агенція новин

Про проблеми з інвестиціями: саме час запастися песимізмом

 

Численні інвестиційні форуми, які відбуваються в світі, просто зобов'язані випромінювати оптимізм. Нехай вони організовані конкретними банками, галузями, країнами або регіонами. Вони і випромінюють цей опитимізм. Я не буду критикувати тих, хто, власне, його випромінює, «робота у людей така», але хотів би зробити кілька важливих зауважень.Перш за все - відзначити, що головний механізм світової кризи - це падіння сукупного попиту, як приватного, так і державного. А ніякого іншого кінцевого попиту в світі немає. Відповідно, виникає принципове питання - звідки інвесторам брати прибуток, адже він утворюється в економіці виключно в результаті продажу кінцевому споживачеві, який купує товар чи послугу для того, щоб ними користуватися, а не перепродувати далі.Зазначу, що з того, що сказано в попередньому абзаці зовсім не випливає, що прибуток отримати неможливо в принципі. Це лише означає, що загальний його обсяг в економіці падає, а значить, або він повинен падати рівномірно по областях діяльності, по регіонах і країнах, або ж він повинен якось перерозподілятися - тобто «одним густо, а іншим пусто».По-друге, оскільки вся методологія оцінки майбутнього прибутку була побудована на методах, розроблених в період кредитної підтримки кінцевого попиту, сьогодні вони не працюють.Іншими словами, інвестори та їх консультанти, насправді, не можуть спланувати результати своєї діяльності на основі більш-менш традиційних способів оцінки. Або вони повинні використовувати якісь ексклюзивні методи, або ж - практично напевно помиляються, подобається це комусь чи ні. Відповідно, майже всі оцінки інвестиційних перспектив того чи іншого об'єкта (регіону, галузі, країни) не відповідають реаліям.Зазначимо, що інвестори - не ідіоти, і цю обставину дуже тонко відчувають. А тому - не квапляться розлучитися з грошима, а довго думають, як себе правильно вести і, все частіше і частіше, приймають рішення не ризикувати.По-третє, ключовим елементом будь-якої стратегії у такій ситуації є розробка якогось «ексклюзиву», який повинен працювати незалежно від розвитку кризи. Його можуть придумати і ті, хто зацікавлений в інвестиціях, і ті, у кого в наявності «гарячі» гроші, і посередники, але це повинен бути саме ексклюзив, унікальним чином прив'язаний до якихось обставин, які слабо схильні до кризи.

 На жаль, люди, які займаються інвестиціями останні 30 років, роблять це досить типовим способом і важко від них очікувати чогось іншого. Люди взагалі консервативні і не люблять відмовлятися то методів, які принесли їм успіх, нехай вже і зрозуміло, що більше вони не будуть ефективними. А насправді, з урахуванням масової пропаганди, зрозуміли це ще далеко не всі.По-четверте, принципово змінюється сам підхід до інвестицій. Ключовим словом останніх десятиліть був «прибуток» - його потрібно було максимізувати і операціоналізувати (тобто отримувати в найбільш зручній формі). Сьогодні ситуація міняється, потрібно переходити до стратегії збереження капіталу, але як це робити поки не дуже ясно, як і визначити місця, де це можна зробити оптимальним чином.З усього вищесказаного можна зробити кілька висновків. Головний - що сьогодні потрібно шукати тих, хто може придумати той самий ексклюзив, про який йшлося вище. І це повинні бути люди або організації, які, як мінімум, розуміють, в чому полягають механізми кризи і як вони впливають на розвиток ситуації. А також - як будуть впливати в майбутньому. Відзначимо, що зовсім не обов'язково, щоб ці люди самі ж реалізовували стратегію, яку вони придумають - загалом, це зовсім різні види діяльності.Крім того, потрібно категорично відмовитися від політики зовнішнього управління своїми капіталами. Так, звичайно, страшно прикро втратити гроші з власної дурості, але ще більш прикро, втратити їх по дурості чужий. Як я вже зазначав, сьогодні не існує інститутів, які б в регулярному порядку мали стратегії інвестиційного поведінки в кризові та посткризові часи, а значить, управляти вашими капіталами вони будуть за старими лекалами. Що з високою вірогідністю несе для вас серйозні збитки. Відзначимо, що, з урахуванням необхідності суттєвого скорочення правлячого класу багатих людей, ці помилки будуть підтримуватися, так що навіть покарати за них буде скрутно. Це, до речі, вже зрозуміли на своїй шкурі деякі учасники процесів, наприклад, Норвегія, у якої серйозні проблеми з можливістю користування власним стабфондом. А також - бебі-бумери США, які стикаються з проблемами своїх пенсійних накопичень.Зрозуміло, що знайти фахівців з кризи досить складно, особливо якщо врахувати, що інвестори повинні мати з ними щось спільне, грубо кажучи, розуміти один одного з півслова. Таких компаній, призначених для задоволення гострої потреби в інформації, має бути сотні й сотні.З цієї причини ще один висновок - будь-який великий інвестор сьогодні повинен сам готувати собі команду, яка буде працювати з його капіталами. Виховувати їх, готувати і пестити, прив'язувати до себе, щоб не втекли до інших інвесторів і так далі.Загалом, на закінчення залишається сказати, що інвестиційний процес сьогодні, в умовах кризи - це справа складна, і записні оптимісти, загалом, можуть виявитися «не зовсім правими» у своєму екстазі.

Михайло Хазін,

Опубліковано: worldcrisis.ru

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


09.10.2011 Михайло Хазін 444 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...

20.09.2019
Лілія Горковенко

У свідомості сучасного українця сформувався стереотип поліцейського, що охороняє публічний порядок та займається профілактикою правопорушень. Проте успіх служіння суспільству – в єдності трьох складових: навчання, практики та науки.

1817 1
17.09.2019

Пану Василю 42 роки, він має 200 голів породистих овець, часто носить традиційне гуцульське вбрання, хвацько грає на дримбі, допомагає іншим вівчарям і вірить, що гуцули і вівці – це нероздільно.

595
15.09.2019
Марія Лутчин

Тарас Назарук - керівник салону VOLT, який спеціалізується на доставці автомобілів зі США "під ключ". Компанія у своїй роботі керується принципом збереження довкілля через популяризацію електромобілів у місті.

1786
13.09.2019
Марія Лутчин

У неділю, 13 жовтня у Дністровському каньйоні відбудеться вже традиційне «Свято неба». Унікальне свято парапланеризму та дельтапланеризму цьогоріч пройде у форматі «Eco-Active Life Style».

1402
11.09.2019
Олена Британська

На форумі запрошені спікери обговорювали, що потрібно для залучення інвестицій та які умови зараз диктує світ, розглядали практичні кейси та підводні камені.

916
09.09.2019
Люся Грибик

У сучасному світі кожна жінка повинна мати кваліфікованого лікаря - гінеколога.

5859 2

Депутатську недоторканність скасували, ОК. Тут не про те, що вчора чимало потенційних «жертв» добровільно відали зброю своїм майбутнім «вбивцям».

520

Сьогодні так модно використовувати до всього слово "мульти". Мультиварка, мультивітаміни...

2297 2

Після жахливої катастрофи в Дрогобичі із людськими жертвами і втратою майна, де впав під"їзд житлового будинку.

820 1

Ціна росте хутчіш за міст – комусь це вигідно, еге ж?.. Замість потроєння вартості – мер навпаки міг отримати чималу компенсацію. Але чомусь так не зробив…

2658
17.09.2019

Кілька днів тому у невеличкому селі Вітрова Балка, що знаходиться у Полтавській області, сільські мешканці зафільмували НЛО.

471
11.09.2019

Здається, Всесвіт ніколи не перестане нас вражати!

413 1
30.08.2019

Понад сто років тому у віддаленому районі Сибіру пролунав потужний вибух, який був відчутний у радіусі 100 кілометрів.

1133
18.09.2019

Дитина приходить до місця, якого не знає і не розуміє. Чому мама каже мовчати? Чому тато не дозволяє бігати? Чому світять свічки та багато квітів?

228
18.09.2019

Більшість слів, які ми вимовляємо в повсякденному житті, впливають на наше майбутнє. Є слова, які притягують удачу, а є ті, які її відлякують.

536
20.08.2019

Мандрівний проповідник прийшов з важкою вістю у чуже місто.

1009
21.09.2019

Прикарпатка скаржиться на зіпсуті продукти, які продають  в одному із супермаркетів області. Мове йде про магазин "Колібріс" в місті Богородчани, пише Фіртка. Як розповідає Ірина Федів, вона мала намір купити квасолю та сир, проте, продукти були ду

1293 2
20.09.2019

У селищі Більшівці історики натрапили на нові докази радянського терору — масове поховання закатованих українців.

5366 3
20.09.2019

Прикарпатець Віктор Худяк опублікував в мережі Фейсбук світлини наближення зими, відзняті на горі Паренки (1735 м).

1943 1
19.09.2019

На прилавках магазинів зустрічається масло селянське солодковершкове "Карпатське" 73% жиру.

3534