агенція новин

Помісність повинна вирости з віри та відчуття приналежності до спільної традиції, – історик

 

Жоден президент чи політична сила, ба навіть окрема Церква, самотужки не можуть здобути помісності.

 

Помісність повинна виростати насамперед як свідомість, відчуття приналежності до спільної традиції та відповідальності за життєздатність цієї традиції.

 

Помісність формується на основі того, що кожен народ плекає віру в особливий, притаманний для нього спосіб, пов’язаний зі специфічними елементами культури – мовою, обрядами, архітектурою тощо.


Таку думку висловив історик, проректор із наукової роботи УКУ Олег Турій у програмі «Барви історії» на радіо «Незалежність».

 

За словами історика, на теренах України завжди існувала самобутня, оригінальна еклезіальна традиція. «Якщо ми визнаємо наявність цієї традиції, то, відповідно, відчуватимемо приналежність до неї та спільність із нею. Готовність визнати в іншому свого співбрата, який належить до тієї самої традиції, – фундамент, на якому ґрунтується усвідомлення та розбудова помісності», – вважає історик.

 

Створенню в Україні єдиної помісної Церкви, на думку експерта, перешкоджають не тільки дріб’язкові інтереси, амбіції чи політичні впливи, а й те, що для деяких церковних діячів існування держави Україна не є доконаним фактом. «А звідси і наслідки. Якщо говорити щиро, то той, хто не хоче помісності нашої Церкви та єдності між християнами, насправді не хоче існування держави і посягає на існування нашого народу», – наголосив Олег Турій.

 

Історик також додав: «Я вважаю, що помісність не є злом, а благом та даниною історії, яку ми маємо усвідомити та оцінити. З іншого боку, нам треба до неї дорости, виплекати насамперед у своїх серцях, а не у різних політичних комбінаціях. Вона повинна вирости з віри і відчуття приналежності до цієї традиції».

 

Олег Турій вважає, що зараз Україна вступає в епоху постсекуляризму, коли моральні вартості починають відігравати набагато більшу роль, ніж політичні потуги чи мілітарні засоби. Власне, у цьому, за словами проректора УКУ, і є джерело сили та надії України: «Високий рівень релігійності та довіри до релігійних структур у нашому суспільстві повинен спричинити його оновлення. Для мене важливим чинником руху вперед та альтернативою до заполітизованих комбінацій є очищення суспільства на засадах релігійних вартостей, яке повинне іти знизу і супроводжуватися відчуттям спільної традиції».

 

Роль Церкви у цьому процесі – виховуючи добрих громадян, впливати на орієнтири та вартості, на яких розбудовується держава. «Церковна ієрархія повинна мати такі механізми, які би дозволяли плекати, виховувати, підтримувати добрих священиків, сприяти їхній праці. Водночас Церкві необхідні також механізми боротьби із певними недоліками, адже ніхто не застрахований від помилок», – підсумував історик.

 

 

Прес-служба УКУ

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


10.07.2012 280 1
Коментарі (1)

Çàãðóçêà...
Марія 2012.07.11, 19:16
Окрім написаного правдою є і те, що в Україні є церква, яка потужно ділить державу і їй помісність не потрібна.
15.10.2018
Ростислав Ковтун

АН «Фіртка» поспілкувалася з майбутнім кандидатом у Президенти. Говорили про політику, сім'ю, національну ідею і про те, як на практиці можливо перезаснувати Україну.

2098
12.10.2018
Лідія Бойко

У свої 32 він той, хто знає, що таке «гарячі точки». На власні очі побачив смерть. Був поранений і вцілів. Правда, травма, отримана на війні, нагадує про себе і нині.

427
11.10.2018

Жильцям пам’ятки архітектури по вулиці Коновальця, 16 доводиться у залі суду відстоювати свої земельні права. Їм виступає Івано-Франківська міська рада та сусід-депутат Олег Капустяк.

6019 1
09.10.2018
Олександра Бакун

Відома в Івано-Франківську лікар, активна альпіністка та просто тендітна жінка з сильним характером Ірина Кишакевич розповіла про сходження на найвищу вершину Західної Європи.

1689
01.10.2018

Майстри із карпатського села Космач зберігають і відтворюють давнє мистецтво та ремесла гуцулів.

1571 1
29.09.2018

Деградовані “контррозвідники” на замовлення Порошенка, під “патронатом” голови Івано-Франківської ОДА Гончарука шукали минулорічний асфальт в унітазі ресторану “Сало” в Буковелі.

76110 3

Порівняння та аналіз законопроекту № 9140 в деталях.  Так щоб зрозумів кожний. 

510

Чотири роки тому за нього проголосувала перелякана дезорієнтована більшість, якій він здавався настільки добродушним і поміркованим, що навіть путін посоромиться воювати з ним. Нині більшість прагне помсти і розправ. Порошенко все ще впливає на армію,

272

На ватному ворожому  каналі Ваннюс, що віднедавна де-юре перестав належати Мураєву і перейшов до Медведчука з Портновим, цим горе-юристам, відбулися цікаві кадрові ротації.

579

Під Хмельником розкинувся пишний ярмарок. Сотні здоровенних маж згрудилися на фарному майдані, загони повнилися худобою.

522
14.10.2018

Вчені по всьому світу б'ють на сполох, адже планета Нібіру стала однією з головних небезпек, яка загрожує всьому живому на Землі.

4976 1
07.10.2018

Британець Джейсон Каллум зняв на відео загадковий темний об'єкт, що пролітає поруч із Місяцем.

672
03.10.2018

Вчені знайшли метал, про аналоги якого на Землі досі не було нічого відомо. Дослідники припускають, що він може мати позаземне походження.

13072
16.10.2018

Україна як ніколи близька до створення Єдиної помісної церкви.

46
07.10.2018

На даний час існує безліч запитань без відповідей. Люди не можуть правильно та доречно дати відповідь на запитання: що таке душа і тіло?

277
16.10.2018

Два досвідчених і дуже майстерних шахових гравця сіли за дошку з чорно-білими клітинами і розставили на ній   свої війська.

46
16.10.2018

Яма тут не одна, деякі прикриті дошками, деякі ні, вулиця абсолютно не освітлена.

4714 3
15.10.2018

Родина калушан Олександра Валігурського та його мами продовжують брати участь в телешоу "Зважені та щасливі".

1122
14.10.2018

Творець "Теплих іграшок" франківець Богдан Савлюк презентував нову колекцію - хоробрий музичний рій «Соловейки».

279
13.10.2018

На війні - кохання немає. Так думав той, хто там з 18-ти років. Допоки не зустрів такої, як сам.

2847 1