Прізвиська росіян у світі: від "тибли" до "шураві"

 

/data/blog/59546/8337bd34affbc85a22e9c0dacbaaef8a.jpg

 

Виявляється, росіян у світі називають не лише відомими в Україні не надто політкоректними словами "москаль" та "кацап".

 

Журналісти Еспресо.TV зібрали та дослідили походження всіх найвідоміших та найпопулярніших прізвиськ росіян у світі.

 

"Маучже" 

Так росіян за часів Союзу називали в Кореї. Цікаво, що саме слово походить від китайського слова "маозу" (або "моуцзи"), що означає "бородань", так називали росіян китайці. 

"Веняляйнен і Рюсся"

Нейтральне позначення росіян фінською мовою - "веняляйнен". "Рюсся" - зневажливе. Зараз слово "рюсся" вживається в розмовній мові часто відносно всіх російськомовних, які знаходяться у Фінляндіїї, що походять з колишнього СРСР.

Але спочатку таке прізвисько вживалося по відношенню до православного населення (здебільшого етнічно карельського). 

Цікаво, що популярний коктейль Black Russian по-фінськи звучить як Musta Ryss? - "Чорний русак". "Вислів" русская рулетка "перекладається як ryss ruletta, але іноді говорять і fi: vуnalainen ruletta. 

"Тибла, Тіблена" 

Так росіян називають естонці. "Тибла" прийшло від нецензурного звернення "ти, бл.". Так спочатку в Естонії називали бійців Червоної Армії в 1918-1920, 1940-1941 і 1944 рр. 

А під час радянської влади цей вираз став поширеним серед корінного населення. Після здобуття свободи слова та незалежності в 1991 році воно міцно увійшло в лексикон, як презирливе і образливе прізвисько російськомовних жителів країни, особливо тих, які не володіють місцевою мовою. 

"Шураві"

Спочатку введення солдат СРСР в Афганістан (російський еквівалент слова шоураві -? Ourav ?: радянський). Зараз це нейтральне слово, навіть шанобливо, позначення всіх росіян в арабських країнах.

"Іван" 

З часів Другої світової війни у Німеччині та США російських називають "Іванами". У відповідь росіяни називають німців "фрицами", а, крім того, кавказців - "Хачико", "хачами". "Хач" по-вірменськи означає "хрест", і це одне з найпоширеніших у Вірменії імен. 

"Наташі"

Так, як правило, почали називати російських та російськомовних жінок протягом останнього десятиріччя у мусульманських країнах (Єгипет та Туреччина).

Щороку на узбережжі цих країн відпочиває чимало туристок з Росії. А місцеве населення через розповсюдженість імені Наташа, ледь не кожну жінку з Росії називає таким чином.  

Існує й інша версія походження цього прізвиська. Справа в тому, що в турецькій мові є слово ''ask" (АШК) - перекладається як "любов", причому любов між чоловіком і жінкою. Також, там є слово з англійської мови слово ''нат '' (nat) - яке означає ''натуральний '', ''природний'' і т.п. Тож, можливо, завдяки поєднанню цих двох слів і народилося це прізвисько.

Зрештою слово "наташі" у Єгипті та Туреччині має негативний відтінок.  Дуже часто у місцевого населення воно асоціюється з жінками легкої поведінки з країн постраряднського простору.

"Москаль"

Найпоширеніша в Україні назва росіян походить від слова "Московія", яким називали Московську державу, оскільки з Руссю, чи грецьким варіантом цього слова - Росією, її в Україні та Білорусі не ототожнювали. 

Цікаво, що негативний відтінок прізвисько отримало не відразу. У XVIII-XIX ст. під час походів російські війська жили не в казармах і таборах, а на "постоє" в хатах корінних жителів, які їх годували. Ситий або голодний буде солдат (москаль) залежало від його вміння "домовитися" з господарями будинку щодо харчів. 

Крім того, російські солдати були небайдужі до місцевих дівчат. Однак відносини тривали тільки поки москалі були гостями селища. І коли службовий обов'язок кликав солдата в інші землі, стосунки з місцевими дівчатами забувалися. Тоді з'явилося дієслово "москаль", яке означало шахраювати, дурити. 

До речі, "москалями" росіян називають не лише в Україні, а і в Польщі та Білорусі. 

Цікавий факт - найпекучіший сорт часнику на Полтавщині також називають "москалем".

"Кацап" 

Одні вчені кажуть "кацап" походить від слова "цап" (тобто козел). Голеному українцеві бородатий росіянин нагадував козла. Інші - бачать тут тюркські корені, і слово "касап" перекладають як "різник, розбишака".

Існують також різні похідні від слова кацап: Росію називають "Кацапією", "Кацапєтовкою", "Кацапурією", "Кацапляндією" або "Кацапстаном".

До речі, у літературі і фольклорі дуже часто можна зустріти слово "кацап". Ось, наприклад, українське прислів'я - "Бог створив цапа, а чорт кацапа" (українське прислів'я).


21.09.2014 1062 0
Коментарі (0)

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

496
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

10983 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1835
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1732
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2737
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4593

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

330

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1035

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1448

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1320
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1699
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1506
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1221
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

592
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

668
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1861
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

2082 10
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20361
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

336
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

692 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

724
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1072