Прикарпатський лікар - автор наукового відкриття

 

/data/blog/34581/188f467ebc52268740f655ee5eb394eb.jpg

Диплом дійсного члена інтелектуального клубу творчих особистостей «Галицькі кмітливці», а ще — квиток почесного читача обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка на проведеному тут засіданні цього клубу вручили Василеві Поповичу — вченому-винахідникові, авторові першого в історії Івано-Франківського національного медуніверситету, нашого краю і всієї Західної України наукового відкриття в галузі медицини.

 

Він у 2011-му став лауреатом обласної премії ім. Герасима Терсенова для винахідників і раціоналізаторів, а торік був удостоєний титулу «Найкращий науковець Прикарпаття».

 

— Парадокс у тім, — сказала директор бібліотеки Людмила Бабій, — що прикарпатський професор, доктор медичних наук і водночас лікар-онколог, оториноларинголог, дитячий оториноларинголог вищої категорії Василь Попович більше знаний світовій спільноті вчених-медиків, аніж в Україні. Його особистий внесок у розвиток медичної науки відзначено такими престижними закордонними нагородами, як медаллю ім. Петра Капіци Російської академії наук, орденом «Золотий орел» Європейської академії природничих наук, орденом «Шевальє» Бельгійської академії наук...

 

На засіданні клубу «Галицькі кмітливці», звичайно ж, найбільше довелося розповідати про себе і свої здобутки в науці й медичній практиці, в царині винахідництва й раціоналізаторства, відповідати на запитання присутніх самому Василеві Івановичу. Він уродженець м. Долини, наприкінці березня зустрів своє 53-річчя. Фахову освіту здобував у Львівському медучилищі, Томському державному медуніверситеті. Там, у Росії, після закінчення ВНЗ В. Попович певний час працював у клініках науково-дослідних установ. До речі, заодно він був одним з організаторів і керівником Сибірського центру української культури «Джерело». Але, звичайно, тягнуло його на Батьківщину. Повернувшись на рідне Прикарпаття, із жовтня 2001-го вчений завідує курсом оториноларингології в івано-Франківському медуніверситеті, через кілька років організовує кафедру оториноларингології з курсом хірургії голови та шиї.

 

Коло наукових досліджень В. Поповича — органозберігаючі методи лікування пухлин голови та шиї; методи комплексного лікування при хронічних запальних процесах носа і навколоносових пазух; програми реабілітації отоларингологічних хворих. Він організовував Центр мікрохірургії і реконструктивної хірургії ЛОР-органів на базі ОКЛ, а на базі ОДКЛ — Центр ендоскопічної хірургії ЛОР-органів у дітей і Центр слухомовної реабілітації поганочуючих та глухих дітей.

 

Тема ж наукового відкриття в галузі медицини, здійсненого колективом науковців медуніверситету під керівництвом В. Поповича, звучить досить складно як для не обізнаних з цим: «Закономірний зв’язок між розвитком хронічного аспіринового поліпозного риносинуїту і порушенням метаболізму арахідонової кислоти в організмі людини». Варто зауважити, що в Україні за всі роки її незалежності зроблено загалом лише 46 наукових відкриттів. Тим престижнішим є почесне місце, яке займає серед їх авторів наш краянин.

 

Василь Іванович бере активну участь у благодійних проектах, як-от «Реконструкція будинку перестарілих у с. Чернієві» — спільно з БФ «Henri Nouwen», «Лікарня для ведмежат» у рамках проекту «Лікарня, доброзичлива до дитини» спільно з Європейською асоціацією студентів-медиків «EMSA» і міжнародним фондом ЮНіСЕФ, «Почуй мене» — програма безоплатного протезування глухих дітей (а це важлива соціальна проблема) спільно з міжнародним фондом ЮНіСЕФ і торговельною маркою «Pampers». На зустрічі в інтелектуальному клубі творчих особистостей організатори винахідництва й раціоналізаторства на Прикарпатті Богдан Середюк та Лідія Шляхтич високо оцінювали творчий доробок Василя Поповича у цій сфері. Про співпрацю з ним у галузі онкології та в реабілітації ЛОР-хворих дітей вели мову головні лікарі обласного онкодиспансеру — Володимир Романчук та обласної дитячої клінічної лікарні — Радислав Котурбаш, побажали гостеві клубу підкорення нових наукових вершин проректор з науки ІФНМУ Ігор Вакалюк, професор ІФНТУНГ Едуард Кузьменко, відомий краєзнавець Петро Арсенич. Пісенні твори подарували вченому вихованці професора ПНУ ім. В. Стефаника Христини Михайлюк — четвертокурсниця інституту мистецтв Надія Вівчарук та студентське вокальне тріо «Едельвейс».

 

Іван Гаврилович, Галичина


19.04.2013 1457 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1989
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1873
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1872
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5553 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2164 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1523

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

758

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

821

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1023

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1014
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1788
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3694
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10271
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26162
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10197 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7724
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

912
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

236
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

274
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

395
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1296
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

898