Про понти в костюмах

 

Знайомий доцент-гуманітарій бідкається: «Капець науці настає!». Ну, це він, зрозуміло, не про світову науку, а про те, що вважається за таку в Україні. А далі теревенить про фінансування та згадує «старі-добрі часи». Коли з державного «верху» лився нескінченний грошовий потік.

А я також починаю згадувати ті «старі-добрі». Про професорів, які отримували зарплату у 800 радянських рублів (тепер за купівельною спроможністю еквівалентно десь 16 тисяч гривень) й за ці гроші розповідали про «переваги зрілого соціалізму» та «світле комуністичне майбутнє». Згадую, як потім, на початку дев’яностих, вони з проповідників наукового комунізму спазматично намагалися перекваліфікуватися на проповідників націоналізму. Але також «наукового».

Їм, зрештою, було глибоко по барабану, що саме проповідувати. Їх турбували лише дві речі: гроші і статус вченого. При тому останній вони трактували по-своєму. Це був не статус дослідника з лабораторії і не статус мандрівника архівами. Це був статус «галузевого жреця». Сановитого дядька у дорогому костюмі, що сидить у президії під портретами покійних корифеїв і ревно служить «невмирущій традиції».

Не розвиває її, а саме служить. Охороняє від змін та «невірних трактувань». Й отримує за це гроші.

І таких «жреців» була більшість. Навіть у деяких природничих галузях реальні й віртуальні президії складалися переважно із «жреців», а не справжніх науковців. Не дивно, що науки врешті-решт зійшли на пси та залишилися без фінансування. Й дійсно, що там є нині фінансувати? Понти в костюмах?

Тому, наприклад, коли виникла проблема наукового дискурсу з польськими вченими про трагічні Волинські події 1943 року, виявилося, що в Україні дуже мало реальних спеціалістів, спроможних на рівних дискутувати з польськими істориками. Політичних крикунів та «жреців» – повно, а науковців з фактами, документами і притомними концепціями – лічені одиниці.

Я вже не кажу про науково-військовий потенціал. Бо як не назви красиво танк – «Булат», «Оплот», «Ятаган» чи ще якось, але насправді всі вони лише чергові модифікації антикварних радянських Т-64 і Т-80. Тоді, коли країні вкрай знадобилася допомога інженерної науки, та спромоглася хіба що струшувати пил з креслень та патентів часів Брежнєва. Можна також запитати: якщо в нас колись розроб­ляли міжконтинентальні ракети, то чому й досі най­грізнішою українською балістичною зброєю є старенька «Точка-У»?

Мені не відомо, як саме бачить цю ситуацію майже 99-річний Борис Патон, який вже 55 років очолює Національну Академію наук України, і що він взагалі бачить. Але, при всій повазі до нього як до реального вченого, на сьогодні він (і такі, як він) здаються лише «ширмою» для продовження панування у науці «жерців».

І поки що ми маємо те, що маємо. Не літературознавство, а культи мертвих (й напівмертвих) письменників. Не історичну науку, а ресурс для пропагандистської халтури. Не філософію, а статті Дацюка на «УП». Не політологію, а зграю штабних політтехнологів. Не соціологію, а майстрів малювати рейтинги. Й так далі.

І коли десь уже розробляють технології безпілотних авто та штучного інтелекту, в нас закликають відключити інтернет та сперечаються про бісовщину у дитячих книжках. Й це ж не від вродженої дикості. Це від того, що наука в Україні не займає належного їй місця, а перетворюється на ритуальну контору. Політикам це вигідно. А нам? Питання, зрозуміло, риторичне.

 

http://report.if.ua/


22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

733
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2300
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2022
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2039
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6148 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2326 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

198

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1011

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1007

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1268
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

114
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

493
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1955
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26383
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

441
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10356 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7898
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

449
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

296
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

454
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

525
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1460