агенція новин

Про щирість

 

 

У суботу в «Мармуляді» відбувся черговий поетичний бій. Двадцять три молоді поети з шести міст Західної України мали кожний (кожна) по дві хвилини, щоби самим відловити екзистенцію й дати щось таке слухачам. Серед них було зо п’ять досить таки пристойних і перспективних. Найсильнішою, на мій смак, виявилася львівська делегація. Переможець, наш земляк Женя Філатов, також виглядав досить пристойно.

 

Взагалі, було прикольно і сигара курилася з доброю тягою. Як член журі, намагався зберегти пристойну дистанцію. Й не зміг. Дістав мене не юний поет, а старий знайомий Денис Овчар. Прийшлося йому нахамити. Хоча, напевне, дарма нахамив. Овчар людина хороша і зробив він для франківського мистецтва більше, аніж деякі лауреати Шевченківської премії.

 

Але ж нащо було йому згадувати оту «щирість у мистецтві»! Скільки мандрую мистецькими тусовками, стільки чую, що «справжнє» мистецтво має бути «щирим». Цей народницький забобон зазвичай «по замовчуванню» вибачають представникам колгоспної самодіяльності. Бездарність невиліковна.

 

У низовій мистецькій традиції «щирість» ставлять вище майстерності. Це такі дешеві понти невправних митців. Мовляв, ми голімі, зате щирі! Гірко мені стало, що такі притомні люди, як Денис, повторюють мантри дрімучих колгозанів.

 

Якщо головним критерієм мистецтва є щирість, тоді найвищим проявом мистецтва є крик з вікна людини, яку дістало життя, родичі, друзі і неякісний алкоголь. Людину дістали, вона щиро (щиріше нема куди) кричить у вікно, кричить всьому світові: «Пішли ви всі на… !» Проте, це ж не мистецтво. Це лише крик. Людина покричить, покричить і повернеться до пляшки і шматка ковбаси. Або поріже собі вени. Жодного перформенсу.

 

Акт мистецтва полягає в тому, щоби розкласти дійсність на елементи, а вже потім з них створити іншу дійсність, яка б була більш справжньою, аніж та, котра за вікном. Мистецтво є «штукою». Воно штучне. Для мистецького «перепризначення дійсності» потрібна майстерність. А відчуття щирості (лише відчуття!) виникає вже на наступному етапі, коли нова штучна (й, повторюся, більш справжня, аніж сама справжність) дійсність вступає у магічну гру з читачем, слухачем, глядачем.

 

Це аксіома. Це настільки відомі речі, що їх навіть незручно пояснювати.

 

А хто прагне щирості, нехай дивиться по ТРК «Україна» програму «Пусть говорят». Там щирі алканавти щиро розповідають про те, як вони щиро вбивали і мучили родичів, друзів і що при цьому відчували. Це – не «штука», це пряма і щира дійсність. Якщо, скажімо, цю дійсність технічно (без обробки) перекинути у формат мистецтва, результатом буде гі…но. Хто не вірить, нехай спробує.

 

Митець не забов’язаний бути щирим. Митцеві бажано бути майстром.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


20.10.2018
Олена Британська

Вчора, 19 жовтня, депутати Івано-Франківської обласної ради провели виїзне засідання у Коломийському районі. Цього разу виїзне засідання стосувалось освіти. Спочатку обранці оглянули освітні заклади району. Першою зупинкою став Отинійський проф

767
15.10.2018
Ростислав Ковтун

АН «Фіртка» поспілкувалася з майбутнім кандидатом у Президенти. Говорили про політику, сім'ю, національну ідею і про те, як на практиці можливо перезаснувати Україну.

7338 1
12.10.2018
Лідія Бойко

У свої 32 він той, хто знає, що таке «гарячі точки». На власні очі побачив смерть. Був поранений і вцілів. Правда, травма, отримана на війні, нагадує про себе і нині.

632
11.10.2018

Жильцям пам’ятки архітектури по вулиці Коновальця, 16 доводиться у залі суду відстоювати свої земельні права. Їм виступає Івано-Франківська міська рада та сусід-депутат Олег Капустяк.

6406 1
09.10.2018
Олександра Бакун

Відома в Івано-Франківську лікар, активна альпіністка та просто тендітна жінка з сильним характером Ірина Кишакевич розповіла про сходження на найвищу вершину Західної Європи.

1812
01.10.2018

Майстри із карпатського села Космач зберігають і відтворюють давнє мистецтво та ремесла гуцулів.

1676 1

Порівняння та аналіз законопроекту № 9140 в деталях.  Так щоб зрозумів кожний. 

626

Чотири роки тому за нього проголосувала перелякана дезорієнтована більшість, якій він здавався настільки добродушним і поміркованим, що навіть путін посоромиться воювати з ним. Нині більшість прагне помсти і розправ. Порошенко все ще впливає на армію,

425

На ватному ворожому  каналі Ваннюс, що віднедавна де-юре перестав належати Мураєву і перейшов до Медведчука з Портновим, цим горе-юристам, відбулися цікаві кадрові ротації.

639

Під Хмельником розкинувся пишний ярмарок. Сотні здоровенних маж згрудилися на фарному майдані, загони повнилися худобою.

662
21.10.2018

Виявлене біля Сонця НЛО завбільшки як наша планета. Помітив цей об'єкт відомий уфолог Скотт Ворінг.

36
14.10.2018

Вчені по всьому світу б'ють на сполох, адже планета Нібіру стала однією з головних небезпек, яка загрожує всьому живому на Землі.

6457 1
07.10.2018

Британець Джейсон Каллум зняв на відео загадковий темний об'єкт, що пролітає поруч із Місяцем.

756
16.10.2018

Україна як ніколи близька до створення Єдиної помісної церкви.

121
07.10.2018

На даний час існує безліч запитань без відповідей. Люди не можуть правильно та доречно дати відповідь на запитання: що таке душа і тіло?

349
16.10.2018

Два досвідчених і дуже майстерних шахових гравця сіли за дошку з чорно-білими клітинами і розставили на ній   свої війська.

129
21.10.2018

Женя і Жання - пара з Івaно-Франківська, взяла участь у рeаліті-шоу телеканалу "ТЕТ" ЛaвЛавCar.

1186 1
20.10.2018

Ціни можуть суттєво різнитися, оскільки залежать від планування, площі і якості ремонту житлового об'єкта.

1254 1
20.10.2018

17 жовтня працівники комунального підприємства обласної ради "Пам'ять" провели експедицію у село Павлівка Тисменицького району, аби дослідити ліс.

1639
19.10.2018

Вражаючі осінні барви парку Тараса Шевченка з’явилися у мережі.

2353