Посеред городу на Долинщині викопали рештки вояка часів Другої світової війни (фото)

У середу, 31 липня працівники комунального підприємства обласної ради "Пам'ять" провели експедицію у село Підбережжя Болехівської міської ради.

Тут, за словами місцевих жителів, у часи Другої світової війни поховали вояка. Кореспондентка Бліц-Інфо разом із пошуковцями вирушила до місцевої жительки Магди Олексин, аби віднайти поховання, інформує Фіртка.

Як розповіла пані Магда, про похованого вояка на її городі дізналась від батька свого чоловіка.

«Розповідав дід, що під час Другої світової війни, на його обійсті упала людина, так її й поховали. Обставин загибелі я не знаю. Пам’ятаю також, що перед Пасхою була традиція стріляти. Мій чоловік розказував, що вояка похоронили, а збоку насипали відро куль. І він вирішив розкопати, бо хотів патронів. Почав копати й злякався, коли побачив кістки. Після того часу ніхто могилу не розкопував», - пригадує жінка.

За весь час місцеві жителі не пригадують на місці загибелі вояка хреста. Тільки знають, що у його голові посадили черешню. Зараз від неї залишився лише пень. Саме цей орієнтир допоміг пошуковцям практично одразу віднайти останки.

Директор КП "Пам'ять" Василь Тимків припускає, що тут похований червоноармієць.

«За всіма ознаками загиблий – червоноармієць. Хоча ми віднайшли своєрідний жетон, що міг належати іноземним арміям. Потрібно все вияснити, бо з таким я ще не зустрічався. А от гільзи  - Червоної армії. Все покаже і підтвердить експертиза, тому точно сказати, що це за вояк я не можу»,- пояснює історик.

За словами дослідника, імовірно, тіло чоловіка поховали нашвидкоруч під час бойових дій.

«Помітно, що яма для вояка замала, тому він у скорченій позі. Голова у нього піднята, бо не поміщалась. Ноги також дивно розташовані»,- додає Тимків.

Поки пошуковцям складно щось розповісти про вояка. Спочатку потрібно провести експертизу, де підтвердять стать та визначать вік. Згодом чоловіка перепоховають у цьому ж селі.

Варто додати, через декілька вулиць імовірно захований ще один вояк. Житель села Микола Войцешко розповідає, що на подвір’ї похований капітан Крамаренко.

«Нам навіть у школі про нього говорили. Приблизно 40 років тому у село приїжджала родина капітана зі сходу України, кликали старожилів, щоб дізнатись де похований вояк. Хтось їм сказав, що він вже перепохований. Але таке не можливо, бо люди в селі кажуть, що там не копав ніхто»,- ділиться чоловік.

Пошуковці провели на цій ділянці пів дня. Однак, крім гільз нічого не змогли віднайти. До розкопок навіть приєднувались місцеві жителі. Марно. Василь Тимків зауважив, що археологи обов’язково сюди повернуться та будуть продовжувати пошукові роботи.

Додамо, цього ж дня історики вирушили у село Гошів Долинського району, аби віднайти старі дзвони. Проте, пошуки поки не дали результату. 

Фотогалерея


02.08.2019 2165 1
Коментарі (1)

Тетяна Шамановська 2019.08.04, 11:50

Дорога редакція, доброго вам дня! 

Ми не знаєм до кого звертатись, але ваша стаття нас дуже зворушила і в такий спосіб вирішили написати тут. 

В с. Підбереж в 1945 році працював мій дідусь Гаврилишин Марко Андрієвич на посаді голови сільської ради, 1905 року народження. Пізною осінню невідомі два чоловіки прийшли на подвір'я власного будинку і забрали його. Через два будинки находилась сільська рада, де,, бандюки"  знищили документи, після цього вивели Марка і повели дальше. Більше його ніхто не бачив. 

Де могила дідуся ми так і ніколи не дізналися.  Але підозріюємо, що це можуть бути останки його тіла. 

Моя мама Гаврилишин Катерина Марківна, ще жива і проживає в м. ДОЛИНІ. 

Дуже просимо звернути увагу на наш лист. Ми готові  до любого контакту. 

З повагою Тетяна. 

 

 

 

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

955 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

832
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1649
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2278
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4261 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3258

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

242

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

479

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

424

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

885
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8003
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

663
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

702
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1115
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

702
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6287
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1777
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

185
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

253
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1592
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

791 1