2,4 метра. Зараз рівень кар’єру вже перевищує водоносні горизонти. Відтак на глибині 20-25 метрів розчин солі з концентрацією 60 грамів на літр виноситься у водоносний горизонт. Засолення рухається в бік Лімниці і міського водозабору. І, оскільки моніторинг не ведеться, ареал засолення невідомий, як і те, коли він дійде до водозабору. Солі з відвалів і хвостосховищ вимиваються опадами і  забруднюють поверхневі води. Ареал засолення від відвалів, за словами Василя Петріва, — 900 гектарів. Проєкт, який для Калуша виготовив Гірхміпром, фактично передбачає ізоляцію відвалів та хвостосховищ, будівництво відвідних каналів того. Це потрібні, але, по суті, тимчасові заходи, які в принципі проблему не усувають.

Єдиний вихід, зазначив Василь Петрів, — переробка розсолів. За його словами, ТОВ «Оріана-Еко» вже виготовило дослідну установку з переробки розсолів і готова починати роботу. Але для цього треба вирішити питання з майном. Так, установку товариство має намір встановити в гаражі, який у статутний капітал внесла «Оріана», проте його досі не звільнили. А, крім того, інвестиції в майно «Оріани» є дуже ризикованими, оскільки воно перебуває під арештом.

Представник АТ «Оріана» Назар Михайлюк запевнив комісію: упродовж місяця гараж звільнять. Проте, це не може бути основною причиною, що гальмує переробку розсолів. На «Оріані» сумніваються, що до цього дійде справа і також кажуть: є судова заборона на відчуження майна, а працювати і переробляти розсоли ТОВ «Оріана-Еко» нічого не заважає.

Між тим, як з’ясувалося, кар’єр і хвостосховища — не лише проблема міста, але й джерело величезних доходів міського бюджету. Так, ТОВ «Оріана-Еко» має борг з оренди землі під цими об’єктами, які займають величезну площу — понад 600 га, що вже сягнув 40 млн гривень. І навіть, зважаючи на те, що кар’єр і хвостосховища становлять екологічну  загрозу і потребують величезних інвестицій, міська рада не має права надати інвестору пільги по оренді землі. Відтак склалася парадоксальна ситуація: всі зацікавлені у вирішенні екологічних проблем, однак законодавче поле не дозоляє бодай якимось чином сприяти інвестору, який, фактично, буде їх вирішувати замість держави.

Уже у жовтні на рівні області заплановано провести круглий стіл щодо вирішення екологічних проблем Калуша. Очевидно, що рішення треба буде шукати на рівні державної влади.

Нагадаємо, що 240 млн гривень — це лише першочергові заходи. Загалом на ліквідацію джерел засолення потрібно близько 1,5 млрд гривень.


29.09.2019 1395
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

731
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2294
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2015
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2036
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6140 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2324 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

196

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1008

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1005

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1266
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

111
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

491
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1953
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26381
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

438
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10353 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7896
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

445
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

293
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

452
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

523
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1458