Про назви, які залишаються

В історії кожного краю була особлива «доба називання». Доба, коли навколишнє ще не зустрілося зі своїми назвами, коли всі різноманітні згущення матерії – гори, моря, острови, річки, ліси – востаннє були безіменними. Коли люди підкрадалися до них зі своїми назвами, як мисливець підкрадається до дикого і вільного звіра.

Як виглядає, первісні назви були короткими і смішними. «У» – казав волохатий предок, тицяючи пальцем у напрямі гори, а інший, за тисячі кілометрів від нього кричав: «Е!», на  повні легені вдихаючи морське повітря. Їхні немиті приятелі згідно кліпали голодними очима: «у-у, е-е». Потім вони забували ці назви, перейменовували навколишнє ще раз й ще, й лише ті ландшафтні імена, які подобалися жіноцтву, залишалися.

Адже саме індоєвропейські жінки, навчаючи індоєвропейську малечу, мали час та індоєвропейське натхнення удесяте й усоте означувати найближчу від печери річку приємним звукосполученням «dn». А ті підростаючі індоєвропейці, які погано запам’ятовували, отримували по дупі, після чого запам’ятовували краще. Завдяки чому ми й маємо нині слова «дно» й «одне», а також назви «Дунай», «Дон», «Дніпро», «Дністер» тощо. При тому ім’я богині Дану забуте. Що нам ті боги. Тут й без них так багато цікавого й недопитого.

Востаннє Європу переназивали ті переселенці зі сходу, які зруйнували античний світ. На відміну від греків і римлян предкам сучасних європейців подобалося присвоювати ландшафтним об’єктам  імена своїх отаманів. Ця підлабузницька звичка свідчила, окрім іншого, про несмак та пихатість варварів.

Рафінований римський інтелектуал Боецій помітив це ще у шостому столітті й нам, на жаль, нема чого додати до його іронічних коментарів. Побіжне ознайомлення з «Готським альманахом» підтверджує феномен отаманоманії.

Так Дом Вельфів почався від войовничого добродія на ім’я Еґ (помер у 646 році), завдяки якому у Верхній Найстрії й досі багато топонімів зі смішним геканням у корінні. Засновники Ліхтенштайнського Дому меченосці Ґуго і Рапото залишили свої пречудові імена пагорбам навколо Рорау. Завдяки лангобардським князям на півночі Італії пощезали звучні етруські та латинські топоніми, натомість з’явилися ландшафтні об’єкти з назвами «Покко», «Обіццо» тощо.

Не стане перебільшенням висновок, що деякі з народів органічно володіють номінативним мистецтвом, а деяким, навпаки, краще притримувати свій ентузіазм.

За межами римської цивілізації таких відвертих згіршень не відбулося. Не думаю, що сарматська чи сацька назва торгової факторії на березі Борисфену була кращою за ту, яку закріпили за нею нащадки перевізника Кия. Хоча дещо й ріже вухо. Хто, наприклад, у наші часи наважиться назвати доньку Либіддю? Або ж сина Щеком?

Іноді я думаю про тих, кому спало на думку назвати наше місто Івано-Франківськом. Намагаюся уявити собі їхній спосіб мислення, відтак залишаю ці намагання. Зрештою, навіть якщо нинішня назва доживе до єврокитайської доби, нащадки теперішніх галичан все одно скоротять її до якого-небудь «Іфаня».

Років десять тому я склав кумедну карту, де спробував спрогнозувати, як будуть називатися наші міста через 100 років. Львів може стати Лаоваєм (ті з читачів, котрі розуміють китайську, зможуть оцінити відтінки назви), Тернопіль – Тяньбао, що набагато шляхетніше. Тенденція до спрощення вже тепер виглядає на довготривалий тренд.

Напевне, варто вже тепер повернути Проскурову його симпатичну історичну назву. Бо мені й уявити страшно, на що ті китаїзовані нащадки перетворять «Хмельницький».


Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1290
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1017
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2031
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3512
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1310
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1295

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1612

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

462

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1103

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1273
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24229
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

477
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2640
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

567
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1477
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

650
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15345
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

458
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

532
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1324 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

592
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

503