агенція новин

Помісність повинна вирости з віри та відчуття приналежності до спільної традиції, – історик

 

Жоден президент чи політична сила, ба навіть окрема Церква, самотужки не можуть здобути помісності.

 

Помісність повинна виростати насамперед як свідомість, відчуття приналежності до спільної традиції та відповідальності за життєздатність цієї традиції.

 

Помісність формується на основі того, що кожен народ плекає віру в особливий, притаманний для нього спосіб, пов’язаний зі специфічними елементами культури – мовою, обрядами, архітектурою тощо.


Таку думку висловив історик, проректор із наукової роботи УКУ Олег Турій у програмі «Барви історії» на радіо «Незалежність».

 

За словами історика, на теренах України завжди існувала самобутня, оригінальна еклезіальна традиція. «Якщо ми визнаємо наявність цієї традиції, то, відповідно, відчуватимемо приналежність до неї та спільність із нею. Готовність визнати в іншому свого співбрата, який належить до тієї самої традиції, – фундамент, на якому ґрунтується усвідомлення та розбудова помісності», – вважає історик.

 

Створенню в Україні єдиної помісної Церкви, на думку експерта, перешкоджають не тільки дріб’язкові інтереси, амбіції чи політичні впливи, а й те, що для деяких церковних діячів існування держави Україна не є доконаним фактом. «А звідси і наслідки. Якщо говорити щиро, то той, хто не хоче помісності нашої Церкви та єдності між християнами, насправді не хоче існування держави і посягає на існування нашого народу», – наголосив Олег Турій.

 

Історик також додав: «Я вважаю, що помісність не є злом, а благом та даниною історії, яку ми маємо усвідомити та оцінити. З іншого боку, нам треба до неї дорости, виплекати насамперед у своїх серцях, а не у різних політичних комбінаціях. Вона повинна вирости з віри і відчуття приналежності до цієї традиції».

 

Олег Турій вважає, що зараз Україна вступає в епоху постсекуляризму, коли моральні вартості починають відігравати набагато більшу роль, ніж політичні потуги чи мілітарні засоби. Власне, у цьому, за словами проректора УКУ, і є джерело сили та надії України: «Високий рівень релігійності та довіри до релігійних структур у нашому суспільстві повинен спричинити його оновлення. Для мене важливим чинником руху вперед та альтернативою до заполітизованих комбінацій є очищення суспільства на засадах релігійних вартостей, яке повинне іти знизу і супроводжуватися відчуттям спільної традиції».

 

Роль Церкви у цьому процесі – виховуючи добрих громадян, впливати на орієнтири та вартості, на яких розбудовується держава. «Церковна ієрархія повинна мати такі механізми, які би дозволяли плекати, виховувати, підтримувати добрих священиків, сприяти їхній праці. Водночас Церкві необхідні також механізми боротьби із певними недоліками, адже ніхто не застрахований від помилок», – підсумував історик.

 

 

Прес-служба УКУ

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


10.07.2012 417 1
Коментарі (1)

Çàãðóçêà...
Марія 2012.07.11, 19:16
Окрім написаного правдою є і те, що в Україні є церква, яка потужно ділить державу і їй помісність не потрібна.
16.02.2019

Усе в домі мешканки прикарпатського селища Обертина Мирослави Погорєлової нагадує про сина Михайла, загиблого бійця батальйону патрульної служби міліції особливого призначення “Івано-Франківськ”...

36
15.02.2019
Юлія Ободянська

Дисципліна депутатів Івано-Франківської облради значно погіршилася. Якщо 2017 року прогульником був кожен третій, то за рік до парламентських виборів цей показник зріс майже до 50%.

358
04.02.2019
Лілія Горковенко

Володимир Ільків та Назар Морозко – талановиті майстри по роботі з деревом з Івано-Франківська, які сьогодні займаються справді унікальним проектом «Середньовічна корабельня».

2265
01.02.2019

За три роки Івано-Франківська міська рада утворила сім нових комунальних підприємств, заклавши у їхні статутні фонди десятки мільйонів гривень.

813 1
30.01.2019
Віталій ДАНКЕВИЧ

Допоки 18-й рік поспіль в українському суспільстві триває дискусія про необхідність впровадження чи не впровадження ринку земель, він давно існує, діє і навіть розвивається...

590 1
29.01.2019

Ремонти шкіл, садочків, клубів та доріг підрядники виконували на лічені дні до Нового року.

1101 2

Дохідна частина бюджету Франківська 2-й рік поспіль становить 3 млрд.грн. без змін, без росту.

557

Роздати майно бідним. Церква знає, що для того, щоб врятувати світ, треба відійти від нього, бути ззовні, а не всередині.

81

Предки наші по дрова - до лісу йшли. А кабінетні "наші" - заготовляють просто в місті.

732

Якось на тренування не прийшов наш воротар, і він став у рамку воріт. З того часу фактично завжди займав місце у воротах.

1198
13.02.2019

Центральне Розвідувальне Управління розсекретило інформацію про таємничі пошуки. Дані були опубліковані в мережі. Співробітників ЦРУ зацікавили події, які відбувалися на території Непалу і Бутану (відомий як "королівство щастя") у 1968 році. Ці держави р

161
04.02.2019

Поховання було виявлено в провінції Ель-Мінья, що на півдні від Каїра.

433
24.01.2019

У США на річці в місті Вестбрук штату Мейн, утворився велетенський крижаний диск, що обертається.

544
22.01.2019

13 січня парафія Миколаєво-Успенського собору міста Коломиї вийшла з канонічної юрисдикції Івано-Франківської єпархії Української Православної Церкви.

2274 2
14.01.2019

В Івано-Франківську завершився ювілейний фестиваль "Коляда на Майзлях".

1203
04.02.2019

Одного разу чоловік сидів в оазисі, біля входу в одне близькосхідне місто.

330
14.02.2019

Франківцям ідея припала до душі. Напередодні свята вони охоче фотографуються на фоні червоного серця.

1944
14.02.2019

Всім відомо, що день Валентина — це свято закоханих. В цей день сфера послуг та реклами заточена виключно на людей в парі.

2292
14.02.2019

Міський голова Руслан Марцінків поділилися романтичними спогадами та розповів, як зустрів майбутню дружину.

1232 2
13.02.2019

Євген шукає порноакторок і контролює їх кар’єру, Жанна психолог і працює з дітьми.

3192 3