Про проблеми з інвестиціями: саме час запастися песимізмом

 

Численні інвестиційні форуми, які відбуваються в світі, просто зобов'язані випромінювати оптимізм. Нехай вони організовані конкретними банками, галузями, країнами або регіонами. Вони і випромінюють цей опитимізм. Я не буду критикувати тих, хто, власне, його випромінює, «робота у людей така», але хотів би зробити кілька важливих зауважень.



Перш за все - відзначити, що головний механізм світової кризи - це падіння сукупного попиту, як приватного, так і державного. А ніякого іншого кінцевого попиту в світі немає. Відповідно, виникає принципове питання - звідки інвесторам брати прибуток, адже він утворюється в економіці виключно в результаті продажу кінцевому споживачеві, який купує товар чи послугу для того, щоб ними користуватися, а не перепродувати далі.



Зазначу, що з того, що сказано в попередньому абзаці зовсім не випливає, що прибуток отримати неможливо в принципі. Це лише означає, що загальний його обсяг в економіці падає, а значить, або він повинен падати рівномірно по областях діяльності, по регіонах і країнах, або ж він повинен якось перерозподілятися - тобто «одним густо, а іншим пусто».



По-друге, оскільки вся методологія оцінки майбутнього прибутку була побудована на методах, розроблених в період кредитної підтримки кінцевого попиту, сьогодні вони не працюють.



Іншими словами, інвестори та їх консультанти, насправді, не можуть спланувати результати своєї діяльності на основі більш-менш традиційних способів оцінки. Або вони повинні використовувати якісь ексклюзивні методи, або ж - практично напевно помиляються, подобається це комусь чи ні. Відповідно, майже всі оцінки інвестиційних перспектив того чи іншого об'єкта (регіону, галузі, країни) не відповідають реаліям.



Зазначимо, що інвестори - не ідіоти, і цю обставину дуже тонко відчувають. А тому - не квапляться розлучитися з грошима, а довго думають, як себе правильно вести і, все частіше і частіше, приймають рішення не ризикувати.



По-третє, ключовим елементом будь-якої стратегії у такій ситуації є розробка якогось «ексклюзиву», який повинен працювати незалежно від розвитку кризи. Його можуть придумати і ті, хто зацікавлений в інвестиціях, і ті, у кого в наявності «гарячі» гроші, і посередники, але це повинен бути саме ексклюзив, унікальним чином прив'язаний до якихось обставин, які слабо схильні до кризи.

 



На жаль, люди, які займаються інвестиціями останні 30 років, роблять це досить типовим способом і важко від них очікувати чогось іншого. Люди взагалі консервативні і не люблять відмовлятися то методів, які принесли їм успіх, нехай вже і зрозуміло, що більше вони не будуть ефективними. А насправді, з урахуванням масової пропаганди, зрозуміли це ще далеко не всі.



По-четверте, принципово змінюється сам підхід до інвестицій. Ключовим словом останніх десятиліть був «прибуток» - його потрібно було максимізувати і операціоналізувати (тобто отримувати в найбільш зручній формі). Сьогодні ситуація міняється, потрібно переходити до стратегії збереження капіталу, але як це робити поки не дуже ясно, як і визначити місця, де це можна зробити оптимальним чином.



З усього вищесказаного можна зробити кілька висновків. Головний - що сьогодні потрібно шукати тих, хто може придумати той самий ексклюзив, про який йшлося вище. І це повинні бути люди або організації, які, як мінімум, розуміють, в чому полягають механізми кризи і як вони впливають на розвиток ситуації. А також - як будуть впливати в майбутньому. Відзначимо, що зовсім не обов'язково, щоб ці люди самі ж реалізовували стратегію, яку вони придумають - загалом, це зовсім різні види діяльності.



Крім того, потрібно категорично відмовитися від політики зовнішнього управління своїми капіталами. Так, звичайно, страшно прикро втратити гроші з власної дурості, але ще більш прикро, втратити їх по дурості чужий. Як я вже зазначав, сьогодні не існує інститутів, які б в регулярному порядку мали стратегії інвестиційного поведінки в кризові та посткризові часи, а значить, управляти вашими капіталами вони будуть за старими лекалами. Що з високою вірогідністю несе для вас серйозні збитки. Відзначимо, що, з урахуванням необхідності суттєвого скорочення правлячого класу багатих людей, ці помилки будуть підтримуватися, так що навіть покарати за них буде скрутно. Це, до речі, вже зрозуміли на своїй шкурі деякі учасники процесів, наприклад, Норвегія, у якої серйозні проблеми з можливістю користування власним стабфондом. А також - бебі-бумери США, які стикаються з проблемами своїх пенсійних накопичень.



Зрозуміло, що знайти фахівців з кризи досить складно, особливо якщо врахувати, що інвестори повинні мати з ними щось спільне, грубо кажучи, розуміти один одного з півслова. Таких компаній, призначених для задоволення гострої потреби в інформації, має бути сотні й сотні.



З цієї причини ще один висновок - будь-який великий інвестор сьогодні повинен сам готувати собі команду, яка буде працювати з його капіталами. Виховувати їх, готувати і пестити, прив'язувати до себе, щоб не втекли до інших інвесторів і так далі.



Загалом, на закінчення залишається сказати, що інвестиційний процес сьогодні, в умовах кризи - це справа складна, і записні оптимісти, загалом, можуть виявитися «не зовсім правими» у своєму екстазі.

Михайло Хазін,

Опубліковано: worldcrisis.ru


09.10.2011 Михайло Хазін 1251 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1363
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1042
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2059
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3545
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1335
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1320

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1671

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

487

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1128

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1294
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

348
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24248
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

496
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

400
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

607
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1500
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

672
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

3232
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

586
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1492 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

607
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

522