Про невідворотність

Кожного року весна упосліджує песимістів. Ті стогнуть «все пропало», а природа показує маловірам, що сили оновлення формують майбутнє поза людськими сумнівами та страхами.

Декому здається, що зміни в нас відбуваються черепашачими темпами. Що провінційна архаїка міцно тримає суспільство за хвіст. З одного боку, так воно і є. Але, поки хвіст потерпає в неволі, головами людей проносяться справжні революційні вихори. Навколишній цинізм згущується у нові форми розуміння. Люди перестають сподіватися на партійну мудрість, месію та закордонних «благоробів». Люди нарешті починають мислити практично.

Ще три роки тому теревенили про всесвітню місію та райські перспективи безвізу. Ще три роки тому збиралися подолати корупцію, розмножуючи правоохоронні контори та розповідали про «очищення через люстрацію» та пильний громадський контроль. Й де тепер той поросячий романтизм? Й в кого тепер на утриманні тодішні романтики?

Нині стрілки уваги поволі (але впевнено) повертаються на раціональні азимути. Люди починають розуміти, що майбутнє треба робити своїми руками. Що глобальні друзі відрізняються від глобальних ворогів лише тим, що не плутають заробітки з переконаннями. Що треба вчитися не в тих, кого призначили академіками, а в тих, хто реально чогось досягнув. Що за все треба платити. Й не стільки, скільки хочеш, а рівно ту суму, яка вискакує в рамці.

Комусь все це огидно. Хтось чекає на чергову психічну епідемію, на рушення посполитих та на повернення того світу, де за слідування правильній лінії давали цукерки. Але цього чекають переважно старші. Молодь знає, що всі лінії неправильні і всі ідеології виникли на тому битому шляху, де пройдисвіт зустрів компанію йолопів.

Деякі намагаються пояснити батькам, що в кожній ідеології основним питанням є: «Хто на ній заробить?» Батьки тоскно дивляться на ті товсті книжки, якими їх дурили в навчальних закладах і вперто намагаються вірити, що не все в цьому світі продається. Але тієї віри вже небагато лишилося. Й з кожною черговою надею савченко її все меншає і меншає…

А весняний потік життя невблаганно змиває в минуле ілюзії та дурні сподівання. Десь в тому потоці пливе папірець з пісенькою про драні штани, а поряд з ним пливуть репутації «вічних активістів», партизанські сподівання босоти, пророцтва гірських пияків, кіна про народних месників та видана за місцеві податки макулатура.

Кажуть, що попереду ще багато цікавого. Адже в благословенній Богом Галичині накопичена ціла гора завернутого в папірці лайна. Весняні потоки вже підбираються до її підніжжя. Й коли підберуться і почнуть розмивати, ото буде справжня революція.

Ще тільки зрушили перші архівні коробки, ще тільки струсили пил з надписаних хімічними олівцями папок, а в декого вже затрусилися ноги й те, до чого вони кріпляться. А процес лише ж почався. Адже ті «свідки правильних ліній», які чверть століття тому перефарбувалися з пролетарського авангарду на будівничих державності, навіть добре не підчистили за собою. Вони сподівалися, що їхні талановиті дітки, добравшись до посад та вбравшись у вишиванки, закриють проблему назавжди.

Але історія не скриня зі зручним набором шкільних міфів та повчальних прикладів. Це мстива темрява, з якої виходять на світ війни великі й маленькі. Її не вийде забути, вмовити чи закадити церковним ладаном. Те, що має прийти – прийде. Бо ж невідворотнє.


Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2425
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19534
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1747
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1220 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2268
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3874

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

139

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2010

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

697

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1310
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

380
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

907
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24402
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

638
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

611
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

747
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1641
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8052
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

490
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

781
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2056 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

738