Проект «Тиша». У Франківську відкривають кафе зі слабочуючими офіціантами

Троє молодих активістів: Євгеній Божевський з Дніпра, Валентина Ротарі (Молдова, м. Бєльці) та Мар’яна Корольчук з Івано-Франківська вперше познайомилися на YEP Startup Summer Camp 2018, міжнародному таборі з підприємництва.

Міжнародний табір з підприємництва проходив 11-15 липня у Києві і за кілька днів молоді люди розробили унікальний проект із назвою «Тиша».

Його суть полягає у створенні кав'ярні, де весь персонал складається з глухих або слабочуючих. Локація розрахована в тому числі і на відвідувачів, котрі не мають особливостей слуху.

Наразі заплановано відкриття таких просторів на базі закладів громадського харчування у містах проживання засновників проекту.

Особливістю стане запровадження інтерактивного меню, де крім текстових назв страв, будуть розміщені картинки-підказки з їх зображенням жестовою мовою, котрі допоможуть зробити замовлення та поспілкуватися з офіціантом.

Проект «Тиша» отримав багато позитивних відгуків на Summer StartUp Camp 2018, як серед учасників, так і серед членів жюрі.

Підхід студентів до вирішення такого складного соціального питання оцінили спеціальною премією від міжнародної компанії Lucky Labs:

«Ми відзначили стартап Тиша ще на церемонії переможців у таборі Summer StartUp Camp 2018. Цей проект вирізнявся з-поміж інших не тільки важливою соціальною складовою, але й доволі оригінальною презентацією. Його автори не з чужих слів знайомі з проблемою інклюзивності і змогли створити корисну ініціативу, яка спрямована не тільки на вирішення бізнес-задач, але й на розширення соціальної орієнтованості», — коментують у прес-службі Lucky Labs.

За словами Валентини Ротарі, співзасновниці проекту, люди із вадами слуху дуже чутливі, їх легко образити.

"Вони мають відкриті серця та прагнуть бути корисними світові, але на жаль, буденні для нас речі для таких людей стають майже нездійсненними. На жаль, глухі найчастіше контактують лише із тими, хто знає мову жестів. Живе спілкування із зовнішнім світом, де панують слова та інтонації, у них часто обмежується походом до лікаря та в магазин. Та іноді навіть цього неможливо зробити без супроводу сурдоперекладача чи без застосування додатку в смартфоні. Тому є потреба саме у взаємодії, у відчутті причетності та залученості до решти соціуму".

Про це дівчина дізналася не з книжок, адже обоє її батьків мають вади слуху.

Валентина цього року отримала диплом магістра психології та працює директоркою ресторану. Дівчина має на меті розпочати реалізацію проекту у своєму місті саме із закладу, котрим керує. Валентина, не зважаючи на притаманний їй оптимізм, досі не впевнена, чи сприймуть належним чином це нововведення в її містечку.

Про другого творця проекту «Тиша», Євгенія Божевського, знає не лише рідне місто, але й, без перебільшення, значна частина країни. Євгеній заснував у Дніпрі школу вивчення мови жестів «Sound of Silence», де всі охочі можуть безкоштовно навчатися та відкривати для себе світ глухих людей, котрий не менш цікавий, ніж той, до якого ми звикли. Хлопець також дуже тісно зіткнувся із даним питанням, адже його прадід був глухим.

Як стверджує Євгеній, проект потребує реклами, але такої, котра буде йти від людини до людини, адже має мрію, що колись мова жестів стане популярним брендом.

17-річна студентка Івано-Франківського національного технічного університету нафти й газу Мар’яна Корольчук також підтримує ідею необхідності популяризації проекту «Тиша».

Дівчина додала, що перед введенням проекту в дію в місті мають проводитися публічні дискусії та організовуватися тематичні події. Потрібно пояснювати людям цілі проекту та різнобічно підготувати підґрунтя до втілення задуму у життя.

Третя співзасновниця проекту «Тиша», Мар’яна Корольчук, має найменший досвід спілкування з глухими, проте нещодавно із власної ініціативи вивчила жестову мову та популяризує її серед друзів та знайомих.

За словами засновників, стартап виконуватиме надзвичайно важливу соціальну функцію: надасть можливість людям із вадами слуху отримати робоче місце та соціалізуватися.

Планується, що це буде спільнота, де слабочуючі і відвідувачі, які вільно чують і розмовляють, зможуть поспілкуватися, повчитися або просто попити кави в тиші. Частина прибутку від проекту буде йти на закупівлю слухових апаратів.


22.08.2018 2055
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1107
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2469
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2083
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2130
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6443 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2415 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

290

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1115

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1140

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1356
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

236
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

559
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2024
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26471
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

522
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10425 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7966
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

505
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

368
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

518
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

592
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1538