Проект «Тиша». У Франківську відкривають кафе зі слабочуючими офіціантами

Троє молодих активістів: Євгеній Божевський з Дніпра, Валентина Ротарі (Молдова, м. Бєльці) та Мар’яна Корольчук з Івано-Франківська вперше познайомилися на YEP Startup Summer Camp 2018, міжнародному таборі з підприємництва.

Міжнародний табір з підприємництва проходив 11-15 липня у Києві і за кілька днів молоді люди розробили унікальний проект із назвою «Тиша».

Його суть полягає у створенні кав'ярні, де весь персонал складається з глухих або слабочуючих. Локація розрахована в тому числі і на відвідувачів, котрі не мають особливостей слуху.

Наразі заплановано відкриття таких просторів на базі закладів громадського харчування у містах проживання засновників проекту.

Особливістю стане запровадження інтерактивного меню, де крім текстових назв страв, будуть розміщені картинки-підказки з їх зображенням жестовою мовою, котрі допоможуть зробити замовлення та поспілкуватися з офіціантом.

Проект «Тиша» отримав багато позитивних відгуків на Summer StartUp Camp 2018, як серед учасників, так і серед членів жюрі.

Підхід студентів до вирішення такого складного соціального питання оцінили спеціальною премією від міжнародної компанії Lucky Labs:

«Ми відзначили стартап Тиша ще на церемонії переможців у таборі Summer StartUp Camp 2018. Цей проект вирізнявся з-поміж інших не тільки важливою соціальною складовою, але й доволі оригінальною презентацією. Його автори не з чужих слів знайомі з проблемою інклюзивності і змогли створити корисну ініціативу, яка спрямована не тільки на вирішення бізнес-задач, але й на розширення соціальної орієнтованості», — коментують у прес-службі Lucky Labs.

За словами Валентини Ротарі, співзасновниці проекту, люди із вадами слуху дуже чутливі, їх легко образити.

"Вони мають відкриті серця та прагнуть бути корисними світові, але на жаль, буденні для нас речі для таких людей стають майже нездійсненними. На жаль, глухі найчастіше контактують лише із тими, хто знає мову жестів. Живе спілкування із зовнішнім світом, де панують слова та інтонації, у них часто обмежується походом до лікаря та в магазин. Та іноді навіть цього неможливо зробити без супроводу сурдоперекладача чи без застосування додатку в смартфоні. Тому є потреба саме у взаємодії, у відчутті причетності та залученості до решти соціуму".

Про це дівчина дізналася не з книжок, адже обоє її батьків мають вади слуху.

Валентина цього року отримала диплом магістра психології та працює директоркою ресторану. Дівчина має на меті розпочати реалізацію проекту у своєму місті саме із закладу, котрим керує. Валентина, не зважаючи на притаманний їй оптимізм, досі не впевнена, чи сприймуть належним чином це нововведення в її містечку.

Про другого творця проекту «Тиша», Євгенія Божевського, знає не лише рідне місто, але й, без перебільшення, значна частина країни. Євгеній заснував у Дніпрі школу вивчення мови жестів «Sound of Silence», де всі охочі можуть безкоштовно навчатися та відкривати для себе світ глухих людей, котрий не менш цікавий, ніж той, до якого ми звикли. Хлопець також дуже тісно зіткнувся із даним питанням, адже його прадід був глухим.

Як стверджує Євгеній, проект потребує реклами, але такої, котра буде йти від людини до людини, адже має мрію, що колись мова жестів стане популярним брендом.

17-річна студентка Івано-Франківського національного технічного університету нафти й газу Мар’яна Корольчук також підтримує ідею необхідності популяризації проекту «Тиша».

Дівчина додала, що перед введенням проекту в дію в місті мають проводитися публічні дискусії та організовуватися тематичні події. Потрібно пояснювати людям цілі проекту та різнобічно підготувати підґрунтя до втілення задуму у життя.

Третя співзасновниця проекту «Тиша», Мар’яна Корольчук, має найменший досвід спілкування з глухими, проте нещодавно із власної ініціативи вивчила жестову мову та популяризує її серед друзів та знайомих.

За словами засновників, стартап виконуватиме надзвичайно важливу соціальну функцію: надасть можливість людям із вадами слуху отримати робоче місце та соціалізуватися.

Планується, що це буде спільнота, де слабочуючі і відвідувачі, які вільно чують і розмовляють, зможуть поспілкуватися, повчитися або просто попити кави в тиші. Частина прибутку від проекту буде йти на закупівлю слухових апаратів.


22.08.2018 2197
Коментарі ()

21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

1241
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

2030
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1262
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1549 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

4234 8
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

34116

На сьогоднішній день в Івано-Франківську проживає від двох до трьох, тисяч осіб, що потребують реабілітації, і їх кількість постійно зростає – приблизно на 200-300 людей щомісяця.

217

У соцмережах широко розповсюджені так звані «захисні молитви» або «сильні молитви». 

223

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

561

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

963
20.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1333
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

1416
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

822
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2138
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12392
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1700
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1470
19.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30660 1
20.01.2025

Дональд Трамп склав присягу та став 47-м президентом США. Церемонія інавгурації відбулась у Вашингтоні.  

510
17.01.2025

Онук останнього імператора Австро-Угорщини та голова будинку Габсбургів закликав до знищення Російської Федерації, назвавши це головною зовнішньополітичною метою Європи.  

1064
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

445
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

532