агенція новин

Полонинне господарство (фото)

 

 

Автор витерпів екстремальну поїздку в кузові ЗіЛ-131, відчув себе мішком з піском, щоб ви, відкинувшись на спинку крісла, в цьому дописі побачили неймовірні красоти Ліснівського хребта та його околиць, познайомилися із побутом полонинного господарства, порвали шаблони, дізнавшись цікавий факт про папєрєдніка і побачили як приганяють та доять отару овець.

 

1. Ліснівський хребет з його полонинами відкриває туристам неймовірні красоти навколишніх Карпат.

 

2. Ось ми, гарно поснідавши, залізли до кузова брутального ЗіЛ-131, що повезе нас на полонину. Можна було-б туди пройтися ніжками, проте це зайняло-б багато часу, якого не залишилося-б на перебування зверху. Ну, або виходити з самого рання, чого ніхто не хотів робити. Хоча, так, по хребту проходять марковані маршрути.

 

 

3. Вантажівка набирає ходу, пасажири починають відчувати себе вантажем і вчаться ухилятися від гілок. Далі будуть думки — навіщо я сюди сів?

 

Село з борту

 

4. Їдемо лісовою дорогою. Наш атракціон одного разу перегрівся і став. На цій ділянці іще найкраща дорога.

 

Лісова дорога

 

5. Виїжджаємо на гору — дорога виводить на хребет і поїздка стає схожою на американські гірки — вниз, вгору, вниз, вгору, яма, гілки, яма, гілки. А навколо дуже гарно.

 

Карпати

 

6. Десь там, знизу, залишився Микуличин. Висота хребта близько 1200 метрів над рівнем моря. Колись чув, що шкіра для сидінь дуже дорогих автівок робиться із худоби, що весь час знаходилася в горах — там немає комарів.

 

Микуличин з висоти

 

7. Вантажівка знову зупинилася і ми оглянулися на навколишні красоти.

 

Карпати

 

8. Нарешті приїхали — полонинне господарство. Нас там чекали, власне, віз сюди його власник. Схоже, що туристи для нього — один із способів підробітку, що там тих овець.

 

Полонинне господарство

 

9. Суть в тому, що вівця дає найбільше молока (корови тихенько хіхікають поруч — коза і то більше дає) коли вони пасуться на ходу. В селі пасти ніде, коло села всі землі використовуються під сінокоси, а от вище косити уже ніхто не буде — не навозишся. Тому такі господарства розташовуються у важкодоступних полонинах, хоча це іще відносно доступне — всього півгодини потрястися у кузові і ти на місці. Так от, овець із весни до осені виганяють на полонини, там влаштовують тимчасові будівлі і стережуть їх.

Як бачите, загін для овець порожній — вони зараз пасуться деінде і будуть пригнані пізніше. Поруч із загоном щось типу великої собачої будки — насправді, там ночують вівчарі, поруч із отарою, щоб у разі нічного візиту косолапого, оперативно пояснити йому, що, окрім кущів з малиною, йому нічого не світить. Та-й малину вже пожерли туристи.

 

Загін для овець

 

10. В тім, собача будка теж присутня. Менший собака гавкав на туристів, помахуючи хвостом. Гадаю, сигналом появи ведмедя слугує замовкання собаки — поки гавкає, можна спати.

 

Собака на полонині

 

11. Йдемо до господарських будівель — там ночує ватаг, готуться їжа і зберігаються продукти. Прапор України підказує туристам, які заблукали, що вони іще не забрели до Румунії.

 

Полонинне господарство

 

12. Поруч із будівлями живе більший собака — він більш злий. Взагалі, тема ведмедів і розмові тут не прийнята, щоб не накликати.

 

Великий собака на полонині

 

13. Заходимо всередину — там закопчено, димаря немає. А зверзу стоїть будз — овечий сир і проходить димом. Хотів покласти більше фотографій закопченого інтер’єру, проте допис і так вийшов великий.

 

Будз

 

14. Виходимо назовні — поки для нас готують банош — вівчарську страву — ми маємо час прогулятися навколо. Взагалі, робота на полонині дуже важка, я-б не витримав, хоча маю певний досвід сільського життя із господарством. Так ось, на полонині є трішки ВРХ окрім овець.

 

Корова на полонині

 

15. Йдуть сюди працювати явно не від хоршої долі — все-ж краще підніматися на верх туристом. Гуляємо хребтом і бачимо гарні краєвиди.

 

Карпати

 

16. Явірник-Ґорґан на горизонті. Колись хочу туди вилізти.

 

Явірник-Ґорґан

 

17. Це полонинне господарство іще не таке віддалене від населених пунктів і кажуть, що тут тримав свої вівці папєрєднік Віктор Ющенко. Ага, у нього не тільки бджоли. За дачу в Микуличині я казав. А тепер позбирайте свої порвані шаблони.

 

Гірські дороги

 

18. Тим часом нам приготували банош у казані — туристи потихеньку сходяться за стіл, зараз будуть розсипати по мисках.

 

Казан баношу

 

19. Дуже ситна страва із кукурудзяної крупи, овечої сметани, бринзи — жиру в цій порції як у стограмовій пачці чистого масла. Разом із підпаленими на вогні ковбасками та хлібом вийшов нічогенький обід. А ви їли банош на полонині? Для повного щастя треба було дерев’яну ложку.

 

Порція баношу

 

20. Погода вже давно досить суха, грибів не густо, проте поки гуляли навколо, дехто знайшов великого гриба.

 

Великий гриб

 

21. Спочатку пригнали молодняк.

 

 
Молодняк

 

22. Вівці припаркувалися під деревом і відпочивали.

 

Вівці під деревом

 

23. Із-за лісу долинали вигуки і скоро стало зрозуміло, що сюди женуть велику отару. Всі стали коло лісової дороги — там з’явилися перші вівці.

 

Вівці на дорозі

 

24. Під крики вівчаря вони йдуть до обори. Туристи на задньому плані роблять однакові кадри. Я теж тисну кнопку в режимі серійної зйомки — переглядаючи знімки один за одним виходить майде анімація, де отара овець наступає. А попереду — коза. Кажуть, що за допомогою неї можна управляти ходом отари, коза розуміє, куди прямувати, а вівці йдуть слідом.

 

Отара овець

 

25. Під крики вівчаря, який давно посварився з бритвою, отара суне до обори. Хтось не втримався і видав "Аллах акбар". Але цілий день бігати і кричати — це ще треба витримати.

 

Отара овець

 

26. Обора поділена на дві частини — нижня для недоєних овець, верхня для доєних. У нижній студенти готуються до сесії вівці чекають на процедуру відбору молока. До верхньої частини веде вузький лаз, кудою пропускають по одній вівці, доять і відпускають.

 

Отара в оборі

 

27. Багато вовни. Можна рукою дотягнутися — вона всередині аж гаряча, вівцям тут жарко. Так тут, на полонині, іще приємна температура, продуває вітерець, а як вівцям десь там у більш жарких країнах, де Аллах акбар?

 

Вовна

 

28. Вівчарі відкрили штафетину, тудою пролізли перші вівці — коза і тут перша. Вівцю хватають за цицьки, притягують до відра, цвірк-цвірк і відпускають. Насправді, там мало малока, на всю отару вистачить години півтори, а зараз і менше.

 

Доїння вівці

 

 

29. Процес ближче — трішки овечої еротики. Вівчарі, по ходу, відповідали на наші запитання і не зважали на клацання затворів.

 

Доїння вівці

 

30. Також ми затарилися будзом — його можна перетерти на терку, гарно посолити і вийде бринза. Саму її їсти не вийде, а от як приправа до різних страв, де можна класти тертий сир, вона чудова. Я собі додому взяв вузлика майже в півтора кілограми, гарно посолена бринза витримує поїздку через пів України. Також копчений будз непогано йде до місцевого пива.

 

Шматок будзу

 

31. На цьому все — ми залізли у екстремальну вантажівку і з вітерцем покотилися донизу.

 

Дорога додому
 
 

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


01.07.2017 81 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...
15.02.2018

Пропонуємо Вам ознайомитись за кого з прикарпатців вже навесні вболіватимемо у найвищому футбольному дивізіоні країни.

351 0
10.02.2018
Анатолій Звіжинський

Співпраця між івано-франківським ЦСМ та Zenko Fоundation стартувала в 2016 році під час першого міжнародного культурного форуму Zenko Platform, продовжилася у виставкових проектах 2017 року: «Чеч» (с.Татарів), «Show promise» (Львів

271 0
06.02.2018
Тарас Грень

Історія одного бою, під час якого 12 російських танків та чимало іншої бойової техніки ворога  перетворилось на броньований брухт.

1770 0
05.02.2018

Кореспондент «Фіртки» задав традиційні ШІСТЬ ПИТАНЬ заступнику начальника Патрульної поліції Івано-Франківської області АндріюТірону, який, власне, і курує формування дорожньої поліції.

1138 0
04.02.2018

У новому році АН Фіртка продовжує свою щотижневу рубрику "Політичні відеопідсумки тижня від експерта".

761 0
02.02.2018
Анастасія Бойко

«Реклама – це здатність відчувати, передавати серцебиття бізнесу в словах, папері і чорнилі», - писав Лео Бернетт. Проте чи не занадто багато комерції на сторінках сучасних газет та інтернет-видань?   Науковці стверджують, що рек

698 0

У цьому тексті немає й слова про Україну чи українців, але думаю, що багатьом з нас такий спосіб мислення здається “своїм”, багато хто з нас міг би підписатися під кожним твердженням виступу.

78 0

Вчіться в успішних: Труханов - має російський і грецький паспорти, має гроші, друзів у Лондоні та москві, а попри те повертається в Україну, не зважаючи на кримінальну справу. Саакашвілі - має голанську ксіву, сім'ю в Європі, кінці у США, а попри те праг

260 0

«Всі люди брешуть», - казав герой популярного американського серіалу. Це здається банальністю, якщо не замислитися.

207 0

Пішла по ЗМІ інформація, що новий Пасічнянський міст вже зараз, на старті, «зріс в ціні» майже вдвічі.

346 0
12.02.2018

Знаменитий учений Скотт Уорінг, який спеціалізується на вивченні НЛО зобразив на камеру непізнаний літаючий об'єкт, фактично невидимий для очей людини. Про це повідомляють зарубіжні ЗМІ. Відео, на якому ми бачемо сліди присутності неопізнаного літальног

257 0
12.02.2018

Британські уфологи оприлюднили приховану інформацію про найбільш загадкові спостереження НЛО, що відбувалися в північній частині Англії в 1980-х роках. Перший випадок з участю НЛО стався в місті Дарвен, графство Ланкашир, в листопаді 1985 року. Тоді прот

237 0
06.02.2018

Запуск відбувся о 22:45 за київським часом.    6 лютого, відбулася історична подія SpaceX успішно запустила найпотужнішу в світі ракету Falcon Heavy. Falcon Heavy злетіла з космодрому ім. Джона Кеннеді на мисі Канаверал у штаті Флорида, п

591 0
17.02.2018

У проповіді під час ранішньої Святої Меси в каплиці ватиканської резиденції «Дім Святої Марти» у п’ятницю, 16 лютого 2017 р., Святіший Отець перестеріг перед небезпекою вдаваного посту, що супроводжується погорджуванням іншими людь

72 0
12.02.2018

Це мала бути звичайна операція на серце. Але вона раптом перетворилася в сторінку з історії релігії і медицини: фотограф зробив знімок, коли в секунду смерті тіло пацієнта покидала його душа.

456 0
12.02.2018

Одна молода та красива дівчина прийшла до свого духовного отця-наставника на пораду.

338 0
14.02.2018

До слова, саме Тетяна Петрова є першою українкою за роки Незалежності, яка стартувала в такій дисципліні, як могул.

527 0
13.02.2018

Українська телеведуча Катя Осадча поділилась стильними світлинами з відпочинку в курортному місті Буковель.

1321 0
13.02.2018

Традиційно на День всіх закоханих люди дарують один одному різні ласощі у формі сердечок, квіти, маленькі сувенірчкики тощо.

166 0
13.02.2018

Піп Іван Чорногірський — одна з найвищих вершин Українських Карпат, розташована на південно-східному кінці головного хребта.

746 0