Понад 20 гнізд: село на Прикарпатті облюбували лелеки

Перше квітня - День птахів. У Галицькому районі на Івано-Франківщині є село Блюдники, де здавна селилося чимало лелек.

Для маленького села це чи не найбільша щільність птахів на Івано-Франківщині. Тому Блюдники жартома називають лелечим густозаселеним кварталом, пише Анна-Сабіна Ружицька.

“На території Блюдник є 20 великих лелечих гнізд, - розповідає Анна Мисів, вчителька біології місцевої школи. - Найбільше гнізд, 9 - біля нашої школи. Загалом в селі 300 хат, а лелек - понад сотню. Коли й чому в нас оселилися бузьки, ніхто достеменно не знає. Я думаю, що їх приваблює наша місцевість: довкола Блюдник - ліси, поля, чиста річка Лімниця, Бурштинське штучне водосховище, багате рибою, є і заболочені місця, де багато жаб, якими бузьки із задоволенням ласують”.

Жінка додає, що лелеки ще й охоче смакують черв’яками на селянських наділах. Коли жителі Блюдник садять городи, то чи не на кожному є свій пернатий “агроном”. Людей лелеки зовсім не бояться. У Блюдниках звично побачити, як дуже низько, понад хатами, а то й за кілька метрів над головами людей, пролітають бузьки. Птахи вільно ходять і на пасовищах, біля корів та кіз. За словами пані Мисів, гнізда лелек дуже великі. Одне може важити від 300 кілограмів. Чим більше гніздо, тим воно старіше. До речі, цікаво, що зверху в гнізді живуть лелеки, а внизу, неначе в комірному, горобці. А скільки цікавих знахідок може бути у гніздах: дроти, шурупи, гайки, клапті тканини, грубі та тонкі гілки... Усього й не перелічити.

“Лелеки - це велика радість і пізнання нового для учнів нашої школи, - продовжує біологиня. - Діти на перервах і навіть після уроків спостерігають та вивчають життя птахів. У село приїжджають фахівці із Галицького національного природного парку, розповідають школярам різні цікавинки з життя бузьків. А згодом діти складають спеціальні лелечі анкети, в яких вказують, де розташоване гніздо, скільки йому років, коли птахи прилітають, відлітають, чи висиджують лелеки пташенят”. Зафіксували школярі і місце лелечих зборів. Між Блюдниками та сусіднім селом Пукачівці є велике поле. Коли лелеки мають відлітати, то багато їх збирається саме там. Стають у велике коло. Один птах стоїть посередині та клекоче, а інші щось йому відповідають.

До речі, після таких «нарад», один-два бузьки чомусь не летять у вирій, а залишається зимувати в селі. Чому? Важко зрозуміти. Та селяни “вигнанців” не залишають, беруть на зимівлю у свої стайні і стодоли, годують рибою, потрухами, зерном, вареною картоплею. А навесні вони летять. Знаходять жителі Блюдник і поранених птахів. Їх лікують самі або відвозять у Галицький національний парк, де є реабілітаційний центр для пернатих і тварин.

Про те, що у Блюдниках шанують лелек видно усюди - в селі на хатах, криницях та брамах є зображення лелек. І на знаку при в’їзді в село також є зображення бузьків. Щороку старші жителі села дуже виглядають лелек, і є повір’я, що хто першим побачить прилітного птаха, той матиме щастя в родині, народиться онук або й правнук, а поважний пан чи пані житимуть увесь рік здоровими й щасливими. Є в Блюдниках і весільні прикмети, пов’язані з лелеками: коли у свято створення нової родини, заклекоче бусол, або підійде на подвір’я, то за рік, тут лунатиме дитячий сміх. Наразі в селі є близько 600 жителів, у школі навчаться 96 учнів.


01.04.2020 2523
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1031
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2423
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2062
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2097
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6380 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2391 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

262

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1080

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1120

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1329
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

204
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

541
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2000
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26442
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

498
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10402 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7942
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

486
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

346
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

501
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

571
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1515