Про понти в костюмах

 

Знайомий доцент-гуманітарій бідкається: «Капець науці настає!». Ну, це він, зрозуміло, не про світову науку, а про те, що вважається за таку в Україні. А далі теревенить про фінансування та згадує «старі-добрі часи». Коли з державного «верху» лився нескінченний грошовий потік.

А я також починаю згадувати ті «старі-добрі». Про професорів, які отримували зарплату у 800 радянських рублів (тепер за купівельною спроможністю еквівалентно десь 16 тисяч гривень) й за ці гроші розповідали про «переваги зрілого соціалізму» та «світле комуністичне майбутнє». Згадую, як потім, на початку дев’яностих, вони з проповідників наукового комунізму спазматично намагалися перекваліфікуватися на проповідників націоналізму. Але також «наукового».

Їм, зрештою, було глибоко по барабану, що саме проповідувати. Їх турбували лише дві речі: гроші і статус вченого. При тому останній вони трактували по-своєму. Це був не статус дослідника з лабораторії і не статус мандрівника архівами. Це був статус «галузевого жреця». Сановитого дядька у дорогому костюмі, що сидить у президії під портретами покійних корифеїв і ревно служить «невмирущій традиції».

Не розвиває її, а саме служить. Охороняє від змін та «невірних трактувань». Й отримує за це гроші.

І таких «жреців» була більшість. Навіть у деяких природничих галузях реальні й віртуальні президії складалися переважно із «жреців», а не справжніх науковців. Не дивно, що науки врешті-решт зійшли на пси та залишилися без фінансування. Й дійсно, що там є нині фінансувати? Понти в костюмах?

Тому, наприклад, коли виникла проблема наукового дискурсу з польськими вченими про трагічні Волинські події 1943 року, виявилося, що в Україні дуже мало реальних спеціалістів, спроможних на рівних дискутувати з польськими істориками. Політичних крикунів та «жреців» – повно, а науковців з фактами, документами і притомними концепціями – лічені одиниці.

Я вже не кажу про науково-військовий потенціал. Бо як не назви красиво танк – «Булат», «Оплот», «Ятаган» чи ще якось, але насправді всі вони лише чергові модифікації антикварних радянських Т-64 і Т-80. Тоді, коли країні вкрай знадобилася допомога інженерної науки, та спромоглася хіба що струшувати пил з креслень та патентів часів Брежнєва. Можна також запитати: якщо в нас колись розроб­ляли міжконтинентальні ракети, то чому й досі най­грізнішою українською балістичною зброєю є старенька «Точка-У»?

Мені не відомо, як саме бачить цю ситуацію майже 99-річний Борис Патон, який вже 55 років очолює Національну Академію наук України, і що він взагалі бачить. Але, при всій повазі до нього як до реального вченого, на сьогодні він (і такі, як він) здаються лише «ширмою» для продовження панування у науці «жерців».

І поки що ми маємо те, що маємо. Не літературознавство, а культи мертвих (й напівмертвих) письменників. Не історичну науку, а ресурс для пропагандистської халтури. Не філософію, а статті Дацюка на «УП». Не політологію, а зграю штабних політтехнологів. Не соціологію, а майстрів малювати рейтинги. Й так далі.

І коли десь уже розробляють технології безпілотних авто та штучного інтелекту, в нас закликають відключити інтернет та сперечаються про бісовщину у дитячих книжках. Й це ж не від вродженої дикості. Це від того, що наука в Україні не займає належного їй місця, а перетворюється на ритуальну контору. Політикам це вигідно. А нам? Питання, зрозуміло, риторичне.

 

http://report.if.ua/


05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

313
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1707
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3162
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1144
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1170
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1205 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

245

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1119

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

945

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

416
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

330
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2490
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1241
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1318
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

550
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15181
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7481
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

338
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

648 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

469
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

385
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

474