Про невідворотність

Кожного року весна упосліджує песимістів. Ті стогнуть «все пропало», а природа показує маловірам, що сили оновлення формують майбутнє поза людськими сумнівами та страхами.

Декому здається, що зміни в нас відбуваються черепашачими темпами. Що провінційна архаїка міцно тримає суспільство за хвіст. З одного боку, так воно і є. Але, поки хвіст потерпає в неволі, головами людей проносяться справжні революційні вихори. Навколишній цинізм згущується у нові форми розуміння. Люди перестають сподіватися на партійну мудрість, месію та закордонних «благоробів». Люди нарешті починають мислити практично.

Ще три роки тому теревенили про всесвітню місію та райські перспективи безвізу. Ще три роки тому збиралися подолати корупцію, розмножуючи правоохоронні контори та розповідали про «очищення через люстрацію» та пильний громадський контроль. Й де тепер той поросячий романтизм? Й в кого тепер на утриманні тодішні романтики?

Нині стрілки уваги поволі (але впевнено) повертаються на раціональні азимути. Люди починають розуміти, що майбутнє треба робити своїми руками. Що глобальні друзі відрізняються від глобальних ворогів лише тим, що не плутають заробітки з переконаннями. Що треба вчитися не в тих, кого призначили академіками, а в тих, хто реально чогось досягнув. Що за все треба платити. Й не стільки, скільки хочеш, а рівно ту суму, яка вискакує в рамці.

Комусь все це огидно. Хтось чекає на чергову психічну епідемію, на рушення посполитих та на повернення того світу, де за слідування правильній лінії давали цукерки. Але цього чекають переважно старші. Молодь знає, що всі лінії неправильні і всі ідеології виникли на тому битому шляху, де пройдисвіт зустрів компанію йолопів.

Деякі намагаються пояснити батькам, що в кожній ідеології основним питанням є: «Хто на ній заробить?» Батьки тоскно дивляться на ті товсті книжки, якими їх дурили в навчальних закладах і вперто намагаються вірити, що не все в цьому світі продається. Але тієї віри вже небагато лишилося. Й з кожною черговою надею савченко її все меншає і меншає…

А весняний потік життя невблаганно змиває в минуле ілюзії та дурні сподівання. Десь в тому потоці пливе папірець з пісенькою про драні штани, а поряд з ним пливуть репутації «вічних активістів», партизанські сподівання босоти, пророцтва гірських пияків, кіна про народних месників та видана за місцеві податки макулатура.

Кажуть, що попереду ще багато цікавого. Адже в благословенній Богом Галичині накопичена ціла гора завернутого в папірці лайна. Весняні потоки вже підбираються до її підніжжя. Й коли підберуться і почнуть розмивати, ото буде справжня революція.

Ще тільки зрушили перші архівні коробки, ще тільки струсили пил з надписаних хімічними олівцями папок, а в декого вже затрусилися ноги й те, до чого вони кріпляться. А процес лише ж почався. Адже ті «свідки правильних ліній», які чверть століття тому перефарбувалися з пролетарського авангарду на будівничих державності, навіть добре не підчистили за собою. Вони сподівалися, що їхні талановиті дітки, добравшись до посад та вбравшись у вишиванки, закриють проблему назавжди.

Але історія не скриня зі зручним набором шкільних міфів та повчальних прикладів. Це мстива темрява, з якої виходять на світ війни великі й маленькі. Її не вийде забути, вмовити чи закадити церковним ладаном. Те, що має прийти – прийде. Бо ж невідворотнє.


Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1186
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2512
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2107
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2160
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6533 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2448 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

331

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1143

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1277

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1394
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

271
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

581
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2057
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26506
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

550
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10458 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8006
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

530
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

398
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

541
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

619
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1578