агенція новин

Праісторія: загадки і вигадки

На жаль, інтерпретаторами праісторії часто стають люди далекі від археологічної науки, які не мають достатньо фахових знань. І тоді на світ Божий з'являються псевдонаукові сенсації про трипільців, які рознесли цивілізацію на всі сторони світу і обов'язково були українцями, про Кам'яну могилу з "шумерськими" написами, про так звані карпатські "мегаліти"...

 

Як відомо, до праісторії належить та частина минулого, про яку не існує писемних свідчень. Інтерпретація подій того далекого часу нерідко межує з мистецтвом, адже дослідник має справу тільки з рештками матеріальної культури і вимушено звертається до творення уявних образів, щоб наповнити духовним змістом загадкові археологічні знахідки. Але разом з тим археологія - дуже точна наука, яка не залишає місця для відвертих вигадок.

 

 

Покордонні знання археології

 

На жаль, інтерпретаторами праісторії часто стають люди далекі від археологічної науки, які не мають достатньо фахових знань. І тоді на світ Божий з'являються псевдонаукові сенсації про трипільців, які рознесли цивілізацію на всі сторони світу і обов'язково були українцями, про Кам'яну могилу з "шумерськими" написами, про так звані карпатські "мегаліти" тощо.

 

"Знання про праісторію базуються на археології, яка є підставою для уявлень про ті часи, про які відсутні писемні джерела, - розповідав журналістові "ГК" кандидат історичних наук, археолог Тарас Ткачук. - І говорити про праісторію мали би фахівці, які розуміють, що археологія - це дуже точна наука. У нас же на цю тему здебільшого розмірковують дилетанти... Я мало чув людей, які б проголошували себе знавцями, скажімо, квантової фізики - ця наука настільки складна, що ставить межу любителям. У світі формул їм нічого робити, зате на рівні поверхневих знань - їх розвелося скільки завгодно".

 

За словами науковця, поява історичних псевдосенсацій свідчить про тривалу кризу в гуманітарній вищій освіті, яка тягнеться ще з часів Радянського Союзу. Навіть навчання в одному з найпрестижніших радянських вузів (однокурсниками Тараса Ткачука були теперішній міністр освіти і науки Дмитро Табачник та народний депутат Микола Томенко) не гарантувало фахових знань, якщо студент з власної ініціативи не займався самоосвітою, яка б включала в себе, зокрема, вивчення іноземних мов. Наукові праці із загальносвітової археології не існували ні в російському, ні, тим більше, в українському перекладах. Зрештою, така спеціальна література без знання англійської, німецької чи бодай польської мов не доступна і тепер.

 

"Інформацію із загальної археології нам давали виключно по кордону колишнього Радянського Союзу, - згадував Тарас Ткачук. - Все, що було поза межами цього кордону, - це питання самоосвіти. Таким чином, знання про світ західноєвропейської археології залежали тільки від власної ініціативи, від бажання дізнатися більше. І така ситуація, наскільки мені відомо, у вищій освіті залишилася дотепер".

 

Зрозуміло, що в таких освітніх умовах студенти можуть отримати дуже обмежені знання. Масиви давніх культур займали території, які значно пізніше були поділені на політичній карті між національними державами. Найвідоміша в Україні енеолітична трипільська культура не може бути до кінця зрозумілою без даних румунської археології, адже ядро культури Трипілля-Кукутені розташоване на території теперішніх Молдови та Румунії.

 

"На території України також є декілька дуже давніх трипільських поселень, але рух цієї культури йшов із центру, який розташований між Прутом і Карпатами за межами теперішніх українських державних кордонів, - розповідав Тарас Ткачук. - Великі трипільські поселення на правобережній Україні- це явище маргінальне і для культури Трипілля-Кукутені, і для Давньої Європи загалом".

 

 

Загадковий світ Давньої Європи

 

Термін «Давня Європа», запроваджений всесвітньо відомою дослідницею Марією Гімбутас, охоплює період від 6 до 3 тисячоліття до нашої ери. Її осердям була територія, яка примикала до Балканського півострова та ріки Дунай. І далеко на околиці цього балкано-дунайського світу простягалася землеробська культура, яка тепер отримала назву Трипілля-Кукутені.

 

"Найцікавіші культурні процеси відбувалися у центрі Давньої Європи - на території теперішньої Сербії, Угорщини, Болгарії, тієї ж Румунії, - розповідав Тарас Ткачук. - Там були осередки видобутку міді (знамениті копальні Рудна Глава та Ай-бунар), там уміли виготовляти мідні знаряддя, зокрема, звідти поширилися сотні мідних сокир, які доходили і до Трипілля".

 

Як розповів науковець, одна з найбільших загадок Давньої Європи - так зване "дунайське письмо" - знаки, які найчастіше використовувалися на посуді, але вийшли за межі орнаменту. Деякі з них зустрічаються й на трипільській кераміці. Але перші на європейському континенті знаки, які були лінійно розташовані на табличках, з'явилися в басейні ріки Дунай, тому й отримали назву "дунайське письмо". Досі цих написів ще ніхто не прочитав, наука наразі перебуває лише в процесі каталогізації цих знаків. На думку відомого американського археолога Шона Вінна, більшість з них могла виконувати ритуальну та магічну функцію.

 

Типова мегалітична споруда – дольмен Кілклоні в Ірландії

 

Алея менгірів Каланіш на Гібридських островах біля Шотландії

 

Скелі в Косівському районі, які називають Терношорським святилищем

 

Досі не має однозначного пояснення таке цікаве явище того давнього світу, як ронделі - овальні чи округлі насипи, які мали, здебільшого, чотири входи і палісади навколо. "Оборонного значення ці споруди, очевидно, не мали, - розповідав археолог Тарас Ткачук. - Такі округлі структури радше нагадували площі (часом із нежилою будівлею всередині кола), на яких відбувалися якісь, швидше за все, ритуальні дійства. Вперше вони з'явилися в культурі мальованої кераміки Лендель, найбільше огороджених поселень відомо на території Словаччини. Деякі дослідники схильні вважати, що ронделі були споріднені з мегалітичними явищами із їх колоподібною структурою".

 

Як відомо, перші мегаліти в Європі були збудовані в кінці 6 тисячоліття до нашої ери, тобто мегалітична культура співіснувала зі світом Давньої Європи. Дотепер найцікавіші зразки мегалітів височіють на території Західної Європи - в Англії, Ірландії, Франції, на Іберійському півострові, на Мальті. Всі, мабуть, чули про знаменитий Стоунгендж, який є взірцем колоподібної мегалітичної споруди (кромлеха). Існують також менгіри у вигляді вертикально поставлених каменів, які бувають розташовані алеями, колами та рядами. Є ще також дольмени - камені, складені буквою "П".

 

Завдяки російським перекладам науково-популярних книжок Джона Вуда та Джеральда Гокінса, найбільше прихильників на теренах колишнього СРСР здобула астрономічна теорія використання мегалітичних споруд. Мовляв, камені були розставлені в такий спосіб, щоб з їхньою допомогою виконувати дуже точні розрахунки щодо руху небесних світил. Але частина науковців у світі не поділяє такої думки. Археолог Тарас Ткачук припускає, що мегаліти насамперед виконували функцію поховальних споруд. Скажімо, знаменитий мегалітичний курган Ньюгрендж - це могильник з галерейними похованнями для всіх членів громади давніх людей.

 

"Багато з цих кам'яних споруд використовувалися впродовж двох тисяч років різними поколіннями і навіть представниками різних культур, сюди століттями зносили своїх покійників, - розповідав науковець. - Можна сказати, що в такий громіздкий спосіб люди втілювали ідею якогось вічного цвинтаря. До речі, біля найвідомішого кромлеху Стоунгендж нещодавно також були виявлені численні поховання".

 

 

Час розвінчувати міфи

 

Член Європейської асоціації археологів Тарас Ткачук пригадує, що коли у студентські часи він вперше познайомився з культурою західноєвропейських мегалітів, то був вражений непізнаним різноманіттям того давнього світу. Тепер, коли науковець отримав можливість мандрувати і спілкуватися із закордонними колегами, які фахово займаються праісторією та, зокрема, мегалітичною культурою, стало очевидно, що в цій сфері не існує беззаперечних інтерпретацій, ведуться постійні, але предметні наукові дискусії. На цьому тлі спроби псевдонаукових сенсацій, які часом роблять українські історики, виглядають щонайменше наївно.

 

За словами науковця, однією з найвідоміших праісторичних дезінформацій є твердження про мегалітичне походження Кам'яної могили - урочища неподалік Мелітополя, де на скелях та каменях виявлені дивні знаки, які деякі пострадянські науковці читають "по-шумерськи". До цієї ж категорії псевдосенсацій належать і так звані карпатські "мегаліти" - скелі у Косівському районі Івано-Франківщини.

 

"Людині властиво знаходити в інформаційному шумі знайомі їй слова чи зображення, - стверджує Тарас Ткачук. - Зооморфні чи антропоморфні обриси скелі можуть викликати в неї образ якоїсь скульптури. Але це явище пов'язане тільки з роботою мозку і не має жодного стосунку до археології чи праісторії".

 

Причиною такої ситуації в Україні науковець вважає кризу у вищій гуманітарній освіті, яка не тільки не прищеплює скептичного погляду на наукову працю, але й не дає достатніх знань для досліджень. Мовляв, якби дослідники карпатських "мегалітів" свого часу прослухали цикл лекцій про європейську мегалітичну культуру, то вони, мабуть, не стали би називати природні скелі рукотворними спорудами.

 

"На жаль, після розпаду Радянського Союзу викладання історії стародавнього світу ще більше обмежилося, нашим студентам навряд чи розповідають на лекціях про стародавні культури Середньої Азії, імперію Кушан чи Парфянську імперію, - говорив науковець. - Я вважаю хибною практику викладати предмет, обмежуючи його національними кордонами чи межами наявної країни. Було б добре, щоб наші студенти знали про культуру Японії, Америки чи Океанії. Криза у вищій освіті довела до того, що в Україні більше немає шумерологів та єгиптологів, ніхто не вміє читати асирійський чи пізньошумерійський клинопис. Можна цілий день перераховувати, чого в нас немає, це криза гуманітарної науки. Вихід із ситуації потребує політичної волі, якої в державі, здається, також немає".

 

Богдан СКАВРОН

ГК

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


05.05.2011 Богдан СКАВРОН 137 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...
20.02.2018
Сніжана САМАНЧУК

Кожен повинен з чогось починати. Перша самостійно зароблена копійка запам’ятовується назавжди. Обставини, вид роботи, кількість зароблених коштів, та головне – на що їх було витрачено. Такими спогадами багата кожна людина. Те, якими були їхні

193 0
19.02.2018

Згідно Закону “Про статус депутата місцевої ради” – депутат міськради має не рідше, як раз на місяць проводити прийом громадян.  ГО “Центр Політичних Студій” вже вчетверте здійснюють перевірку депутатів Івано-Франківсь

166 0
19.02.2018

Станиславівська фортеця існувала півтора століття – з 1662 до 1812 року. На її спорудження, модернізацію, утримання пішли страшні гроші.

334 0
18.02.2018

До Вашої уваги підсумки восьмого в цьому році тижня від історика, блогера, нашого експерта Мирослава Кошика.

270 0
15.02.2018

Пропонуємо Вам ознайомитись за кого з прикарпатців вже навесні вболіватимемо у найвищому футбольному дивізіоні країни.

564 0
10.02.2018
Анатолій Звіжинський

Співпраця між івано-франківським ЦСМ та Zenko Fоundation стартувала в 2016 році під час першого міжнародного культурного форуму Zenko Platform, продовжилася у виставкових проектах 2017 року: «Чеч» (с.Татарів), «Show promise» (Львів

359 0

У цьому тексті немає й слова про Україну чи українців, але думаю, що багатьом з нас такий спосіб мислення здається “своїм”, багато хто з нас міг би підписатися під кожним твердженням виступу.

206 0

Вчіться в успішних: Труханов - має російський і грецький паспорти, має гроші, друзів у Лондоні та москві, а попри те повертається в Україну, не зважаючи на кримінальну справу. Саакашвілі - має голанську ксіву, сім'ю в Європі, кінці у США, а попри те праг

516 0

«Всі люди брешуть», - казав герой популярного американського серіалу. Це здається банальністю, якщо не замислитися.

313 0

Пішла по ЗМІ інформація, що новий Пасічнянський міст вже зараз, на старті, «зріс в ціні» майже вдвічі.

542 0
12.02.2018

Знаменитий учений Скотт Уорінг, який спеціалізується на вивченні НЛО зобразив на камеру непізнаний літаючий об'єкт, фактично невидимий для очей людини. Про це повідомляють зарубіжні ЗМІ. Відео, на якому ми бачемо сліди присутності неопізнаного літальног

373 0
12.02.2018

Британські уфологи оприлюднили приховану інформацію про найбільш загадкові спостереження НЛО, що відбувалися в північній частині Англії в 1980-х роках. Перший випадок з участю НЛО стався в місті Дарвен, графство Ланкашир, в листопаді 1985 року. Тоді прот

355 0
06.02.2018

Запуск відбувся о 22:45 за київським часом.    6 лютого, відбулася історична подія SpaceX успішно запустила найпотужнішу в світі ракету Falcon Heavy. Falcon Heavy злетіла з космодрому ім. Джона Кеннеді на мисі Канаверал у штаті Флорида, п

660 0
17.02.2018

У проповіді під час ранішньої Святої Меси в каплиці ватиканської резиденції «Дім Святої Марти» у п’ятницю, 16 лютого 2017 р., Святіший Отець перестеріг перед небезпекою вдаваного посту, що супроводжується погорджуванням іншими людь

269 0
12.02.2018

Це мала бути звичайна операція на серце. Але вона раптом перетворилася в сторінку з історії релігії і медицини: фотограф зробив знімок, коли в секунду смерті тіло пацієнта покидала його душа.

646 0
12.02.2018

Одна молода та красива дівчина прийшла до свого духовного отця-наставника на пораду.

464 0
19.02.2018

Місцеві підкорювачі неба представили для містян виставку унікальних моделей літаків, показові польоти професіоналів.

294 0
19.02.2018

Серед тисячі готелей два готелі мережі AllaCarte Hotels & Restaurants увійшли в п‘ятірку найкращих готелей Європи 2017 року.

2179 1
19.02.2018

В даному місці вже давно заплановано відновити дитячий садок, який знаходився там раніше.

1016 1
17.02.2018

Департамент архітектури оголосив конкурс на визначення переможців ескізних проектів пам’ятника «Народному вчителю». Встановити його планують на розі вулиць Петрушевича-Франка. З відповідною ініціативою виступили міський голова Руслан Ма

229 0