агенція новин

Полювання на абітурієнта

 

З 1 липня стартує вступний марафон до українських ВНЗ, який триватиме до 31 липня. Цього року терміни  подачі документів збільшили майже вдвоє та осучаснили. Однією з особливостей цієї вступної кампанії є різке зменшення кількості випускників — потенційних абітурієнтів, число яких скоротилося на 142 тисячі осіб. Якщо 2010 року їх було 338 тис., то 2011-го — 195 тисяч. Проте, незважаючи на такі цифри, у приймальних комісіях не поспішають бити на сполох.

 

 

Віртуальний вступ

 

Процес осучаснення вступної кампанії полягає у впровадженні експерименту «Електронний вступ-2011». Його мета — зменшити черги в приймальних комісіях та спростити процедуру подачі документів до всіх ВНЗ України, незалежно від форми власності. Система має запрацювати з 1 липня на порталі «Єдине інформаційне вікно» — osvita.com.ua. Тепер усі необхідні документи можна буде просто надіслати «електронкою». Для цього треба зайти в розділ «Електронний вступ» і заповнити анкету. Наразі це головна інтрига вступної кампанії. Адже за два тижні до її початку лише 10% вищих навчальних закладів виконали технічні вимоги, що дозволяють вносити дані про вступників в режимі on-line, пише Oсвіта.ua.


У Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника електронний вступ зараховують до основних ризиків цієї вступної кампанії, адже ряд технічних моментів ще не вирішено, система має експериментальний характер. Відповідальний секретар приймальної комісії Тарас Гой переконує, що кожен абітурієнт таки матиме можливість подати заяву на вступ в електронному вигляді чи в більш звичному. Так чи інакше, він таки матиме вибір.


«Електронний вступ-2011» обов’язково буде працювати», — теж наголошує відповідальний секретар приймальної комісії Івано-Франківського національного медичного університету ігор Сарапук. — Наш університет виконує всі розпорядження Міністерства освіти і науки України щодо електронного вступу. З
1 липня він обов’язково запрацює».

 

 

Гіперпропозиція та рекламні ходи

 

«Куди піти вчитися?» — запитання, яке тривожить усіх абітурієнтів та їхніх батьків. Тим паче, що вибрати мають з чого. Не таємниця, що в Україні пропозиція ВНЗ є однією з наймасштабніших у світі. За даними Державного комітету статистики, в Україні функціонують 854 вищі навчальні заклади, з них 349 — III—IV рівнів акредитації всіх форм власності та підпорядкування. На 47 мільйонів населення припадає 228 лише державних ВНЗ III—IV рівнів акредитації, наприклад, в італії на 60 мільйонів населення — 65 університетів, у Франції на 63 мільйони — 41, в іспанії на 45 мільйонів — 60, у Великій Британії на майже 61 мільйон — 142.

Теоретично здобути вищу освіту в нашій країні може майже кожен, тим більше що для більшості українців вона є обов’язковою, навіть якщо потім вони ніколи не працюватимуть за спеціальністю. Зважаючи на широту пропозиції та різке зменшення випускників, вищі навчальні заклади, особливо приватні, для яких кожен студент — це передусім «живі» гроші, влаштовують «полювання» на потенційних студентів. Крім того кожен абітурієнт тепер стає на вагу золота, адже якщо ВНЗ не наберуть відповідної кількості студентів, це може позначитися на викладацькому складі, а загалом брак попиту може витіснити їхню пропозицію з ринку освітніх послуг.


Цього року в зв’язку зі зменшенням кількості випускників — потенційних абітурієнтів боротьба за кожного студента буде ще запеклішою. Тому винахідливість у боротьбі за кожного студента лише вітають. Оригінальний рекламний хід використав один з приватних навчальних закладів івано-Франківська — на білборд перетворили власний паркан. На величезному жовтому полотні розмістили великий перелік спеціальностей і навіть акційну пропозицію, яка дасть можливість зекономити плату аж за один рік навчання в цьому ВНЗ. Ідея проста, але, напевно, дієва.


«Реклама — це термін, який не підходить для вступної кампанії, — вважає відповідальний секретар медуніверситету Ігор Сарапук, — тому що це дуже важливий етап у житті кожного абітурієнта. Ми проводимо профорієнтаційну роботу в медичних навчальних закладах I—II рівнів акредитації, коледжах, також маємо спеціальні виїзні бригади, які виїжджають в області, де немає вищих медичних закладів. Це Волинська, Рівненська, Житомирська, Хмельницька».

— Окремих спеціальних заходів щодо заохочення абітурієнтів вступати саме до нас ми не робили, — розповідає відповідальний секретар ПНУ ім. В. Стефаника Тарас Гой. — Щороку це зустрічі професорів чи адміністрації з абітурієнтами у школах, технікумах, коледжах, рекламні кампанії на телебаченні, радіо, в газетах. Наш заклад у рейтингу «Дзеркала тижня» зайняв дев’яте місце серед класичних університетів України. Враховуючи те, що таких університетів є 25, а попереду нас заклади зі столітньою і більше історією, з міст мільйонників або майже мільйонників — Донецька, Дніпропетровська, Харкова, Одеси, Львова, зрозуміло, що для нашого закладу, це надзвичайно високий показник. Думаю, це той рівень, на який звернуть увагу наші потенційні студенти та їхні батьки.
Скільки «державників»?


Цього року Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України в лютому надіслало ВНЗ лист з рекомендацією скоротити обсяги державного замовлення на 42%. Основний аргумент — зменшення кількості випускників. У ВНЗ стривожені, адже наразі про кількість державних місць невідомо, що теж може спровокувати певні ризики вступної кампанії.


У зустрічній пропозиції профільному міністерству від ПНУ ім. В. Стефаника просили скоротити держзамовлення лише на 29%, від Івано-Франківського національного технічного університету нафти й газу — на 19,5%. Яким цей відсоток затвердять, поживемо — побачимо.


У медичному університеті кількість державних місць не зменшили, а навпаки, збільшили. Причина — дефіцит лікарських кадрів в Україні. «Якщо торік на державне замовлення по всіх напрямах було 196 місць, то цього року — 220, зокрема велике збільшення відбулося на спеціальність «лікувальна справа»: 176 місць порівняно з торішніми 150. Для медичних навчальних закладів це дуже вагомий відсоток», — наголосив Ігор Сарапук.  

 

 

Спочатку черга — потім вступ

 

Одна з характеристик торішньої вступної кампанії — надмірний ажіотаж у приймальних комісіях та довжелезні черги. В університетах переконують, що цього року вступна кампанія буде спокійнішою. Допоможе і електронний вступ, і довший термін подання документів. У медичному університеті збільшили потужності приймальної комісії втроє — бояться повторення торішніх черг. Для того, аби зменшити ажіотаж, насамперед треба зважено підходити до цього питання, переконаний Ігор Сарапук: «Якщо не плануєте вступати саме до цього навчального закладу, то який зміст подавати туди документи?».


Зазначу, що подання документів буде здійснюватись за схемою, яка діяла торік: максимум до п’яти ВНЗ і на три спеціальності в кожному з них. Дійсними вважаються сертифікати ЗНО, видані в період 2008—2011 років. Випускники, які закінчили школу до 2007-го, можуть вибирати форму прийому: або ЗНО, або вступні іспити.

 

 

Додаткові бали, що «розбавили» ЗНО

 

Цього року вступають до ВНЗ на підставі рейтингового балу вступника — сукупністю результатів сертифіката ЗНО, шкільного атестата, а також додаткових балів за успіхи у навчанні та закінчення підготовчих курсів у ВНЗ.
Результати ЗНО «розбавили» додатковими балами, які нараховують слухачам підготовчих курсів ВНЗ. Однак це стосується лише тих, хто вступає на природничо-математичні, інженерно-технічні спеціальності. Слід зауважити, що ці бонуси абітурієнт отримає лише в тому навчальному закладі, де проходитиме таку підготовку.


Переможці конкурсу-захисту Малої академії наук (МАН) та всеукраїнських олімпіад втратили право на першочерговий вступ. Тепер вони отримають додаткові бали: за перше місце — 50 балів, друге — 40, третє — 30 балів. Обдаровані діти зможуть користуватися належними пільгами лише на профільних спеціальностях.


Пільговики, як і раніше, будуть першими в списках на зарахування. За новими умовами, до пільгових категорій належать діти, позбавлені батьківського піклування, і діти-сироти, діти-інваліди до 18 років та інваліди I та II груп, «чорнобильці», діти, батьки котрих стали інвалідами або загинули на вугледобувних підприємствах, діти шахтарів, діти військовослужбовців, котрі загинули при виконанні службових обов’язків.


Попередніми роками зарахування пільговиків мало скандальний характер, адже часто саме вони «захоплювали» всі державні місця, так що навіть абітурієнти-«двохсотбальники» могли опинитися за бортом Держбюджету. Цього року в умовах прийому виділено для них 10-відсоткову квоту державних місць на кожен напрям підготовки.


Загалом освітні фахівці переконані: система додаткових балів та середній бал атестата нівелюють роль ЗНО. Також стверджують, що шанси на справедливий вступ та рівний доступ до освіти надто мізерні, виною чому — «вдосконалені» умови прийому. Втім, моя порада цьогорічним абітурієнтам: не зважати на те, що говорять навколо, а наполегливо йти до своєї мети — стати студентом! І хай вам щастить!

 

 

Ольга МОНЧУК,

Галичина

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


30.06.2011 Ольга МОНЧУК 98 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...
21.02.2018
Ростислав Ковтун

Цілеспрямована, щира та завжди усміхнена франківчанка Тетяна Петрова стала першою за довгі роки українською могулісткою на Олімпійських іграх.

977 0
20.02.2018
Сніжана САМАНЧУК

Кожен повинен з чогось починати. Перша самостійно зароблена копійка запам’ятовується назавжди. Обставини, вид роботи, кількість зароблених коштів, та головне – на що їх було витрачено. Такими спогадами багата кожна людина. Те, якими були їхні

463 1
19.02.2018

Згідно Закону “Про статус депутата місцевої ради” – депутат міськради має не рідше, як раз на місяць проводити прийом громадян.  ГО “Центр Політичних Студій” вже вчетверте здійснюють перевірку депутатів Івано-Франківсь

315 0
19.02.2018

Станиславівська фортеця існувала півтора століття – з 1662 до 1812 року. На її спорудження, модернізацію, утримання пішли страшні гроші.

649 0
18.02.2018

До Вашої уваги підсумки восьмого в цьому році тижня від історика, блогера, нашого експерта Мирослава Кошика.

389 0
15.02.2018

Пропонуємо Вам ознайомитись за кого з прикарпатців вже навесні вболіватимемо у найвищому футбольному дивізіоні країни.

700 0

Корабель блазнів (не дурнів і не безумців, їх там не було) письменниці  Кетрін  Портер,  перетинаючи тривалий час  Атлантику  нікому не загрожував.  Його пасажири , як актори,  щасливі, спілкуючись між собою, у якійсь мі

157

У цьому тексті немає й слова про Україну чи українців, але думаю, що багатьом з нас такий спосіб мислення здається “своїм”, багато хто з нас міг би підписатися під кожним твердженням виступу.

279 0

Вчіться в успішних: Труханов - має російський і грецький паспорти, має гроші, друзів у Лондоні та москві, а попри те повертається в Україну, не зважаючи на кримінальну справу. Саакашвілі - має голанську ксіву, сім'ю в Європі, кінці у США, а попри те праг

728 0

«Всі люди брешуть», - казав герой популярного американського серіалу. Це здається банальністю, якщо не замислитися.

422 0
21.02.2018

Американські очевидці за допомогою сервісу Google Maps випадково виявили НЛО, який пересувався на території національного заповідника в штаті Флорида. Приголомшливі кадри плямистого об'єкта вже облетіли мережу. Запущений у 2005 році інтернет-сервіс Goog

142 0
12.02.2018

Знаменитий учений Скотт Уорінг, який спеціалізується на вивченні НЛО зобразив на камеру непізнаний літаючий об'єкт, фактично невидимий для очей людини. Про це повідомляють зарубіжні ЗМІ. Відео, на якому ми бачемо сліди присутності неопізнаного літальног

488 0
12.02.2018

Британські уфологи оприлюднили приховану інформацію про найбільш загадкові спостереження НЛО, що відбувалися в північній частині Англії в 1980-х роках. Перший випадок з участю НЛО стався в місті Дарвен, графство Ланкашир, в листопаді 1985 року. Тоді прот

453 0
17.02.2018

У проповіді під час ранішньої Святої Меси в каплиці ватиканської резиденції «Дім Святої Марти» у п’ятницю, 16 лютого 2017 р., Святіший Отець перестеріг перед небезпекою вдаваного посту, що супроводжується погорджуванням іншими людь

486 0
12.02.2018

Це мала бути звичайна операція на серце. Але вона раптом перетворилася в сторінку з історії релігії і медицини: фотограф зробив знімок, коли в секунду смерті тіло пацієнта покидала його душа.

836 0
21.02.2018

Один молодий художник приніс Гюставу Доре портрет Христа, написаний ним, щоб той оцінив його. Але Доре зволікав з відповіддю.

147 0
23.02.2018

Колишні футболісти збірної України Артем Мілевський та Дмитро Чигринський візьмуть участь у благодійній акції. 

831
22.02.2018

Зіркове подружжя та ведучі телеканалу "1+1" Катерина Осадча та франківець  Юрій Горбунов відсвяткували день народження сина. 19 лютого їхньому Іванку виповнився один рік. "Найкрасивіша мама року" за версією журналу Viva! виклала у свій Instagram фот

1393 0
21.02.2018

20-річний майбутній стоматолог Арсен Вітрецький успішно пройшов сліпі прослуховування на шоу «Голос країни».

320 0
20.02.2018

На Берлінському кінофестивалі "Берлінале" дебютує український фільм "Коли падають дерева" Марисі Нікітюк. У фільмі знявся актор Франківського драмтеатру Іван Бліндар. Про це інформують на сторінці франківського драмтеатру в мережі Фейсбук. "Тримаємо к

297 0