агенція новин

Про щирість

 

 

У суботу в «Мармуляді» відбувся черговий поетичний бій. Двадцять три молоді поети з шести міст Західної України мали кожний (кожна) по дві хвилини, щоби самим відловити екзистенцію й дати щось таке слухачам. Серед них було зо п’ять досить таки пристойних і перспективних. Найсильнішою, на мій смак, виявилася львівська делегація. Переможець, наш земляк Женя Філатов, також виглядав досить пристойно.

 

Взагалі, було прикольно і сигара курилася з доброю тягою. Як член журі, намагався зберегти пристойну дистанцію. Й не зміг. Дістав мене не юний поет, а старий знайомий Денис Овчар. Прийшлося йому нахамити. Хоча, напевне, дарма нахамив. Овчар людина хороша і зробив він для франківського мистецтва більше, аніж деякі лауреати Шевченківської премії.

 

Але ж нащо було йому згадувати оту «щирість у мистецтві»! Скільки мандрую мистецькими тусовками, стільки чую, що «справжнє» мистецтво має бути «щирим». Цей народницький забобон зазвичай «по замовчуванню» вибачають представникам колгоспної самодіяльності. Бездарність невиліковна.

 

У низовій мистецькій традиції «щирість» ставлять вище майстерності. Це такі дешеві понти невправних митців. Мовляв, ми голімі, зате щирі! Гірко мені стало, що такі притомні люди, як Денис, повторюють мантри дрімучих колгозанів.

 

Якщо головним критерієм мистецтва є щирість, тоді найвищим проявом мистецтва є крик з вікна людини, яку дістало життя, родичі, друзі і неякісний алкоголь. Людину дістали, вона щиро (щиріше нема куди) кричить у вікно, кричить всьому світові: «Пішли ви всі на… !» Проте, це ж не мистецтво. Це лише крик. Людина покричить, покричить і повернеться до пляшки і шматка ковбаси. Або поріже собі вени. Жодного перформенсу.

 

Акт мистецтва полягає в тому, щоби розкласти дійсність на елементи, а вже потім з них створити іншу дійсність, яка б була більш справжньою, аніж та, котра за вікном. Мистецтво є «штукою». Воно штучне. Для мистецького «перепризначення дійсності» потрібна майстерність. А відчуття щирості (лише відчуття!) виникає вже на наступному етапі, коли нова штучна (й, повторюся, більш справжня, аніж сама справжність) дійсність вступає у магічну гру з читачем, слухачем, глядачем.

 

Це аксіома. Це настільки відомі речі, що їх навіть незручно пояснювати.

 

А хто прагне щирості, нехай дивиться по ТРК «Україна» програму «Пусть говорят». Там щирі алканавти щиро розповідають про те, як вони щиро вбивали і мучили родичів, друзів і що при цьому відчували. Це – не «штука», це пряма і щира дійсність. Якщо, скажімо, цю дійсність технічно (без обробки) перекинути у формат мистецтва, результатом буде гі…но. Хто не вірить, нехай спробує.

 

Митець не забов’язаний бути щирим. Митцеві бажано бути майстром.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


19.07.2018

Коли знаходжу білий гриб або корбана, отримую адреналін.  Є багато їстівних грибів, але я за ними йду не для того, щоб їсти чи продати. Те, що приношу, переважно роздаровую, – розповідає 42-річний Юрій Соломченко.

270
15.07.2018

У випуску говоримо про: помилку Трампа, футбольну вакханалію в Росії, останній тиждень роботи Верховної ради, злидні від Гройсмана, побиття козака Гавриляка, скандальну забудову в Пасічній...

466
15.07.2018
Юрій Андрухович

ФІФА, яку в нашій країні останніми днями так часто й недобре згадують, не завжди стелилася перед Росією. Щоправда, й Росія в ті часи була до певної міри іншою й офіційно називалася Радянським Союзом.

203
11.07.2018

Чого чекати у наших місцевих університетах та які особливості цьогорічного прийому на навчання, нам розповіли ректори трьох національних університетів Івано-Франківська.

938
08.07.2018
Ростислав Ковтун

Існуючий годинник є точною копією автентичного годинника, який висів на Ратуші з дня її побудови і до 2007 року. З 2005 року старий годинник ламався і часто не працював і тому було прийняте рішення виготовити копію оригінального годинника.

619
08.07.2018

У випуску говоримо про: смерть Левка Лук'яненка, скандал в Парламенті, президентську гонку, падіння рівня освіти, хорватів-патріотів, падаючі балкони...

712

Наприкінці сорокових років, з метою покарати німців та знищити дух німецького народу, союзники розгорнули в Німеччині кампанію денацифікації.

195

Якби я писав нову конституцію в конституанті – органі, покликаному до проектування основного закону, -  я би означив українців, в першу чергу, не як громадян, а як мисливців. Гантерів.

123

Щось останнім часом сталося з публічними оптимістами. Чи то їхній оптимізм кудись випарувався, чи то побачили вони зловісні відблиски на пляшках з віскі і пророчі написи на колорадських жуках.

182

Там, де суспільство історично втратило свої вищі касти, квітне такий собі «культ простоти».

174
15.07.2018

Десятки повідомлень про політ над Землею гігантських НЛО жахливої форми щодня заповнюють інформаційний простір.

687
08.07.2018

Дослідники космічного простору активно обговорюють подію, що сталася біля узбережжя США. Там в океан впав великий об'єкт, що світився.

1466
08.07.2018

Часто НЛО спостерігають на півдні країни. Так, в червні минулого року поблизу Тилігульського лиману в Одеській області очевидці зняли на відео поява світних фігур в небі.

237
28.06.2018

Психосоматика. Це такий напрямок в медицині, який займається впливом наших емоцій, страхів і психологічних блоків на здоров’я.

3014 1
28.06.2018

Під час недільної зустрічі з вірними, Святіший Отець поділився думками про те, як реакція оточуючих на події, пов’язані з народженням Йоана Хрестителя, є індикатором справжньої віри.

360
15.07.2018

На будові майстру, котрий знаходився на 6 поверсі, потрібен був робітник, котрий працював на землі.

132
18.07.2018

У Калуші на проспекті Лесі Українки відкрили новий магазин «АТБ», куди люди в чергу вишикувалися ще з сьомої години.

1830 1
18.07.2018

Гошівський монастир сестер Пресвятої родини ще з 1911 року є місцем теплого прийому для багатьох гостей і потребуючих.

978
17.07.2018

Уродженка Прикарпаття Уляна Библюк, випускниця Київського політехнічного інституту, зачаровує своєю відкритістю і позитивом.

1318 1
16.07.2018

Дивовижний гриб з червоними пелюстками, які роблять його схожим на морську зірку, відшукали любителі “тихого полювання” в лісі на Прикарпатті.

3085