агенція новин

Про проблеми з інвестиціями: саме час запастися песимізмом

 

Численні інвестиційні форуми, які відбуваються в світі, просто зобов'язані випромінювати оптимізм. Нехай вони організовані конкретними банками, галузями, країнами або регіонами. Вони і випромінюють цей опитимізм. Я не буду критикувати тих, хто, власне, його випромінює, «робота у людей така», але хотів би зробити кілька важливих зауважень.Перш за все - відзначити, що головний механізм світової кризи - це падіння сукупного попиту, як приватного, так і державного. А ніякого іншого кінцевого попиту в світі немає. Відповідно, виникає принципове питання - звідки інвесторам брати прибуток, адже він утворюється в економіці виключно в результаті продажу кінцевому споживачеві, який купує товар чи послугу для того, щоб ними користуватися, а не перепродувати далі.Зазначу, що з того, що сказано в попередньому абзаці зовсім не випливає, що прибуток отримати неможливо в принципі. Це лише означає, що загальний його обсяг в економіці падає, а значить, або він повинен падати рівномірно по областях діяльності, по регіонах і країнах, або ж він повинен якось перерозподілятися - тобто «одним густо, а іншим пусто».По-друге, оскільки вся методологія оцінки майбутнього прибутку була побудована на методах, розроблених в період кредитної підтримки кінцевого попиту, сьогодні вони не працюють.Іншими словами, інвестори та їх консультанти, насправді, не можуть спланувати результати своєї діяльності на основі більш-менш традиційних способів оцінки. Або вони повинні використовувати якісь ексклюзивні методи, або ж - практично напевно помиляються, подобається це комусь чи ні. Відповідно, майже всі оцінки інвестиційних перспектив того чи іншого об'єкта (регіону, галузі, країни) не відповідають реаліям.Зазначимо, що інвестори - не ідіоти, і цю обставину дуже тонко відчувають. А тому - не квапляться розлучитися з грошима, а довго думають, як себе правильно вести і, все частіше і частіше, приймають рішення не ризикувати.По-третє, ключовим елементом будь-якої стратегії у такій ситуації є розробка якогось «ексклюзиву», який повинен працювати незалежно від розвитку кризи. Його можуть придумати і ті, хто зацікавлений в інвестиціях, і ті, у кого в наявності «гарячі» гроші, і посередники, але це повинен бути саме ексклюзив, унікальним чином прив'язаний до якихось обставин, які слабо схильні до кризи.

 На жаль, люди, які займаються інвестиціями останні 30 років, роблять це досить типовим способом і важко від них очікувати чогось іншого. Люди взагалі консервативні і не люблять відмовлятися то методів, які принесли їм успіх, нехай вже і зрозуміло, що більше вони не будуть ефективними. А насправді, з урахуванням масової пропаганди, зрозуміли це ще далеко не всі.По-четверте, принципово змінюється сам підхід до інвестицій. Ключовим словом останніх десятиліть був «прибуток» - його потрібно було максимізувати і операціоналізувати (тобто отримувати в найбільш зручній формі). Сьогодні ситуація міняється, потрібно переходити до стратегії збереження капіталу, але як це робити поки не дуже ясно, як і визначити місця, де це можна зробити оптимальним чином.З усього вищесказаного можна зробити кілька висновків. Головний - що сьогодні потрібно шукати тих, хто може придумати той самий ексклюзив, про який йшлося вище. І це повинні бути люди або організації, які, як мінімум, розуміють, в чому полягають механізми кризи і як вони впливають на розвиток ситуації. А також - як будуть впливати в майбутньому. Відзначимо, що зовсім не обов'язково, щоб ці люди самі ж реалізовували стратегію, яку вони придумають - загалом, це зовсім різні види діяльності.Крім того, потрібно категорично відмовитися від політики зовнішнього управління своїми капіталами. Так, звичайно, страшно прикро втратити гроші з власної дурості, але ще більш прикро, втратити їх по дурості чужий. Як я вже зазначав, сьогодні не існує інститутів, які б в регулярному порядку мали стратегії інвестиційного поведінки в кризові та посткризові часи, а значить, управляти вашими капіталами вони будуть за старими лекалами. Що з високою вірогідністю несе для вас серйозні збитки. Відзначимо, що, з урахуванням необхідності суттєвого скорочення правлячого класу багатих людей, ці помилки будуть підтримуватися, так що навіть покарати за них буде скрутно. Це, до речі, вже зрозуміли на своїй шкурі деякі учасники процесів, наприклад, Норвегія, у якої серйозні проблеми з можливістю користування власним стабфондом. А також - бебі-бумери США, які стикаються з проблемами своїх пенсійних накопичень.Зрозуміло, що знайти фахівців з кризи досить складно, особливо якщо врахувати, що інвестори повинні мати з ними щось спільне, грубо кажучи, розуміти один одного з півслова. Таких компаній, призначених для задоволення гострої потреби в інформації, має бути сотні й сотні.З цієї причини ще один висновок - будь-який великий інвестор сьогодні повинен сам готувати собі команду, яка буде працювати з його капіталами. Виховувати їх, готувати і пестити, прив'язувати до себе, щоб не втекли до інших інвесторів і так далі.Загалом, на закінчення залишається сказати, що інвестиційний процес сьогодні, в умовах кризи - це справа складна, і записні оптимісти, загалом, можуть виявитися «не зовсім правими» у своєму екстазі.

Михайло Хазін,

Опубліковано: worldcrisis.ru

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


09.10.2011 Михайло Хазін 496 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...

21.02.2020
Ростислав Ковтун

Яке найулюбленіше заняття українців? Правильно — рахувати гроші, особливо чужі, а особливо, якщо це гроші чиновників.

1676
19.02.2020

Про місце театру і його роль, сучасного глядача та мистецтво, відмову від політичної кар’єри та плани на 2020-й.

535
15.02.2020
Марія Лутчин

"Nissan Leaf" створив своєрідний феномен серед електромобілів в Україні. Сьогодні цей автомобіль є одним із найпоширеніших і найулюбленіших електрокарів серед українських водіїв.

782
11.02.2020

За підсумками попередніх сесій прикарпатські мажоритарники 93 рази виступали ініціаторами законотворчих ініціатив – 87 разів були ініціаторами законопроєктів, а 6 разів – ініціаторами проєктів Постанов.

5638
10.02.2020
Люся Грибик

Нещодавно Прикарпаття сколихнула новина про смерть 18-річної студентки від анорексії. Дівчина займалась сироїдінням, аж поки вага не знизилася до критичного рівня. Врятувати її не вдалось...

1587
09.02.2020
Ростислав Ковтун

У Франківську люди намагаються завадити повторному продажу своїх недобудованих квартир та сподіваються на закон.

16670 6

Нещодавнє призначення вже ексголови Івано-Франківської ОДА на високу урядову посаду прямо не стосується якихось преференцій чи переваг для конкретного регіону або області.

783

Інформація насправді ніколи не була зброєю, як не дивно — здебільшого вона заважає.

373

Напевно, усі знають, що у наш часте, що ми звикли називати “політикою”, має кілька рівнів. 

1061

У вересні 2018 року до першого класу вступили діти, які навчатимуться впродовж 12 років за Концепцією Нової української школи.

1378 1
20.02.2020

Неопізнані літаючі об’єкти (НЛО) над Карпатами спостерігали багато людей. Неймовірні історії про аномальні явища в Карпатах, які гуцули не могли вигадати. Шокуючі розповіді очевидців про зустрічі в горах з космічними прибульцями.  

785
11.02.2020

Хто такі мольфари, чим вони займаються та чи справді володіють надприродними силами.

3616 1
26.01.2020

Посадковий апарат "Чан'е-4" і ровер "Юйту-2" надіслали нові знімки, отримані на поверхні зворотної сторони Місяця.

1830 1
08.02.2020

Сім'я Гюрджян з Лисичанська виховує 10 прийомних дітей.

1077
28.01.2020

Сьогодні місцевим жителям та гостям Івано-Франківська вже звично, що Архікатедральний і Митрополичий собор Воскресіння Христового, або як у народі просто кажуть «катедра»...

1818
11.02.2020

Одного разу почалася сильна злива. Всі діти прибігли додому, але наймолодшої доньки не було.

863
25.02.2020

В ефір телеканалу СТБ вийшла найбільш шокуюча програма «Один за всіх» за всі сезони.

8228
25.02.2020

Як повідомлялось раніше, Держпродспоживслужба оштрафувала на 70 тисяч гривень Івано-Франківський молокозавод.

2705
25.02.2020

Габріела все життя прожила в Литві і ніколи не була в Україні.

4201
24.02.2020

Роман Клюба на сцені головного вокального шоу країни також заспівав англомовну композицію Make it rain (Ed Sheeran).

2219