Про шляхту герба Сас

Колись тут жила шляхта. Потім її не стало. Й нинішня нешляхта робить так, щоби про шляхту забули. Навіть про ту, яка вела свій рід з місцевих дідичів та не відступала від східного обряду.

Скажімо жив колись у Крихівцях такий собі Іван Демкович, шляхтич герба Сас. Вів рід від бояр. Та й герб його суто місцевий, легенда якого привязана до короля Данила, що буцім-то зустрів в Карпатах лицаря Гвідо (або Гуйда) Марамурешського з Драго-Сасів й взяв його з раттю під свою корону.

Правда це чи ні, невідомо, проте найперші фіксовані у 1262 році польськими гербовниками шляхтичі герба Сас мали прізвище Драгомирецькі. Щось знайоме й від Крихівців недалеке. А Іван Демкович й зовсім був крихівецьким. Себто, Креховецьким. Й під цим прізвищем увійшов до історії як перший генеральний писар Богдана Хмельницького та полковник Корсунського полку.

Певно лише цих двох позицій було б достатньо для того, щоби в Крихівцях зробити музей видатного краянина. Тут вже не має місця для колгоспних спекуляцій щодо «гнобителів» та «клятих експлуататорів» як у випадку  з Потоцькими. Та й не лише музеєм можна було б вшанувати память про людину, що створила та першим очолила урядову канцелярію (й, паралельно, «міністерство закордонних справ») козацької держави.

А так, мало хто знає про Івана Креховецького. На офіційному сайті села є куца до непристойності згадка про нього, та й, мабуть, все. Франківська влада, до компетенції якої належать тепер Крихівці, також не спішить з монументом.

Хоча, як на мене, Іван Креховецький залишив в історії слід помітніший за «основоположника раціонального бджільництва» Петра Прокоповича, чиє погруддя гордо підноситься поряд з самим дитинцем Потоцьких. Та й на відміну від Петра Івановича, який все життя провів у Бахмацькому районі на Чернігівщині, Іван Демкович-Креховецький розпочав своє життя на наших ґрунтах.

Може комусь мозолить око гербовий щит зі стрілою та зірками? Може нащадків босоногого селянства нестримно верне від шляхетського чину? Адже за імперських часів відомі ідеологи, історики-сраколизи та карєрні народолюбці немало попрацювали над антишляхетською міфологією.

Але ж і згаданий Прокопович не був дранем. Був з тих бахмацьких козаків, що отримали дворянські привілеї з царських рук. Що вже й казати про Хмельницького з Виговським, українських шляхтичів герба Абданк. Перший, попри всі історичні «зальоти», канонізований від острог аж до пір’я на гетьманській шапці. Другого довгий час записували до зрадників і ворогів народу, але тепер, слава Богу, вшанували неоковирним (зате «багатим») пам’ятником у Манявському скиті.

То чим за них гірший Іван Креховецький? Не вийшов в гетьмани? А може суть у гербі? От Абданк або ж Кораб хороші, а Сас – ні? Тут ми вступаємо на терени конспірології. Я гортаю гербовник, дивлюся на династичні прізвища українських Сасів. Знаходжу серед них Арсеничів, Бачинських, Ільницьких, Малковичів, Селецьких, Жеребецьких, Струтинських, Крушельницьких, Кульчицьких, Тарнавських та багатьох інших. Пристойні родини, відомі прізвища. Чого лише варте імя Соломії Крушельницької.

Напевне не в конспірології справа. А в тому, що традиції вимагають династичного, а не кланового носія. В тому, що корінні принципи мають спиратися не на зграї вуличних крикунів, чиновницькі сімї або ж на «польових командирів», а на зрілий істеблішмент, свідомий свого місця та своє ролі.


17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2425
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19534
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1747
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1220 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2268
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3874

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

139

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2010

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

697

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1310
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

380
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

907
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24402
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

638
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

611
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

747
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1641
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8052
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

490
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

781
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2056 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

738